PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowane w Studiu Munka SFP filmy dokumentalne „Pasażer Andrzej Munk” Michała Bielawskiego oraz „Lift Lady” Marcina Modzelewskiego zostały docenione przez jurorów 22. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity – jednej z najważniejszych w Europie imprez poświęconych kinu dokumentalnemu.
Podczas uroczystej gali wręczenia nagród 22. Millennium Docs Against Gravity twórcy filmów ze Studia Munka SFP wychodzili na scenę Teatru Dramatycznego w Warszawie dwukrotnie. Jako pierwszy powody do radości miał Marcin Modzelewski, twórca filmu „Lift Lady”, który otrzymał Wyróżnienie Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Jurorzy docenili reżysera za „opowiedzenie tak nietypowej historii oraz za sportretowanie niezwykle charyzmatycznej postaci”. - Wierzymy, że przed reżyserem rysuje się świetlana przyszłość – powiedział ze sceny zasiadający w Jury czeski dokumentalista Petr Lom.


fot. Marcin Oliva Soto/MDAG

„Lift Lady” to intymny portret Mzii, nadzorczyni płatnej windy w brutalistycznym kompleksie mieszkalnym w Tibilisi. Była snajperka wojenna pilnuje dziś, by mieszkańcy nie omijali opłat za przejazd. Jej codzienność to absurdalne spory z lokatorami, obserwacja sąsiedzkich relacji i walka z psującą się windą, która staje się metaforą współczesnej Gruzji – kraju rozdartego między tradycją, a przemianami. Modzelewski łączy tragikomedię z poetyckim spojrzeniem na mikrokosmos zapomnianego przez Zachód miejsca.
To jest dość niszowa historia, ale historia, którą całą ekipą opowiedzieliśmy z głębi serca i z całą miłością do kina, którą mamy w sobie – mówił Marcin Modzelewski odbierając wyróżnienie.
„Lift Lady” zdążyła już podbić serca widzów na międzynarodowych festiwalach. Film miał swoją światową premierę w listopadzie 2024 roku na festiwalu IDFA w Amsterdamie - najważniejszej imprezie kina dokumentalnego na świecie. Kolejny pokaz filmu odbył się na początku marca na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach, gdzie „Lift Lady” uhonorowano Nagrodą Publiczności. Przed Marcinem Modzelewskim amerykańska premiera filmu, która będzie mieć miejsce w czerwcu na festiwalu DC/DOX w Waszyngtonie.
 
Z festiwalowych laurów cieszył się także Michał Bielawski, autor dokumentu „Pasażer Andrzej Munk”. W ręce reżysera trafiło Wyróżnienie Jury Sieci Kin Studyjnych „za poruszający i mistrzowsko zrealizowany portret, który z wyczuciem łączy archiwalia, współczesne rozmowy i refleksyjny komentarz, tworząc obraz będący nie tylko opowieścią o artyście, lecz także otwartą dyskusją nad rolą twórcy i siłą jego filmowego dziedzictwa”.
Ten festiwal znaczy dla mnie naprawdę dużo – powiedział Michał Bielawski. - Cieszę się, że mój film będzie można zobaczyć w kinach studyjnych i mam nadzieję, że będzie to też okazja do retrospektywy twórczości Andrzeja Munka. Ten twórca jest ciągle aktualny i bardzo potrzebujemy takiego spojrzenia na rzeczywistość, jakie on oferował – dodał dziękując Jury Sieci Kin Studyjnych, producentom i ekipie.

Michał Bielawski o filmie:

Powstały w oparciu o unikalne materiały archiwalne film dokumentalny poświęcony postaci Andrzeja Munka, czołowego twórcy polskiej szkoły filmowej, autora niezapomnianych obrazów „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Zezowate szczęście” i „Pasażerka”, miał na Millennium Docs Against Gravity swoją światową premierę. Przed nim kolejne pokazy festiwalowe w Polsce, na początek w sekcji Panorama polskiego dokumentu na startującym 25 maja 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

*****
 
„Lift Lady” zrealizowana została w Studiu Munka w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu jest Anderegande Studio.

„Pasażer. Andrzej Munk” to produkcja zrealizowana ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Koproducentami filmu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizja Polska S.A., Instytut Adama Mickiewicza, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny oraz Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
RJ
Studio Munka/SFP
Ostatnia aktualizacja:  19.05.2025
Zobacz również
Machulski mniej znany. Przegląd "Człowiek z filmu"
Muzyka w filmie SFP. Znaczenie integracji środowiskowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll