PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  7.02.2013
Po sukcesie frekwencyjnym, międzynarodowych nagrodach (wśród nich Prix Italia, Prix Europa, Hugo) i sprzedaży serialu do parunastu zagranicznych telewizji (aktorzy zostaną zdubbingowani między innymi na chiński!), „Głęboka woda” powraca do ramówki TVP2. Pierwszy odcinek  II sezonu  zostanie wyemitowany 24 marca o 22.

„Głęboka  woda” to fenomen nie tylko na skalę telewizji publicznej, ale telewizji w ogóle. Opowiada o grupie pracowników pomocy społecznej i tych, którym się nie udało. Penetruje problematykę społeczną, nie cofa się przed pokazaniem patologii, nie lukruje trudnej, a czasem wstydliwej rzeczywistości i jednocześnie zdobywa widzów rzekomo złaknionych wyłącznie  rozrywki.  Serial został wyprodukowany przy udziale funduszy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Unii Europejskiej. 


Marcin Dorociński w serialu "Głęboka woda", fot. materiały producenta/TVP

– To jest wymarzony dla projekt dla telewizji publicznej – mówi Jerzy Kapuściński. – Głęboki, pozwalający niemal dotknąć nie wyidealizowanej rzeczywistości.  Z jednej strony pokazuje, że można pomóc drugiemu człowiekowi, a z drugiej pozostaje dziełem sztuki. Dyrektorowi telewizyjnej Dwójki wtóruje Joanna Staręga-Piasek, doradca społeczny Prezydenta RP. -  To jest serial wymarzony dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.  Podkreśla, jak ważna stała się dyskusja, która rozgorzała pod wpływem tego projektu na forum internetowym OPSu (Ośrodek Pomocy Społecznej) wśród profesjonalistów.  Serial nie tylko musi odwzorowywać rzeczywistość,  jego rolą jest również tworzenie wzorców.

Każdy odcinek „Głębokiej wody” tworzy zamkniętą całość, pokazuje dramat nowego podopiecznego wrocławskiego OPSu.  Jednocześnie kontynuuje wątki z poprzednich odcinków prywatnego życia jego pracowników. Tajemnicą sukcesu „Głębokiej wody” jest niewątpliwie znakomite aktorstwo, oparte o pełnokrwiste postaci zapisane w scenariuszu i wysoki poziom realizacyjny.

Pracownicy Pomocy Społecznej ratujący ludzi w dramatycznych okolicznościach mają własne problemy, skazy, niełatwą historię. Dyrektorem Ośrodka jest urodzony społecznik Wiktor (Marcin Dorociński), ale i były alkoholik, żyjący w separacji z żoną (Małgorzata Buczkowska). Zastąpił na tym stanowisku Krystynę (Teresa Budzisz-Krzyżanowska), która jednak powraca w serialu czasem jako mentor, jako dobry duch, ale czasem jako tęskniąca za pracą emerytka.  Wśród pracowników jest  Mika (Katarzyna Maciąg), cierpiąca na syndrom wypalenia zawodowego,  bardzo  - może nawet przesadnie – zaangażowana Alina (Marta Klubowicz), Iza (Marta Juras), Grażyna (Julia Kijowska) i Jerzy (Piotr Nowak).


Marcin Dorociński w serialu "Głęboka woda", fot. materiały producenta/TVP

Odcinek zaprezentowany podczas pokazu prasowego, trzeci z drugiego sezonu, w centrum uwagi stawia historię nastolatki, zmuszanej przez bezrobotną matkę (Katarzyna Kwiatkowska) do prostytucji. Dziewczyna opiekuje się młodszą siostrą, ma chłopaka, trochę rapuje. Wskutek dramatycznych zdarzeń staje się obiektem zainteresowania pracowników Pomocy Społecznej.

- Inspiracją dla serialu bywają reportaże prasowe, ale historie w nim opowiadane nie są w bezpośredni sposób zaczerpnięte z życia.  Ostateczny kształt scenariusza to praca zespołowa – mówi pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka serialu Magdalena Łazarkiewicz. - Pełnię rolę head writera [głównego scenarzysty - przyp. red.]. Czuwam nad kontynuacją wątków, dramaturgią całości, spójnością postaci. Wszystko to jest dość dużą łamigłówką, trzeba połączyć ogień z wodą – dodaje  reżyserka. – Chcielibyśmy, żeby historie miały w sobie dramaturgię i emocje,  a jednocześnie jesteśmy zobowiązani do tego, żeby przemycać  informacje na temat tego, co jest przedmiotem współpracy z ministerstwem. Musimy też sprawić, żeby widownia telewizyjna dostała coś, co ją przytrzyma przed ekranem, więc to nie może być straszny, ponury obraz,  który – między nami mówiąc - może byłby najbliższy rzeczywistości (…). [Treści społeczne] to rodzaj product placementu, choć przedstawiciele Ministerstwa zdecydowali się odejść od przekazu właściwego dla prostej reklamy społecznej na rzecz przekazu o większej komplikacji. Nie raz się spieraliśmy, bo nam zależało, żeby serial był jak najbardziej atrakcyjny, a urzędnikom z Ministerstwa Pracy również na tym, żeby był zgodny z duchem programów unijnych.

Żeby nieco odciążyć trudny temat w serialu pojawiają się sceny, a czasem wątki lżejszego kalibru, wywołujące uśmiech. Często związane są one z postacią Jerzego (świetny Piotr Nowak), który ma swoje sposoby na pokonywanie trudności i próbuje odrobinę rywalizować z szefem.

W nowym sezonie problemy, z którymi będą borykać się bohaterowie, nie będą mniejsze niż w pierwszym. Przeciwnie  -  z wypowiedzi twórców wynika, że może być on bardziej mroczny.  Wiadomo, że pojawi się rozbudowany wątek osobisty Wiktora, który niespodziewanie spotyka przyszywaną rodzinę.  Bohater grany przez Cezarego Kosińskiego mieszka w kamienicy odzyskanej przez dawnych właścicieli, którzy wszelkimi dostępnymi metodami próbują się pozbyć lokatorów. W ten sposób jego losy krzyżują się życiem zawodowym Wiktora.

Za reżyserię oprócz Magdaleny Łazarkiewicz odpowiadają Kasia Adamik i Olga Chajdas. Ciekawe, jak potoczą się dalsze losy niezwykłego projektu społeczno-artystycznego, jakim niewątpliwie jest „Głęboka woda”. 

Katarzyna Skorupska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  7.02.2013
Zobacz również
Urszula Grabowska szuka zemsty w nowym serialu Polsatu
Nowa czarna komedia Juliusza Machulskiego! Tym razem w Teatrze TV
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll