PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nie kalkuluję wybierając tematy swoich filmów - te słowa Doroty Kędzierzawskiej najlepiej oddają charakter jej kina, którego konsekwentnie się trzyma przez całą dotychczasową drogę twórczą. Projekcja "Nic" z 1998 roku była wyjątkową okazją do wspomnień i rozmowy o stylu pracy reżyserki opartym na cieple, szacunku i bliskości.
Bohaterką wieczoru jest kobieta. Kobieta wyjątkowa i charakterystyczna, która robi swoje kino niezależnie od trendów i mód jakie panują. Ona wie i wierzy w swoje opowieści oraz swoją widownię. I ma rację - tak Grażyna Torbicka przedstawiła Dorotę Kędzierzawską rozpoczynając rozmowę o filmie "Nic". - Dla mnie to był debiut filmowy i pierwsze spotkanie z kamerą. Najważniejsze w tym wszystkim, że Dorota jest wspaniałym człowiekiem i to zapamiętuje się najbardziej. (...) Proszę sobie wyobrazić, że nosiła za mną krzesło, żebym nie stała w obcasach w czasie zdjęć. Któregoś dnia odwróciła się do mnie Danuta Szaflarska i powiedziała: dziecko, zapamiętaj ten dzień - wspominała Violetta Arlak. - To był dla mnie pierwszy i zarazem ostatni film w jakim wystąpiłam. Dorota bardzo mi pomagała i prowadziła mnie przez cały czas w trakcie zdjęć - dodała Anita Borkowska-Kuskowska, odtwórczyni głównej roli. 

Czas płynie, a ten film jest dla mnie bardzo współczesny. Tematy aborcji, zachowań wobec ludzi, biedy, obojętności, społecznych uwarunkowań są nadal aktualne - podkreślił Janusz Panasewicz.


Przejmujący dramat psychologiczny z 1998 roku opowiada o losach Heli (Anita Borkowska-Kuskowska), młodej kobiety wychowanej w patologicznej rodzinie, uwikłanej w przemoc i samotność. Hela, będąca w trudnej sytuacji życiowej, spodziewa się kolejnego dziecka, choć już zmaga się z biedą i obojętnością otoczenia. Jej mąż (Janusz Panasewicz) jest agresywny i nie okazuje jej wsparcia. W akcie desperacji kobieta decyduje się na dramatyczny krok wobec nowo narodzonego dziecka. Film ukazuje brutalną rzeczywistość życia kobiet w toksycznych związkach i dotyka tematów społecznego wykluczenia, bezradności oraz granic ludzkiej wytrzymałości.

Reżyserką i scenarzystką "Nic" była Dorota Kędzierzawska. Zdjęcia zrealizował Artur Reinhart, który wspólnie z Kędzierzawską odpowiadał również za montaż. Muzykę skomponował Michał Lorenc. W rolach głównych wystąpili Anita Borkowska-Kuskowska, Janusz Panasewicz, Danuta Szaflarska, Inga Zawadzka i Violetta Arlak. Film otrzymał pięć nagród na FPFF w Gdyni, w tym Nagrodę Specjalną Jury; "Nic" miał  w 1999 roku osiem nominacji do Orłów, a Dorota Kędzierzawska została nagrodzona za reżyserię. Film zdobył także nagrody m.in. w Bonn, Denver, Brukseli, Soczi oraz w Łagowie i Tarnowie.

GALERIA ZDJĘĆ:


fot. Wojciech Olkuśnik East News/SFP

Program przeglądu:

9 kwietnia 2025 r. (środa), godz. 19:00
„Jestem” reż. Dorota Kędzierzawska, 2005, 93 min
Przed pokazem rozmowa Grażyny Torbickiej z Dorotą Kędzierzawską, Edytą Jungowską i Pawłem Wilczakiem

*****

Organizatorem drugiego przeglądu z cyklu "Człowiek z filmu" w kinie Kultura jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


 

RJ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.04.2025
Zobacz również
Heroizm dziecięcego bohatera - Kundel w "Jestem"
Wielkanocne Śniadanie. Stowarzyszenie jest bezpieczne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll