PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  8.12.2011
Adam Hanuszkiewicz - jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów teatralnych - spoczął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Urnę z prochami twórcy przykryto ziemią z Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, w którym Hanuszkiewicz urodził się i spędził młode lata.

Przypominamy, iż Hanuszkiewicz zmarł 4. grudnia w warszawskim szpitalu. Miał 87 lat.


Adam Hanuszkiewicz, fot. Akpa

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęło odczytanie pożegnalnego listu od pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich: "Prawdziwa sztuka powinna wywoływać spory i dyskusje, ale tak naprawdę to te tłumy młodych ludzi z żywym, gorącym zainteresowaniem słuchając w Teatrze Narodowym największych strof polskiej poezji dramatycznej były jego prawdziwym dziełem. Niezwykłym i bezdyskusyjnym." Para prezydencka podkreśliła także rolę, jaką odegrał Hanuszkiewicz w powstaniu Teatru Telewizji: "Nigdy przedtem i nigdy potem w tak szerokim wymiarze sztuka teatru nie zbłądziła pod strzechy wiejskie i pod sufity miejskie. Nigdy teatr nie miał tak szerokiej widowni".

Po mszy św., którą odprawił przyjaciel zmarłego ks. Bronisław Paweł Rosik, głos zabrał Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, nazywając Hanuszkiewicza "nowoczesnym klasykiem": "Wydaje mi się, że tylko w jego przypadku nie jest to sprzeczność i nie ma w tym pozoru. Przedstawiał klasykę, a jednocześnie potrafił ją pokazać w sposób niezwykle nowoczesny. Kochał literaturę zarówno tę odległą w czasie, jak i umiał się odnieść do tego wszystkiego, co się działo w obecnych czasach. Ta poszerzona wrażliwość jest dana nielicznym" - mówił Zdrojewski.

W ostatniej drodze artyście towarzyszyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Przed złożeniem urny do grobu, oddano salwę honorową. Zmarłego żegnała rodzina, przyjaciele, współpracownicy (m. in. Anna Chodakowska, Hanna Śleszyńska, Edyta Jungowska, Olga Lipińska, Marzena Trybała, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski, Janusz Józefowicz, Stan Borys, Andrzej Strzelecki, Mateusz Damięcki) i licznie przybyli mieszkańcy Warszawy: Zgodnie z wolą zmarłego zamiast kwiatów ofiarowano datki na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  8.12.2011
Zobacz również
Chińska przygoda zespołu Bayer Full
Ale Kino! 2011: Ludzkie sprawy, kocie sprawki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll