PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.04.2012
Aktorka, najlepiej znana z serialu "Doktor Ewa" oraz filmów "Cudzoziemka" i "Ogniem i mieczem", aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, kończy w środę 70 lat.


- Efekt niezwykle rzadkiego połączenia: pracy, rzetelnego podejścia do zawodu, graniczącego nawet z nadgorliwością w wypełnianiu obowiązków, z prawdziwą miłością do teatru - tak karierę Wiśniewskiej określił Jan Englert. - Nie zauważyłem nigdy, by specjalnie zabiegała o popularność czy uwielbienie, być może dlatego, że je po prostu miała. Nie brakowało jej ani propozycji zawodowych, ani ofert matrymonialnych  - dodał.Ewa Wiśniewska, fot. Akpa


Według Englerta, Wiśniewska jest niezwykle wymagająca i wobec siebie, i wobec partnerów, w pracy nie idzie na żaden kompromis, zmusza siebie oraz otoczenie do nieustannego wysiłku. - W bardzo staroświecki sposób podchodzi do obowiązków aktorki i członka zespołu - uważa Englert (cytaty za magazynem "Film", wrzesień 2010, i książką Katarzyny Ostrowskiej "Ewa, czyli o tej Wiśniewskiej", Wydawnictwo Trio, 2010).

Jako aktorkę "bardzo dociekliwą i poszukującą", która "nieustannie szuka czegoś, co mogłoby wzbogacić jej role" scharakteryzował Wiśniewską Jerzy Hoffman. - Bardzo strzeże swojej prywatności (...). Rozgranicza sprawy swojego życia zawodowego, do którego każdy ma dostęp, i prywatnego. Jest człowiekiem bardzo wrażliwym, wręcz delikatnym, własnym, i nie chce, żeby ktokolwiek wtrącał się w tę jej prywatność - powiedział o niej reżyser (jw.).

Wiśniewska, urodzona 25 kwietnia 1942 r. w Warszawie, uznawana za jedną z najpiękniejszych aktorek polskich, w 1959 r., jako uczennica stołecznego Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej, wygrała w konkursie pisma "Film", "Piękne dziewczęta - na ekrany!". Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się trzy lata wcześniej, w 1956 r., w "Kanale" Andrzeja Wajdy, gdzie grała epizodyczną rolę dziewczyny podającej wodę powstańcom.

W 1963 r. ukończyła studia w stołecznej PWST. Rok później, u boku Andrzeja Łapickiego i Tadeusza Łomnickiego, wystąpiła u Janusza Morgensterna w "Życiu raz jeszcze". Kolejne filmy, w których grała to m.in.: "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego (1964), "Sam pośród miasta" Haliny Bielińskiej (1965), "Tylko umarły odpowie" Sylwestra Chęcińskiego (1969).

Dużą popularność przyniosła Wiśniewskiej rola w serialu Henryka Kluby "Doktor Ewa" z 1970 r. Grana przez nią bohaterka, tytułowa doktor Ewa Lipska - atrakcyjna młoda kobieta tuż po studiach, z interesującymi perspektywami zawodowymi, wychowana w wielkim mieście - wybrała pracę wiejskiej lekarki. Pokonując codzienne trudności wynikające z lekarskiej praktyki, uczyła się jednocześnie rozmawiać z ludźmi o innej mentalności - po to, by zdobyć zaufanie pacjentów.

Publiczność oglądała następnie Wiśniewską m.in. w: "Granicy" Jana Rybkowskiego (1977), komedii "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" Stanisława Barei (1978, wystąpiła tam jako dyrektorowa Krzakoska), w "Paciorkach jednego różańca" Kazimierza Kutza (1979), "Dolinie Issy" Tadeusza Konwickiego (1982, jako Helena Juchniewicz, ciotka Tomaszka) i "Scenach dziecięcych z życia prowincji" Tomasza Zygadły (1985, jako pani R.).

W 1986 r. Wiśniewska wcieliła się w postać Róży w ekranizacji powieści Marii Kuncewiczowej "Cudzoziemka", której podjął się Ryszard Ber. Za rolę w tym filmie otrzymała nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, do 1986 roku odbywającym się w Gdańsku.

Do najbardziej znanych wcieleń Wiśniewskiej na dużym ekranie należy ponadto Kurcewiczowa z "Ogniem
i mieczem"
w reżyserii Jerzego Hoffmana (1999). Za tę rolę Wiśniewska dostała Polską Nagrodę Filmową Orła.

W kolejnych latach zagrała u Hoffmana w "Starej baśni" (2003, jako wiedźma Jarucha) i "1920 Bitwie
Warszawskiej"
(2011, jako aktorka Ada). W 2006 r. można ją było oglądać u Janusza Majewskiego w filmie "Po sezonie" (w roli Rity, właścicielki pensjonatu).

Ewa Wiśniewska to również ceniona aktorka teatralna. Na scenach warszawskich występuje od lat
sześćdziesiątych. Grała m.in. w teatrach: Ludowym (1966-1974), Kwadrat (1974-1977), Nowym (1977-1983) i Ateneum (1983-2009).

Wystąpiła np. w spektaklach: Edwarda Dziewońskiego (np. rola Ellen Turner w "Prawdziwym mężczyźnie"
Jamesa Thurbera i Elliota Nugenta, 1974, Kwadrat), Macieja Englerta (Cyntia w "Prawdziwym inspektorze Dogu" Toma Stopparda, Kwadrat, 1976), Kazimierza Kutza (Ada we "Wkrótce nadejdą bracia" Janusza Krasińskiego, Ateneum, 1984), Adama Hanuszkiewicza (Infantka w "Cydzie" Jana Andrzeja Morsztyna, Ateneum, 1985), Janusza Warmińskiego (Szarlotta Iwanowna w "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa, Ateneum, 1986), Gustawa Holoubka (Kasztelanowa w "Mazepie" Juliusza Słowackiego, Ateneum, 1992), Marka Koterskiego ("Dom wariatów", Ateneum, 1998). Występowała również w Kabarecie Dudek.

Od 2009 r. Wiśniewska należy do zespołu Teatru Narodowego. Zagrała tam m.in. w przedstawieniach
"Lorenzaccio" (jako Maria Soderini, 2011, reż. Jacques Lassalle) i "Aktor" (w roli Hrabiny, 2012, reż. Michał Zadara).

Jest siostrą aktorki Małgorzaty Niemirskiej, znanej z roli Lidki w serialu "Czterej pancerni i pies".

W 2007 r. Wiśniewska została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Tarnów: Koterski, Bartoszewski i Korczak
"Portret z pamięci" na Festiwalu w Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll