PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W 2010 roku FBI zdemaskowało siatkę rosyjskich szpiegów działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednym z nich była Anna Chapman. Na podstawie tej historii powstał właśnie serial "The Americans".

Inspiracją do realizacji serialu telewizyjnego "The Americans" było słynne akcja FBI, dzięki której udało się zdemaskować grupę rosyjskich agentów (tzw. nielegałów). Najsłynniejszym z nich była urodziwa Anna Chapman (właśc. Anna Kuszczenko), córka wysoko postawionego oficera KGB. Twórcy filmu przenieśli jego akcję do lat 80. XX w. , czyli do czasów tzw.zimnej wojny. Reżyserem i równocześnie autorem scenariusza jest Joe Weisberg, oficer CIA w latach 90. Serial nie mógł być jednak zbyt "prawdziwy". Scenariusz każdego odcinka musiał zostać uprzednio zaakceptowany przez CIA. Jego premiera miała miejsce 30 stycznia 2013 roku. Producentem jest Fox Television Studios.


Fot. FX.

Serial zaczyna się w 1981 roku. Główni bohaterowie, Elizabeth (Keri Russell) i Phillip (Matthew Rhys), mieszkają na przedmieściach Waszyngtonu, prowadzą biuro podróż. Z pozoru niczym nie różnią się od sąsiadów. - Serial jest bardziej dramatyczny niż rzeczywistość, ale dość realnie pokazuje klimat lat 80. - uważa historyk i analityk wywiadu z International Spy Museum w Waszyngtonie Mark Stout, który wcześniej pracował w CIA i Pentagonie.

Główni bohaterowie przeprowadzają niebezpieczne i wymagające sprawności fizycznej akcje, są w stanie uwieść agenta FBI czy żonę ważnego urzędnika. Zwłaszcza Elizabeth jest bezwzględnie lojalna wobec ojczyzny i nienawidzi Ameryki. Ale filmy pokazuje też momenty jej emocjonalnej słabości czy zwątpienia, zwłaszcza kiedy zagrożone są jej "amerykańskie" dzieci. - Co jest takiego złego w Ameryce? Elektryczność zawsze działa, jedzenie jest niezłe - pyta ją Phillip, mniej od swej życiowej partnerki przekonany, że USA to samo zło. - Związek Radziecki, w obawie, że USA planują nuklearny atak przeciwko niemu, rozszerzył działalność szpiegowską, by zbierać informacje o zamiarach Pentagonu i Białego Domu - mówi Mark Slout. W odpowiedzi, co pokazuje serial, ówczesny prezydent Ronald Reagan wzmocnił kontrwywiad.

Zdaniem Slouta szpiegów z fałszywą tożsamością jak Elizabeth i Phillip nigdy nie było w USA zbyt wielu, ale naprawdę istnieli i działają do dzisiaj. - Ten rodzaj wieloletnich operacji szpiegowskich był standardową praktyka stosowaną przez ZSRR od pierwszych lat istnienia, a także przez inne wschodnioeuropejskie kraje bloku radzieckiego, jak Polska czy Czechosłowacja - zauważa ekspert.





MZ
Portalfilmowy.pl/ PAP/ TVN24
Ostatnia aktualizacja:  10.02.2013
Zobacz również
"The Walking Dead" wygrywa z "Amerykańskim idolem"
BBC stawia na sieć - premiery w internecie przed emisją w tv
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll