PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jedyne polskie Muzeum Kinematografii pracuje bez przerwy wakacyjnej, 12 miesięcy w roku. Także podczas letnich wakacji oferuje bogaty program dla dzieci młodszych, starszych, młodzieży oraz dorosłych. Wiele propozycji jest nieodpłatnych, np. w każdy wtorek wstęp do Muzeum jest wolny. Jest i kawiarenka – miejsce wytchnienia, relaksu, refleksji.

Już od wejścia odwiedzających witają filmowe koty, czyli Filemon i Bonifacy. Dalej jest tylko ciekawiej. Warto zobaczyć muzealne ekspozycje stałe:
- „Pałac pełen bajek” - wystawa o charakterze familijnym, poświęcona bohaterom polskich filmów animowanych, na której zgromadzono kilkaset lalek, zaaranżowano bajkowe plany filmowe i wyeksponowano projekty dekoracji oraz plakaty;
- „Latająca maszyna” to kolejna wyjątkowa wystawa scenograficzna prezentująca fragmenty scenografii, lalki, fotosy, materiały z planu realizacji filmu „Latająca maszyna”;


Wystawa scenograficzna "Latająca maszyna", fot. A. Michalska

- największą atrakcją (na skalę światową!) jest autentyczny liczący ponad sto lat fotoplastikon pochodzący z berlińskiej wytwórni wynalazcy i konstruktora tego urządzenia - Augusta Fuhrmanna. To urządzenie, przy którym jednocześnie 25 osób może oglądać stereoskopowe fotografie - rówieśnik kinematografu - który „zagrał” w filmie Juliusza Machulskiego "Vabank". Na całym świecie są tylko cztery takie fotoplastikony: Łodzi, w Monachium, w Wels w Austrii oraz Swan Hill Victoria w Australii.


Fotoplastikon, fot. A. Michalska

- fanów techniki zainteresuje „Cud ożywionej fotografii”. Ekspozycja jest poświęcona fenomenowi ruchomych obrazów. Składają się na nią zabytki techniki filmowej - bogate kolekcje latarni magicznych, kamer, projektorów na różne szerokości taśmy.

A „Tajemnice planu filmowego” to ekspozycja, która zdradzi sekrety powstawania filmu od prapoczątków kinematografii do czasów współczesnych.


Tomasz Kammel w rozmowie z Emmanuelle Seigner (w tle ekspozycja "Cud ożywionej fotografii"), fot. A. Michalska 

W muzeum działa kino „Kinematograf”, które w wakacyjne środy, piątki i niedziele zaprasza na zajęcia edukacyjno-kulturalne dla dzieci. W programie: projekcje filmowe, prezentacje muzealnych wystaw, opowieści o historii kina i tajnikach realizacji animacji, cykliczne spotkania z książkami, zajęcia plastyczne. Mali widzowie obejrzą na dużym ekranie przygody ulubionych bohaterów, m.in. Bolka i Lolka, Reksia, Koziołka Matołka, Misia Uszatka, Wróbla Ćwirka.



Dorosłych widzów wakacyjny wehikuł magiczny zabiera na wyprawę do egzotycznych i odległych zakątków Ziemi, do świata artystów flamenco i wielkiej polityki, przeszłości Romana Polańskiego i niedostępnej dla przypadkowych gości kuchni pana Jiro.


Reprezentacyjne wnętrza pałacu Karola Scheiblera (siedziby Muzeum Kinematografii w Łodzi), fot. A. Michalska

Muzeum Kinematografii wychodzi także w plener i organizuje pokazy pod gwiazdami. Projekcje Letniego Kinematografu Rozrywkowego odbywają się na Starym Rynku i na dziedzińcu muzeum, a uczestniczą w nich zawsze (a to już czwarty sezon letniego kina) setki mieszkańców Łodzi. Na wielkim ekranie są wyświetlane filmy z historii kina polskiego i arcydzieła klasyki światowej.


Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  11.07.2012
Zobacz również
Prestiżowa nagroda na festiwalu Quest Europe
Animator: bezpłatne seanse dla najmłodszych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll