PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Laureatem przyznawanej przez Związek Artystów Scen Polskich Nagrody Gustaw został reżyser teatralny i filmowy Kazimierz Kutz. Wręczenie nagrody, przyznawanej za całokształt twórczości artystycznej, odbyło się 27 marca - w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Uroczystość odbyła się w warszawskiej siedzibie Związku Artystów Scen Polskich. Jak podkreśla Maria Wilma z ZASP-u, Nagroda Gustaw to najważniejsza przyznawana przez związek nagroda. Jest to jej III edycja. W tym roku jej laureatem został reżyser teatralny i filmowy Kazimierz Kutz. Wcześniej nagrodę otrzymali Ignacy Gogolewski i Adam Kilian


Kazimierz Kutz, fot. A. Gojke


Jako samodzielny reżyser Kazimierz Kutz zadebiutował w 1958 r. filmem "Krzyż Walecznych", zrealizowanym na podstawie scenariusza Józefa Hena. Do najbardziej znanych w twórczości Kutza należą też filmy: "Na straży swejstać będę" (1983) - o II wojnie światowej, "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek", komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 r., z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz "Zawrócony" (1995) - uhonorowany na festiwalu w Utrechcie (Holandia) nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego.

Kutz to także ceniony reżyser teatralny. Realizował spektakle m.in. dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Komedia, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. We wrocławskim Teatrze Rozmaitości zrealizował m.in. "Śmierć gubernatora" Leona Kruczkowskiego (1961), a w krakowskim Starym Teatrze m.in. "Damy i huzary"Aleksandra Fredry (2001). W warszawskiej Komedii wyreżyserował m.in. "Billy'ego kłamcę" Keitha Waterhouse'a (1964), w Teatrze Polskim - m.in. "Anioła na dworcu" Jarosława Abramowa-Neverly'ego (1965), zaś w Ateneum - m.in. spektakl "Wkrótce nadejdą bracia" Janusza Krasińskiego (1984).

Kadr z filmu "Śmierć jak kromka chleba", fot SF Tor

W Teatrze na Woli Kutz zrealizował słynne "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Ivo Breszana (1977) z głośną rolą Tadeusza Łomnickiego, a w Teatrze Narodowym - m.in. "Kartotekę" (1999) i "Na czworakach" (2001) Tadeusza Różewicza, oraz "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera (2004).
Wiele spektakli Kutz wyreżyserował dla Teatru Telewizji. Do najbardziej znanych należą "Opowieści Hollywoodu"Christophera Hamptona (1987), "Do piachu" Tadeusza Różewicza (1990), "Stalin" Gastona Salvatore (1992) i "Emigranci" Sławomira Mrożka (1995).

Podczas wtorkowej uroczystości Nagrodą Schillera zostali uhonorowani młodzi twórcy. Jedna z laureatek, Agnieszka Radzikowska jest absolwentką PWST w Krakowie. Od 2002 roku związana jest z Teatrem Śląskim w Katowicach. Po ukończeniu studiów (2008 r.) związała się z Teatrem Współczesnym w Krakowie, gdzie obecnie można ją zobaczyć w kilku tytułach. Jest laureatką II nagrody aktorskiej IX Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu za rolę Iwony w spektaklu "Iwona, księżniczka Burgunda" oraz Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców w dziedzinie kultury w roku 2010.

Nagrodą Schillera uhonorowana została także Agata Kucińska - absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu (dyplom w 2005 r.). We Wrocławskim Teatrze Lalek pracuje od 2005 roku. Od 10 lat współpracuje z wrocławskim Teatrem Ad Spectatores, gdzie zrealizowała autorski (scenariusz, reżyseria, scenografia i wykonanie) projekt "Żywoty świętych osiedlowych" - spektakl, dzięki któremu znalazła się w gronie nominowanych do Nagrody Schillera.

Nagrodzony zostanie również krakowski Teatr Barakah, założony w 2004 roku przez dwie aktorki: Annę Nowicką i Monikę Kufel, absolwentki PWST w Krakowie.

PAP
Ostatnia aktualizacja:  27.03.2012
Zobacz również
Watch Docs - nabór filmów dokumenatalnych
"Dziecko stepu" - nowy obraz Marty Minorowicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll