PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dom Spotkań z Historią (DSH), warszawska instytucja kultury zajmuje się popularyzowaniem historii XX wieku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje wystawy, pokazy filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, akcje miejskie oraz prowadzi działalność wydawniczą i dokumentacyjną.

W marcu DSH zaprasza na specjalne pokazy filmowe. Projekcje rozpoczną się już 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli w rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - bohaterów antykomunistycznego podziemia. W programie znalazły się filmy: "Młodsi od swoich wyroków" (1994, 47’), reż. Krystyna Mokrosińska, "Jaworzno – eksperyment pedagogiczny" (15’), reż. Krzysztof Wojciechowski. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Januszem Horodniczym, który za zorganizowanie tajnej organizacji politycznej we Wrocławiu, został w wieku 17 lat skazany na długoletnie więzienie.



3 marca, godz. 16.00 - „Zawód: fotoreporter!”, cz. 2; Napiętnowani - kolejna odsłona nowego cyklu spotkań towarzyszącego wystawie "Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego". W programie  m.in. pokaz filmu dokumentalnego "Fotografowie prowincjonalni" (reż. Adam Kulik, 2006) opowiadającego o pięciu fotografach amatorach, którzy dokumentowali życie wsi zamojskiej od przełomu lat 30. i 40. po lata 60. XX wieku. Ponadto odbędą się spotkania z wybitnymi fotografikami i fotoreporterami m.in. Tomaszem Tomaszewskim współpracującym od 20 lat z magazynem National Geographic oraz Maciejem Pisukiem, fotografem i scenarzystą.

11 marca, godz. 16.00 - „Kino, kawa i Warszawa” – pokaz filmów Krzysztofa Kieślowskiego i warsztaty dla dzieci. „Kino, kawa i Warszawa” – to nowy weekendowy cykl filmowy Domu Spotkań z Historią, gdzie w kameralnej atmosferze, przy filiżance kawy, będzie można oglądać filmy o Warszawie lub z Warszawą w tle. Zobaczymy m.in. "Przejście podziemne" (1973, 28’), mało znany debiut fabularny Krzysztofa Kieślowskiego. Film opowiada historię prowincjonalnego nauczyciela (Andrzej Seweryn) i jego żony,  która opuszcza go, by w stolicy ułożyć sobie życie na nowo. Dokument "Dworzec" (1980, 12’) pokazuje rozziew pomiędzy propagandowym, a rzeczywistym obrazem warszawskiego Dworca Centralnego. "Siedem dni w tygodniu – Warszawa" (1988, 18’)  jest częścią międzynarodowego projektu „City Life”, w którym znani reżyserzy pokazywali swoją stolicę. Dokument Kieślowskiego niemal zupełnie pozbawiony słów, opowiada historie zwykłej polskiej rodziny żyjącej w Warszawie w latach 80. Film nigdy nie był prezentowany w Polsce.

15 marca, godz. 18.00 - prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk, filmoznawca i politolog zaprasza na kolejne spotkanie w autorskim cyklu filmowym. Tym razem zobaczymy film "Dezerter" (1958, 79 min), reż. Witold Lesiewicz, poświęcony ruchowi oporu na Górnym Śląsku.

20 marca, godz. 18.00,  „Zawód: fotoreporter!” , cz. 3, Rządzący i rządzeni. W programie m.in. pokaz filmu dokumentalnego "Oczami cenzora" (reż. Antoni Krauze, 1999) oraz spotkanie z fotoreporterem  Janem Morkiem związanym przez długie lata z nieistniejącą już Polską Agencją Interpress, autorem  wielu znakomitych zdjęć z okresu Peerelu. Bohaterami filmu "Oczami cenzora" są fotoreporterzy byłej Centralnej Agencji Fotograficznej, autorzy ponad 250 nigdy nie opublikowanych zdjęć obrazujących rzeczywistość PRL.

23 marca, godz. 18.00 - „Kino kresowe” – zobaczymy dwa filmy dokumentalne poświęcone Wileńszczyźnie "Duszpasterz Wileńszczyzny" (30’) oraz "Kaziuki i zapach palm" (30’). Po projekcji spotkanie z reżyserem filmów Józefem Wierzbą, który w dziesiątkach reportaży dokumentował dziedzictwo Kresów Północno-Wschodnich oraz losy żyjących na tych ziemiach Polaków.

25 marca, godz. 16.00 - „Kino, kawa i Warszawa” – pokaz filmu "Warszawa" (2003, 105'), reż. Dariusz Gajewski, zdobywcy Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni oraz warsztaty dla dzieci. Bohaterowie filmu przyjeżdżają z prowincji do stolicy w ważnych sprawach. Dla każdego Warszawa ma inne oblicze, czego innego w niej szukają, snując się po ulicach, dworcach, kawiarniach. I choć miasto okazuje się nieprzyjazne, to i tu ktoś znajdzie swoją szansę, ktoś inny miłość.

28 marca, godz. 18.00 - zapraszamy na spotkania w nowym cyklu poświęconym wielkim XX-wiecznym aktorom, legendom stołecznych teatrów „Warszawa Teatralna. Ludzie i zdarzenia”. Pierwszy wieczór poświęcony będzie Aleksandrowi Zelwerowiczowi. Gościem spotkania będzie prof. Barbara Osterloff, historyk teatru, prorektor Akademii Teatralnej, autorka biografii Aleksandra Zelwerowicza.

31 marca, godz. 12.00 -  „Warszawa Teatralna” – spacer śladami Aleksandra Zelwerowicza. Zbiórka na Placu Teatralnym obok pomnika Wojciecha Bogusławskiego, gdzie Anna Piotrowska, absolwentka Akademii Teatralnej, opowie o tym, jak w kiedyś  wyglądał plac i mieszczący się przy nim teatr, którym kierował Aleksander Zelwerowicz.

Ponadto przez cały miesiąc w ramach współpracy z Filmoteką Narodową będą odbywać się specjalne pokazy filmowe. W programie m.in. wywiad  ze znakomitym fotoreporterem Aleksandrem Jałosińskim, autorem wystawy prezentowanej w DSH na temat tajników jego pracy oraz dokument Krzysztofa Miklaszewskiego "Kalendarz polski. Co jest za tym obiektywem" (2005, 56’), w którym znani fotograficy opowiadają o swoim widzeniu Polski, ulubionych tematach i warsztacie fotograficznym. Na życzenie publiczności przygotowano dodatkowe projekcje dokumentu Krzysztofa Jaszczyńskiego i Andrzeja Kałuszki "Przelot nad zdobytym miastem" (2012, 23’) pokazującego zniszczoną Warszawę z okien samolotu Luftwaffe 28 września 1939.

więcej informacji>>>

GU
DSH
Ostatnia aktualizacja:  29.02.2012
Zobacz również
Zgłoś film na Opuzen Film Festival
Najnowsze zdjęcia z planu "7 dni" Smarzowskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll