PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rozpoczął się 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W programie znalazły się koprodukcje mniejszościowe z polskim udziałem. Nie zabraknie także ważnych wydarzeń networkingowych z udziałem rodzimej branży audiowizualnej. Festiwal potrwa do 24 maja.
LAVA FILMS PONOWNIE W CANNES

W sekcji Un Certain Regard odbędzie się światowa premiera „Pejzażu w kolorze sepii” (oryg. A Pale View of Hills) w reżyserii i ze scenariuszem Kei Ishikawy. Jest to koprodukcja polsko-japońsko-brytyjska, z udziałem Lava Films (Polska), U-Next i Bunbuku (Japonia) oraz Number 9 Films (Wielka Brytania). Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za zdjęcia odpowiada Piotr Niemyjski, a autorem muzyki jest Paweł Mykietyn. Polskimi producentami są Mariusz Włodarski i Marta Gmosińska (Lava Films), we współpracy z firmą Desmar. W głównych rolach występują Suzu Hirose i Fumi Nikaido.


Zobaczcie zwiastun: TUTAJ

„Pejzaż w kolorze sepii” to ekranizacja debiutanckiej powieści laureata Nagrody Nobla Kazuo Ishiguro. Fabuła osadzona jest w Anglii lat 80. i powojennym Nagasaki. Młoda pisarka, wychowana w Wielkiej Brytanii, próbuje odkryć tajemnice przeszłości swojej matki. W tle – niepokojące samobójstwo starszej siostry i trudna historia rodzinna ukrywana przez lata. Film podejmuje temat pamięci, poczucia winy oraz międzypokoleniowego dziedzictwa. (opis)

KOPRODUKCJA MIĘDZYNARODOWA STUDIA PRODUKCYJNEGO ORKA

Film francusko-polski „Bądź wola moja” (oryg. Que ma volonté soit faite) w reżyserii i ze scenariuszem Julii Kowalski zostanie zaprezentowany w sekcji Quinzaine des Cinéastes. Jego polskim koproducentem jest Studio Produkcyjne ORKA (Magdalena Zimecka i Marta Krzeptowska), z kolei ze strony francuskiej - Grande Ourse Films i Venin Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W roli głównej - Maria Wróbel; w filmie także występują Wojciech Skibiński,​ Kuba Dyniewicz​ i Przemysław Przestrzelski​. Za muzykę odpowiada Daniel Kowalski, kierownictwo produkcji - Karolina Panasiuk, z kolei VFX Supervisorem jest Wojtek Janiszewski.

Film opowiada historię Polki – Nawojki, która w świecie surowych tradycji szuka własnej tożsamości​. Powrót odważnej Sandry burzy spokój rodzinnej wioski. ​Spotkanie ​kobiet staje się katalizatorem dramatycznej przemiany, zmuszając obie do zmierzenia się z wewnętrznymi demonami i wyzwolenia spod społecznych oczekiwań. (opis)

FILM Z ARKADIUSZEM JAKUBIKIEM

W ramach Special Screenings zostanie zaprezentowana izraelsko-polsko-włoska koprodukcja "Mama" w reżyserii i ze scenariuszem Or Sinai. To pełnometrażowy debiut izraelskiej reżyserki. Za dźwięk w filmie odpowiada Michał Korzeniowski, scenografię - Aleksandra Klemens i Alicja Kazimierczak. W "Mamie" występują Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Lubik i Dominika Bednarczyk. Polskim koproducentem jest Morfilm Sp. z o.o.  (Aneta Zagórska). Produkcja otrzymała wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Po latach pracy jako gosposia w Izraelu, Mila zmuszona jest wrócić do rodzinnego miasteczka, w samym sercu Polski. To, co miała nadzieję, że będzie spokojnym powrotem do źródeł, szybko staje się niespodziewaną konfrontacją. Aby odnaleźć tych, których kiedyś zostawiła, Mila będzie musiała skonfrontować się ze swoimi wyborami, przeszłością i samą sobą. (opis)

HANIA RANI I TRIER

W Konkursie Głównym festiwalu zostanie pokazany komediodramat "Sentimental Value" w reżyserii Joachima Triera. Muzykę do filmu stworzyła kompozytorka i pianistka Hania Rani. Światowa premiera odbędzie się 21 maja. Artystka skomponowała wcześniej muzykę m.in. do "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, "Śubuka" Jacka Lusińskiego, prezentowanego w Cannes filmu "Rosalie" Stéphanie Di Giusto, kilku seriali, filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. 

COFFEE WITH POLISH DOKS

15 maja (czwartek) w godz. 12.00-14.00 w Polish Pavilion (nr 123) na Marché du Film w Cannes ponownie będzie okazja aby spotkać się z polskimi dokumentalistami i dokumentalistkami w ramach „Coffee with Polish Doks”. To szansa na nawiązanie wartościowych relacji branżowych, inspirujące rozmowy oraz zainicjowanie nowych projektów filmowych.
Organizatorami wydarzenia są Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kalejdoskop Film, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, nagana.io., a koordynatorem - Kamil Skałkowski, przewodniczący Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP.

AGNIESZKA WASIAK W PRODUCERS ON THE MOVE

Zgłoszona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Agnieszka Wasiak (Lava Films) weźmie udział w programie Producers on the Move 2025, organizowanym przez European Film Promotion. Polka znalazła się w prestiżowym gronie 20 europejskich producentek i producentów, którzy zaprezentują swoje projekty podczas festiwalu w Cannes.

PAWILON POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Szczegóły spotkań i kalendarz wydarzeń organizowanych przez PISF znajdziecie: TUTAJ

*****

78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 13–24 maja 2025 roku.






RJ
PISF/festiwal w Cannes
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2025
Zobacz również
Podpisz Globalną Deklarację na rzecz Wolności Artystycznej
Krzysztof Gierat żegna się z Krakowskim Festiwalem Filmowym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll