PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.06.2025
Odeszła Ewa Dałkowska, aktorka teatralna i filmowa. Informację o jej śmierci przekazał Nowy Teatr, z którym była związana od 2008 roku. Była członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Miała 78 lat.
„Dzisiaj odeszła Ewa Dałkowska, wspaniała aktorka, Przyjaciółka. Od początku tworzyła zespół Nowego Teatru, współtworzyła jego sens” – napisano w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Pożegnanie aktorki odbędzie się 13 czerwca o godz. 12:00 w Kościele św. Huberta w Zalesiu Górnym. Po mszy planowane jest odprowadzenie na pobliski cmentarz.

Bogdan Zdrojewski, były minister kultury, napisał na platformie X: „Ewa Dalkowska nie żyje. Talent nadzwyczajny. Wyjątkowe połączenie empatii, skromności i nadzwyczajnej życzliwości. Wrocławianka. Różniły nas poglądy polityczne. Ale klasa, jakość tego sporu, troska o losy państwa i ludzi wyróżniały panią Ewę. Ról filmowych i teatralnych nie policzę. Wszystkie znaczące. Zdjęcie własne z ostatniego spotkania. Dla mnie ważne”.

Ewa Dałkowska urodziła się 10 kwietnia 1947 roku we Wrocławiu. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydział Aktorski warszawskiej PWST. Debiutowała 4 października 1972 roku rolą Barbarelli w spektaklu „Hyde Park” w Teatrze Śląskim. W latach 1974–2008 była aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie, a od 2008 roku – Nowego Teatru.

Na scenie stworzyła m.in. role Ryfki, Goneryli, Elizabeth Costello, Heni Gelertner i Izoldy Regensberg. „Jeszcze w kwietniu pracowała nad nową rolą” – przekazał teatr.

W PRL-u działała w opozycji. W czasie stanu wojennego współtworzyła Teatr Domowy – pierwszy spektakl odbył się 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. Do 1989 roku teatr dał około 300 przedstawień w prywatnych domach.

Na ekranie zadebiutowała jeszcze podczas studiów – w etiudzie Krzysztofa Rogulskiego „Stroiciel fortepianów”. Zagrała w ponad 60 filmach, m.in. w „Nocach i dniach”, „Sprawie Gorgonowej”, „Szpitalu Przemienienia”, „Bez znieczulenia”, „Kobiecie z prowincji” i „Aktorach prowincjonalnych”. U Andrzeja Wajdy wcieliła się w Stefę Wilczyńską w filmie „Korczak”.

W ostatnich latach wystąpiła w trzech – jak sama mówiła – „ryzykownych” rolach: „Sąsiadach” Grzegorza Królikiewicza (2014), „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej (2015) i „Smoleńsku” Antoniego Krauzego (2016). W pierwszym zagrała potrójną rolę – pielęgniarki, kobiety o dwóch sercach i autorytetu moralnego. W drugim – szaloną przyjaciółkę prokuratora: „jej obłędny erotyczny taniec to bez wątpienia jedna z najbardziej odjazdowych scen w dziejach rodzimej kinematografii ostatnich lat”. W „Smoleńsku” zagrała Marię Kaczyńską.

„Bardzo mnie pociągają niezwykle ryzykowne i mało atrakcyjne z pozoru rzeczy, które są jakąś nowością. Wielokrotnie biorę udział w rzeczach, w których moi koledzy by nie wzięli udziału. Podnieca mnie sama nowość sytuacji” – mówiła w wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego”.

Była wielokrotnie nagradzana za swoje role – m.in. za Matkę w „Balladynie”, Elizabeth Costello w „Końcu” czy Siri von Essen w „Nocy trybad”. Otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Nic nie podsumowuję. Staram się żyć do przodu” – mówiła w rozmowie z „Gazetą Stołeczną”.
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.06.2025
Zobacz również
Trwa 44. festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie
Laureaci 14. Grand Prix Komeda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll