PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Krakowie trwa KinoreAKTYWACJA. To projekt artystyczny realizowany przez Rafała Stanowskiego i Artura Wabika w ramach Grolsch ArtBoom Festivalu. Jego celem jest ożywienie kin, które zniknęły z mapy miasta. W Sztuce, Wandzie, Świcie, Atlanticu i Światowidzie znowu pojawia się filmowa magia.

Akcję rozpoczęła reaktywacja kina Sztuka. Zabytkowa sala otwarta w 1916 roku wiosną została zamknięta dla X muzy. Ożyła w poniedziałek, na kilka godzin. Przed wejściem do dawnego kina rozłożono czerwony dywan, na którym stanął fortepian. Zasiadł przy nim Adrian Konarski, znakomity kompozytor filmowy i teatralny, autor  muzyki m.in. do filmu "Pręgi". Krakowianin zagrał improwizacje nawiązujące do muzyki filmowej, przeplatając je kultowym motywem z programu "W starym kinie". Na ekranie umieszczonym za fortepianem można było zobaczyć film pokazujący konferencję prasową zorganizowaną w Krakowskim Centrum Kinowym ARS, które było operatorem kina Sztuka. Centrum przetrwało, jednak ostatecznie zrezygnowało z wynajmu sali Sztuka, która właśnie czeka na nowego najemcę.


KinoreAKTYWACJA Sztuki, fot. organizatorzy, Weronika Szmuc

We wtorek sztuka filmowa powróciła do kina Atlantic, obecnie klubu squash & fitness. Na dwóch kortach można było obejrzeć dokument-opowieść o samym Atlanticu, ale też i innych kinach, których już nie ma. Autorzy: Rafał Stanowski i Artur Wabik oraz Mateusz Niechoda i Paweł Nuckowski, rozmawiali o nich z Wojciechem Drągiem i Robertem Skrzydlewskim, kierownikami kin, a zarazem pasjonatami X muzy. Budynku nie zamknięto dla jego nowej funkcjonalności. Projekcje odbywały się jednocześnie z meczami squasha. Ścieżkę dźwiękową z filmu można było usłyszeć z głośników w całym klubie.

Środa w ramach KinoreAKTYWACJI dedykowana była Wandzie. W tym roku kino skończyłoby 100 lat. Byłoby jednym z najstarszych w Polsce. Niestety, 10 lat temu budynek został przebudowany na potrzeby sklepu spożywczego. Pomysłodawcom akcji udało się jednak na nowo wprowadzić w tę przestrzeń magię kina. Filmy dosłownie wróciły do Wandy, gdyż artyści wnieśli do sklepu 100 płyt DVD z legalnymi filmami, które zostały opatrzone naklejką "Kino Wanda 1912-2012. 100 filmów na 100-lecie kina". Przed akcją na Facebooku została umieszczona informacja, że można przyjść do sklepu, znaleźć i zabrać przyniesione filmy. Około godz. 19. sklep zapełnił się ludźmi - z jednej strony wolontariuszami festiwalu, a z drugiej tymi, którzy przy okazji zakupów chcieli bawić się w odnajdywanie płyt DVD rozrzuconych na sklepowych półkach. W drugiej części akcji wolontariusze rozdawali też filmy wszystkim, którzy wychodzili ze sklepu z zakupami. W ten sposób na chwilę duch filmu wrócił do budynku dawnego kina Wanda, przypominając o jego pięknej przeszłości, której jedyną emanacją jest zabytkowy neon umieszczony na fasadzie.


KinoreAKTYWACJA Wandy, fot. organizatorzy

Czwartek to KinoreAKTYWACJA Świtu w Nowej Hucie, a piątek, ostatni dzień akcji, Światowidu. Może inne miasta też zdecydują się na podobne projekty? Więcej informacji na temat kinoreAKTYWACJI można znaleźć na jej oficjalnym profilu na Facebooku.


DR
kinoreAKTYWACJA
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2012
Zobacz również
Claudia Cardinale w międzynarodowym romansie
Światowa premiera "Flying blind" Katarzyny Klimkiewicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll