PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Ceremonia parzenia herbaty i pokaz slajdów z podróży do Chin to niektóre atrakcje powitania chińskiego Nowego Roku, jakie zaplanowano na  22 stycznia w auli Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

23 stycznia w chińskim kalendarzu metalowego Królika zastąpi wodny Smok, ale we Wrocławiu z inicjatywy Instytutu Konfucjusza świętowanie Nowego Roku rozpocznie się dzień wcześniej - zapowiedziała Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego uczelni.


fot. Jan Zdziarski jr/Forum

Nowy Rok, który w Chinach wypada między końcem stycznia a połową lutego, to dla Chińczyków najważniejsze tradycyjne święto.

- Świętowanie trwa 15 dni a przygotowania rozpoczynają się prawie miesiąc wcześniej. Chińczycy przeprowadzają gruntowne porządki, przepędzają złe duchy i żegnają się z dobrymi. Drzwi wejściowe domów oklejają kolorowymi obrazkami zwanymi nianhua. Podobnie jak u nas, dobrze jest przed nadejściem Nowego Roku oddać wszystkie długi - mówiła Porada-Labuda.

Cykl w kalendarzu chińskim trwa 60 lat. Każdy rok ma przypisane jedno z dwunastu zwierząt i jeden z pięciu żywiołów. W poniedziałek 23 stycznia o godz. 7.41 polskiego czasu rozpocznie się rok Smoka i Wody. - Smok jest dla Chińczyków przyjacielem i obrońcą, cechuje go szlachetność i odwaga. Jest potężny, ale łaskawy i honorowy. Rok pod jego patronatem to rok urodzaju, powodzenia wszystkich nowych przedsięwzięć, szczęśliwego finału prac budowlanych i ogólnej pomyślności w biznesie - dodała Porada-Labuda.

Przy okazji nowego roku chińskiego warto przypomnieć najbardziej znane filmy z tamtej części świata. Należą do nich "Zawieście czerwone latarnie" (1991),  "Hero" (2002),  "Dom latających sztyletów" (2004)  i "Cesarzowa" (2006) Zhanga Yimou. O filmach wybitnego, chińskiego reżysera  Alicja Helman napisała pracę, za którą otrzymała w 2011 roku nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową roku. Praca wybitnej polskiej filmoznawczyni nosi tytuł "Odcienie czerwieni. Twórczość filmowa Zhanga Yimou".

Warto wspomnieć o Chenie Kaige'u, reżyserze takich filmów jak  "Żegnaj, moja konkubino"  czy "Przysięga" , o  Dai Sijie i jego "Balzacu i małej Chince" (2002) czy "Córce botanika" i Wong Kar-Wai'u i jego międzynarodowych koprodukcjach "Spragnieni miłości" (2000), "2046" (2004) i anglojęzyczną "Jagodową miłość" (2007) .

Ciekawe są losy zawodowe Johna Woo. Po wielu latach robienia filmów akcji w Hongkongu i w Stanach Zjednoczonych (wyreżyserował między innymi "Mission Impossible II", zrealizował w Chinach "Trzy królestwa" (2008), a rok później sequel tego filmu.

Chiny były wraz z Polską ważnymi koproducentami  filmu "Latająca Maszyna Chopina", którego animowana część "Magiczny fortepian" ma szanse na nominację oscarową.  W filmie wystąpił wybitny chiński pianista Lang Lang.

Chiny były również koproducentem filmu Jacka Bromskiego "Kochankowie roku tygrysa" (2005), w któym wystąpił Michał Żebrowski.

 

 

KS
pap/informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  21.01.2012
Zobacz również
Sundance Film Festival: nie dla hipsterów
Sundance Film Festival: West of Memphis
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll