PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles uhonorował za całokształt osiągnięć artystycznych wybitnych aktorów – Danutę Stenkę oraz Piotra Adamczyka.
Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles, od 53 lat dba o kulturę, sztukę i muzykę polską oraz kontynuuje wieloletnią tradycję nagradzania największych osobowości polskiej sceny teatralnej i filmowej, pielęgnując dziedzictwo swojej patronki – legendarnej aktorki, ambasadorki polskiej kultury na świecie.

Po zeszłorocznym uhonorowaniu Złotą Nagrodą, reżysera Jerzego Antczaka, Klub zdecydował, że kolejnymi laureatami będą gwiazdy jego głośnego filmu „Chopin. Pragnienie miłości”. Właśnie w tym dziele Piotr Adamczyk wirtuozowsko wcielił się w postać Fryderyka Chopina, a Danuta Stenka – z niezwykłą siłą i delikatnością – zagrała George Sand. Podczas gali nie mogło więc zabraknąć samego Jerzego Antczaka – Honorowego Członka Klubu, który nadał wydarzeniu szczególny ton artystyczny.

Jednym z punktów wieczoru była prezentacja fragmentów jego najnowszej powieści „Serce Chopina, czyli węzeł gordyjski” – dzieła, nad którym Mistrz pracował niemal 70 lat. W literackiej części programu udział wzięli: Jerzy Antczak, Piotr Adamczyk oraz Katarzyna Śmiechowicz – wiceprezes Klubu i laureatka tej samej nagrody z 2022 roku. Niezapomnianym momentem był błyskotliwy i pełen anegdot dialog reżysera i aktora, wspominających kulisy pracy nad filmem o Chopinie, a także rozważania o istocie sztuki aktorskiej.

Wszechstronność i kreatywność Jerzego Antczaka zachwyciła publiczność – reżyser nie tylko czytał własną prozę, ale także recytował wiersze i fragmenty sztuk teatralnych, z pasją opowiadając o swoich początkach aktorskich, artystycznych zmaganiach i twórczych inspiracjach. Wzruszył też wspomnieniem zmarłej żony, legendarnej aktorki Jadwigi Barańskiej – laureatki Nagrody Modrzejewskiej z 2018 roku.

Piotr Adamczyk z kolei zachwycił publiczność opowieściami o przygotowaniach do roli Chopina, w tym o błyskawicznym opanowaniu gry na fortepianie oraz niezwykłej współpracy z Jerzym Antczakiem na planie. Aktor, uznany zarówno w Polsce, jak i za granicą, od lat buduje imponującą karierę łączącą teatr, film, dubbing i produkcje międzynarodowe. W ostatnich latach występował m.in. w serialach „Hawkeye” (Marvel), „For All Mankind” (Apple TV+ ), „Night Sky” (Amazon Prime), a także w polskich produkcjach takich jak „Prosta sprawa” czy „Projekt UFO”.

Jego credo aktorskie, wypowiedziane podczas gali, brzmiało: „Moim ulubionym słowem związanym z aktorstwem jest wiarygodność. Pragnę, by widz uwierzył w postać, którą gram – by poczuł jej emocje, poszedł za jej prawdą i dzięki temu dotknął swojej własnej prawdy. Najchętniej – tej niewygodnej.”

Prezes Klubu, dr Maja Trochimczyk, przypomniała sylwetkę nieobecnej na gali Danuty Stenki – znakomitej aktorki teatralnej i filmowej, wielokrotnie nagradzanej za kreacje w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego czy filmach Andrzeja Wajdy i Jerzego Antczaka. W 2003 roku dołączyła do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie współpracowała ze słynnymi reżyserami jak Robert Wilson („Kobieta z morza”), Grzegorz Jarzyna („Giovanni”), Jan Englert („Król Lear”). Zagrała w przeszło 60 produkcjach filmowych i telewizyjnych, zdobyła przeszło 30 nagród oraz została laureatką Srebrnego Medalu zasłużonego Kulturze Gloria Artis przyznawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas uroczystości Konsul Mateusz Gmura odczytał list gratulacyjny od Konsul Generalnej RP Pauliny Kapuścińskiej, która podkreśliła rolę laureatów w promocji polskiej kultury i tożsamości narodowej poza granicami kraju.

Nagroda im. Heleny Modrzejewskiej przyznawana jest od wielu lat wybitnym osobistościom polskiego teatru i filmu. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Anna Dymna, Barbara Krafftówna, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Janusz Gajos i Marek Probosz.

Tegoroczna uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2025 roku w Beverly Hills w Los Angeles.
Katarzyna A. Śmiechowicz
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2025
Zobacz również
fot. Dominik J. Leconte
CoWorking SFP. Startujemy 12 maja
Dialog przez film: "Kwiaty Ukrainy"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll