PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
25 maja rozpocznie się 65. Krakowski Festiwal Filmowy, jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez filmowych poświęconych dokumentom, krótkim metrażom i animacjom w Europie. W programie prawie 200 filmów z całego świata, ważne wydarzenia branżowe, w tym Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
W programie jubileuszowej edycji znalazło się prawie 200 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich. Festiwal odbędzie się w kinach (od 25 maja do 1 czerwca) i w Internecie na platformie KFF VOD (od 30 maja do 15 czerwca). Filmy będą prezentowane w czterech konkursach: trzech międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych. 
Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry  – największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział ponad 1000 gości z całego świata. W programie znajdzie się m.in. szeroki program Doc Lab Poland, CEDOC Market współorganizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego oraz wydarzenia Animated in Poland.

STUDIO MUNKA SFP NA 65. KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

Aż osiem produkcji Studia Munka SFP będzie mieć swoje premiery w konkursach festiwalu. Już w sobotę, 25 maja o godz. 18.00, w kinie Kijów filmem otwarcia będzie pełnometrażowy debiut dokumentalny „Bałtyk” w reżyserii Igi Lis. To niezwykle czuła i intymna opowieść o kobiecości, pracy i zmieniającym się świecie, której bohaterką jest Miecia, od ponad 40 lat prowadząca rodzinną wędzarnię w nadmorskiej Łebie. „Bałtyk” rywalizuje o Złotego Lajkonika w Konkursie polskim i ma w Krakowie swoją światową premierę.


autorka: Ola Korbańska

W programie festiwalu znalazły się też trzy inne tytuły zrealizowane w Studiu Munka w programie Pierwszy Dokument. „Pieśń wieloryba” Michała Hytrosia opowiada o legendarnym polskim aktorze Krzysztofie Globiszu, który po udarze i utracie mowy powraca na scenę i do pracy ze studentami krakowskiej Akademii Teatralnej. Realizowany przez siedem lat dokument śledzi nie tyle proces powrotu artysty do życia zawodowego, ale przede wszystkim jego wewnętrzną podróż ku odbudowie własnej tożsamości.


autor: Maks Bereski Plakiat

„Zatańcz ze mną tato” Małgorzaty Goździk to intymny portret relacji reżyserki z jej depresyjnym ojcem. Goździk, absolwentka malarstwa na krakowskiej ASP, podejmuje emocjonalne wyzwanie kierując kamerę na siebie i oferując szczere spojrzenie na komunikacyjne deficyty wewnątrz rodziny.

Ostatnim z filmów dokumentalnych jest „Bloodline” Wojciecha Węglarza – impresyjny dokument o białowieskim żubrze, który, zablokowany przez mur zbudowany na granicy polsko-białoruskiej, staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń związanych z kryzysem uchodźczym. Film Węglarza zaprasza do refleksji nad niewidzialnymi ofiarami politycznych decyzji. „Bloodline” miał swoją światową premierę w ubiegłym roku na najważniejszym festiwalu kina dokumentalnego na świecie IDFA w Amsterdamie. Krakowski pokaz będzie pierwszą w Polsce okazją do zobaczenia tej produkcji, która powalczy o nagrody w Międzynarodowym konkursie krótkometrażowym oraz w Konkursie polskim.
    
W obu tych konkursach Studio Munka reprezentować będzie także obraz „To wszystko przez nią” w reżyserii Darii Kopiec zrealizowany w ramach  programu Trzydzieści Minut. Krótkometrażowa fabuła autorki animowanych „Własnych śmieci”, nagrodzonych Srebrnym Lajkonikiem w Krakowie w 2020 roku, opowiada o niemożności porozumienia się dorastającego syna i jego matki, która, by zyskać uwagę nastolatka, postanawia posunąć się do kłamstwa i manipulacji.


autorka: Izabela Kaczmarek-Szurek

Do Konkursu polskiego trafiły jeszcze trzy inne „trzydziestki” Studia Munka. Pierwsza z nich  - „Bez reszty” Jakuba Prysaka - to emocjonalna opowieść o młodym małżeństwie, które musi zmierzyć się z trudną diagnozą oraz z... tajemniczym znikaniem przedmiotów z ich domu. Film, pełen napięcia i subtelnych emocji, jest debiutem fabularnym Prysaka, absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi, którego wcześniejsze krótkie metraże, takie jak „Opowieść o dwóch siostrach” czy „Samogłów”, były prezentowane na ponad 40 festiwalach, zdobywając liczne nagrody.

Drugi z filmów to „Rekonstrukcja” Marcina Straucholda, która opowiada o młodej dziewczynie próbującej odnaleźć swoje miejsce w fascynującym, lecz pełnym sprzeczności, świecie rekonstrukcji historycznych. Film jest zarówno hołdem dla historii, jak i refleksją nad jej współczesnym odbiorem.

Swoją polską premierę mieć będzie w Krakowie obraz „Ludzie i rzeczy” Damiana Kosowskiego - krótkometrażowa fabuła osadzona w powojennej Ukrainie, gdzie 34-letnia Olena szuka zaginionego na froncie męża. Odkrycie jego szczątków wywołuje lawinę emocji i zmusza ją do wyboru między przeszłością, a teraźniejszością. Film, jako jedyny polski tytuł, miał swoją światową premierę na Sundance Film Festival 2025.

Poza konkursem, w prestiżowej sekcji Panorama polskiego dokumentu, Studio Munka zaprezentuje w Krakowie obraz Michała Bielawskiego „Pasażer Andrzej Munk”. To powstały w oparciu o unikalne materiały archiwalne dokument poświęcony postaci czołowego twórcy polskiej szkoły filmowej, patrona Studia, autora niezapomnianych obrazów „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Zezowate szczęście” i „Pasażerka”. Film miał swoją światową premierę na zakończonym dopiero co 22. Millennium Docs Against Gravity, gdzie otrzymał Wyróżnienie Jury Sieci Kin Studyjnych.

Szczegółowy harmonogram pokazów dostępny jest na oficjalnej stronie Krakowskiego Festiwalu Filmowego www.krakowfilmfestival.pl

SPOTKANIA BRANŻOWE ORGANIZOWANE PRZEZ STOWARZYSZENIE FILMOWCÓW POLSKICH

28.05, godz. 14.30-16.30 – ASP 4

PANEL: Rozwój projektów dokumentalnych

Panel poświęcony nieoczywistym i zróżnicowanym ścieżkom, jakie prowadzą od pierwszej idei do gotowego filmu dokumentalnego. Z perspektywy reżyserów, producentów oraz przedstawicieli programów wspierających rozwój projektów przyjrzymy się stylom pracy, kluczowym decyzjom i wyzwaniom, które wpływają na kształt filmu. Porozmawiamy o roli warsztatów: jak wspierają twórców, jakie dają możliwości, i czy mogą stać się początkiem promocji oraz drogi do dystrybucji. To będzie spotkanie pełne praktycznej wiedzy, inspiracji i wymiany doświadczeń.

Paneliści: Stanisław Zaborowski, Julia Groszek, Katarzyna Wilk
Moderator: Kamil Skałkowski

Szczegóły: tutaj

Wydarzenie organizowane przez Sekcję Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

*****

30.05, godz. 16.00-18.00 – ASP 3

PANEL: Tantiemy i prawa autorskie w animacji – jak działa zbiorowe zarządzanie?

W dobie dynamicznego rozwoju branży animacji pytania o prawa autorskie oraz tantiemy nabierają szczególnego znaczenia. Kto powinien chronić interesy twórców? Jakie obowiązki spoczywają na producentach? Jaką rolę pełnią organizacje zbiorowego zarządzania, takie jak ZAPA?

Prowadzący: Cezary Piekarczyk

Szczegóły: tutaj

Wydarzenie organizowane przez Sekcję Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

*****

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich

31.05, godz. 12.00 – 14.00 – KINO ASP

Najważniejszym tematom, którymi żyją środowiska twórców filmów animowanych i dokumentalnych, 
poświęcone zostanie doroczne spotkanie filmowców Forum SFP, wieńczące wydarzenia sekcji Industry Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku dyskusja będzie się toczyć wokół: prac nad nowym systemem zachęt i ulg na produkcję filmową, programu PISF wspierającego promocję i dystrybucję filmów dokumentalnych oraz trudnej sytuacji twórców filmów animowanych – „Zatrzymana klatka, od bajki do bankructwa: kulisy (nie)widzialnej pracy i status twórców animacji w Polsce”.

Paneliści:
Grzegorz Łoszewski – Prezes SFP
Alicja Witkowska – Przewodnicząca Zarządu Sekcji Filmu Animowanego SFP
Kamil Skałkowski – Przewodniczący Zarządu Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP
Tomasz Wolski – Koło Reżyserów Filmów Dokumentalnych SFP

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich

*****

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 25 maja do 1 czerwca 2025. oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD. Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


RJ
Studio Munka/SFP/KFF
Ostatnia aktualizacja:  24.05.2025
Zobacz również
"Powiększenie". Zgłoś artykuł do 10. edycji konkursu
Political fiction? "19. Południk" nadal aktualny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll