PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
10 stycznia, we wtorek, o  godzinie  11.30 w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie sie kolejna odsłona przeglądu filmowego "Kino w PRL – PRL w kinie". Tym razem tematem seminarium będą: filmowe wizje losów ludzkich w warunkach ekstremalnych.

W ramach cyklu odbędzie sie projekcja Polskiej Kroniki Filmowej z 1989 roku oraz filmu "Niepokonani" w reżyserii Petera Weira. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN).



Film sześciokrotnie nominowanego do Oscara Petera Weira, legendarnego twórcy „Pikniku pod wiszącą skałą”, „Stowarzyszenia umarłych poetów” i "Truman Show", to zrealizowana w znakomitej obsadzie epicka opowieść o solidarności i potędze ludzkiej woli, o wielkim męstwie i determinacji grupy Polaków ratujących się z syberyjskiego zesłania.
Scenariusz powstał na podstawie słynnej poza granicami Polski książki Sławomira Rawicza „Długi marsz”, wydanej na Zachodzie w latach 50. Stała się ona przetłumaczonym na 25 języków bestsellerem, pierwszą relacją z sowieckiego łagru, która wstrząsnęła światem, jeszcze przed wydaniem „Archipelagu Gułag”Aleksandra Sołżenicyna. Jak pisała prasa: Ten widowiskowy, pozbawiony patosu, nakręcony z olbrzymią kulturą i wyczuciem na ludzkie sprawy film o przetrwaniu działa do tego stopnia, że wychodząc z kina przeżywamy swoiste katharsis, prawdziwy wstrząs. Od 20 lat żaden z polskich reżyserów nie odważył się zrealizować tak patriotycznego dramatu, wyzwalającego najczystsze pokłady pozytywnych emocji.

Zima 1940 r. Młody polski oficer, Janusz, zostaje aresztowany przez NKWD i skazany za szpiegostwo na 20 lat obozu pracy na Syberii. W gułagu wraz z kilkoma współwięźniami organizują desperacką próbę ucieczki. Dopiero teraz zrozumieją sens słów komendanta obozu: „To Syberia jest waszym więzieniem. 10 milionów kilometrów kwadratowych, gdzie przyroda jest waszym strażnikiem, a jest ona bezlitosna”. Wspólna wędrówka, która staje się początkiem niezwykłej podróży ku wolności, wiedzie przez syberyjską tundrę i tajgę, bezkresne równiny Mongolii, pustynię Gobi i szczyty Himalajów, aż do Indii. W rolach głównych: Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell, Saoirse Ronan, Mark Strong.

EJ
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  1.02.2012
Zobacz również
[wideo]Twórcy o filmie "W ciemności" w dniu premiery
Elton John chce Timberlake'a we własnej osobie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll