PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Najnowszy film Agnieszki Holland "Gorejący krzew" będzie miał polską premierę w niedzielę 3 marca na antenie HBO. Obraz opowiada historię Jana Palacha, młodego studenta, który w styczniu 1969 roku w Pradze poświęcił swoje życie w imię wolności oraz walki z machiną komunistycznej propagandy.

Trzyczęściowy film, którego czeska premiera będzie miała miejsce już 27 stycznia, zrealizowany został przez HBO na podstawie scenariusza Štěpána Hulíka. Przedstawia on historię Jana Palacha, studenta praskiego Uniwersytetu Karola, który w styczniu 1969 roku, podpalił się w centrum czeskiej Pragi. Po jego tragicznej śmierci władze komunistyczne podjęły starania, aby zdyskredytować jego czyn i osobę. Wtedy rodzina Palacha wynajęła prawniczkę, która rozpoczęła batalię, aby oczyścić jego imię i dotrzeć do prawdy. Główną bohaterką filmu jest właśnie adwokatka Dagmar Burešová. Postanawia ona walczyć w sprawie, która wydaje się być z góry przegrana.

"Gorejący krzew", fot. HBO

- "Gorejący krzew" wyznacza nowe standardy naszych produkcji. Jest to niezwykła historia o  walce o wolność w Czechosłowacji, po mistrzowsku wyreżyserowana przez Agnieszkę Holland. Jednocześnie jest to zapowiedź kolejnych własnych produkcji – powiedział Antony Root, Executive Vice President of Programming and Production HBO Europe. Niesamowite bogactwo historii w naszym regionie sprawia, że HBO ma możliwość pracować nad tego rodzaju produkcjami, dzięki którym marka HBO jest kojarzona z wyróżniającą się, inteligentną rozrywką.
 
Kadr z filmu "Gorejący krzew", fot. HBO

- Jesteśmy niezmiernie dumni z filmu "Gorejący krzew", który opowiada o tym, jak czyn jednostki, a także późniejsze intrygi polityczne związane ze śmiercią bohatera, doprowadziły do zmian w tej części Europy – powiedziała Linda Jensen, prezes HBO Europe. W filmach fabularnych i dokumentalnych HBO Europe ważna jest wysoka jakość produkcji, jak również unikalny, niestandardowy sposób podejścia do tematu, dzięki czemu filmy te są atrakcyjne dla lokalnej i międzynarodowej widowni.

Dla Agnieszki Holland praca przy tej produkcji była osobistą podróżą do wydarzeń tamtych czasów, z którymi związane są także jej prywatne doświadczenia. "Mało jest takich historii, w których współczesny widz może zobaczyć siebie. Chciałam pokazać młodym ludziom, że tak to wyglądało, że takie były wówczas wybory bohaterów -  między mniejszym a większym złem. Fakt, że HBO decyduje się na takie produkcje i walczy, by miały one swoją tożsamość jest szalenie cenny. Mam wrażenie, że będzie to bardzo ważne wydarzenie dla Czechów i mam nadzieję, że także dla Polaków" – stwierdziła reżyserka .

Kadr z filmu "Gorejący krzew", fot. HBO

W realizację filmu, poza Agnieszką Holland, byli zaangażowani również inni Polacy: Kasia Adamik jako reżyser drugiej ekipy, kompozytor Antoni Łazarkiewicz oraz operator Rafał Paradowski. Muzyka do filmu była nagrywana w Studiu Alvernia z udziałem polskich muzyków.

W filmie Gorejący krzew w rolach głównych występują Tatiana Pauhofová, Ivan Trojan, Martin Huba, Jaroslava Pokorná i Petr Stach. Pierwszy odcinek trzyczęściowego filmu Gorejący krzew będzie miał premierę w Polsce 3 marca o godz. 20.10 na antenie HBO.

RP
HBO
Ostatnia aktualizacja:  19.01.2013
Zobacz również
"Sanctuary": Z sieci do telewizji
Nie przegap w TV: "Tacy jak Breivik"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll