Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Spektakl "19. Południk" pokazano w telewizji publicznej dopiero po referendum akcesyjnym do Unii Europejskiej. O przyczynach tej decyzji i okolicznościach realizacji gorzkiej satyry na świat polskiej polityki Juliusz Machulski i jego goście wspominali ostatniego dnia przeglądu z cyklu "Człowiek z filmu" w kinie Kultura.
W "19. Południku" chodziło o to aby wstrząsnąć widzem, aby nie pozostał obojętny. I chyba się udało, szkoda tylko że historia jest nadal aktualna. Pewne postawy w Polsce są wieczne - podkreślił Juliusz Machulski. - Wystąpiłem ze wspaniałymi aktorami. Z jednej strony cieszyłem się, że będę grał z Janem Englertem, Jerzym Stuhrem, Janem Machulskim, z drugiej czułem jak duża odpowiedzialność na mnie spoczywała. Postać prezydenta Bartłomieja Czopa była właściwie cały czas, wypełniała 3/4 każdej sceny - wspominał Andrzej Grabowski. - Nigdy wcześniej, ani nigdy później nie grałem tak dużej roli tekstowej. Wiedziałem jedno: ja musiałem się tego nauczyć. Byłem dumny z siebie, to było naprawdę trudne - dodał. - Zrobiłeś to wspaniale - skomentował Juliusz Machulski.
Przed projekcją Artur Zaborski rozmawiał z Małgorzatą Zajączkowską, Ewą Machulską, Andrzejem Grabowskim i Juliuszem Machulskim.
RELACJA ZE SPOTKANIA:
Napisany przez Juliusza Machulskiego utwór "19. Południk" został zrealizowany dla Telewizji Polskiej i miał premierę 1 grudnia 2003 roku. Autorem zdjęć jest Edward Kłosiński, scenografii - Monika Sajko, a kostiumów - Ewa Machulska. W rolach głównych występują Andrzej Grabowski, Jan Frycz, Sławomir Orzechowski, Cezary Kosiński, Joanna Brodzik i Małgorzata Zajączkowska.
"19. Południk" jest groteskową political fiction, osadzona w alternatywnej
rzeczywistości, w której Polska nie przystąpiła do Unii Europejskiej.
Prezydentem zostaje Bartłomiej Czop – prymitywny populista,
wprowadzający brutalną dyktaturę. Jego absurdalne rządy destabilizują
kraj i budzą grozę sąsiadów. Wtedy Stany Zjednoczone, wychodząc z
założenia, że w środku Europy nie może istnieć kraj, który „ani
zdechnąć, ani narodzić się nie potrafi”, postanawiają wraz z Niemcami i
Rosją zdecydowanie rozwiązać problem niepokojący nie tylko Europę.
Spektakl łączy czarny humor z gorzką refleksją nad polityką i społeczną
biernością.
GALERIA ZDJĘĆ:
fot. Anita Walczewska East News/SFP
*****
Organizatorem przeglądu Juliusza Machulskiego z cyklu "Człowiek z filmu" w kinie Kultura było Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wydarzenie odbyło się w dniach 19-22 maja.
RJ
SFP
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2025
65. Krakowski Festiwal Filmowy. Moc filmów i wydarzeń branżowych
Machulski o Powstaniu Warszawskim. Podręcznik negocjowania rozejmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025