PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas pierwszej edycji Warsaw Fashion Film Festival (7-9 marca) pokazany zostanie "Political Dress", dokument o polskiej modzie w czasach PRL-u. Premiera filmu odbędzie się w warszawskim filmie Luna 6 marca 2012.

Moda jako deklaracja polityczna, manifest ideologiczny, osobista walka przeciw szarej i zuniformizowanej codzienności. "Political Dress" to filmowa ilustracja mody w różnych okolicznościach społecznych i politycznych. Film opowiada o zmianach postrzegania mody, przedstawia jej rolę i siłę oddziaływania.


www.fashionfilmfestival.pl

Reżyserka filmu, Judyta Fibiger, pokazuje różne etapy PRL-u, czasy stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło interwencją milicji, modę lat 60. i otwarcie Polski na trendy z Francji, lata 70. i fascynację ruchem hippisowskim, a w końcu stan wojenny, modę lat 80. i eksplozję stylu punk.

O swoich doświadczeniach i fascynacjach opowiadają przed kamerą między innymi założycielka marki Biba – Barbara Hulanicki, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, reżyser teatralny Mariusz Treliński, reżyser Andrzej Wajda, malarz Wilhelm Sasnal, muzyk Tomek Lipiński, fotograf Tadeusz Rolkę i projektantka Anna Kuczyńska.
   
"Political Dress" jest częścią "Przewodnika do Polaków", cyklu pięciu filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza. W skład "Przewodnika..." - oprócz dokumentu Judyty Fibiger i Ewy Olbrychskiej - wchodzą: "Beats of Freedom - Zew wolności" i "Sztuka wolności" Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza, "Zabawki" Andrzeja Wolskiego oraz "Sztuka znikania" Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego.


www.fashionfilmfestival.pl

"Political Dress" był dotychczas pokazywany m.in. w Madrycie na Festiwalu Filmu Polskiego w Circulas de Bellas Artes (wrzesień 2011), w Kijowie podczas festiwalu  Molodist (listopad 2011), w Mińsku na Festiwalu Filmowym Listapad (listopad 2011), w Paryżu podczas Festiwalu Kinopolska (grudzień 2011) i w Moskwie na New Art Festival (grudzień 2011).

Więcej na stronie Festiwalu:
http://fashionfilmfestival.pl/wordpress
EJ
fashionfilmfestival.pl/culture.pl
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2012
Zobacz również
Prowicjonalia ciągle te same
"Człowiek z żelaza" na 50-lecie Nowojorskiego Festiwalu Filmowego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll