PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zrealizowana w Studiu Munka SFP „Koka” Aliaksandra Tsymbaliuka znalazła się w gronie nominowanych do Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC w kategorii Najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym. Laureaci zostaną ogłoszeni na gali 29 marca.
Prestiżowa Nagroda PSC jest przyznawana od 2013 roku twórcom najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego, a także - już po raz siódmy - filmu dokumentalnego oraz odcinka serialu. O wyborze laureatów decydują autorki i autorzy zdjęć zrzeszeni w Stowarzyszeniu. 
W tym roku w kategorii filmów dokumentalnych nominowano 15 tytułów, w tym głośne, nagradzane na świecie filmy, jak „Las” Lidii Dudy (zdj. Zuzanna Zachara-Hassairi), „Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki (zdj. Kacper Czubak) czy „8 dzień Chamsinu” Zviki Gregory'ego Portnoya. W tym gronie znalazł się również Aliaksandr Tsymbaliuk – reżyser i autor zdjęć do filmu „Koka” wyprodukowanego w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Urodzony w 1989 roku w Pińsku na Białorusi Tsymbaliuk jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. W będącej jego debiutem reżyserskim „Koce” kieruje kamerę na rybacką wioskę na brzegu Morza Beringa, gdzie czas stanął w miejscu, a dorastający pod okiem ojca Koka wiedzie proste życie, którego rytm wyznacza miejscowa szkoła oraz kolejne połowy. Reżyser przygląda się ich relacji przesiąkniętej trudami codzienności, gdzie beztroska dzieciństwa zderza się z realiami podupadających peryferiów dawnego radzieckiego imperium.

Zdjęcia do „Koki” zrealizowane zostały na kamerach cyfrowych Blackmagic Pocket 4K oraz Panasonic GH5 z wykorzystaniem obiektywów Sigma Art 18-35 mm, f 1.8, Canon 24-70 mm, f 2.8 oraz Canon 70-200 mm, f 2.8.

Aliaksandr Tsymbaliuk ma już na koncie Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC, którą otrzymał w ubiegłym roku w konkursie polskim 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Aliaksandr Tsymbaliuk o filmie: zobacz wideo

„Koka” ma już za sobą pasmo sukcesów zagranicznych. Światowa premiera filmu miała miejsce wiosną 2024 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Visions du Réel w szwajcarskim Nyonie, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną Jury Młodzieżowego. Uznana została także Najlepszym średniometrażowym filmem dokumentalnym belgijskiego Viewpoint Documentary Film Festival w Gandawie. Ponadto zdobyła Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Doc.Boston Documentary Film Festival, Złoty Wieniec Megisti 9. edycji Festiwalu Beyond Borders w Kastellorizo w Grecji, Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu na Verona International Film Festival, laur dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego na Toronto Arthouse Film Festival oraz Nagrodę Artistic Vision na Big Sky Documentary Film Festival w Montanie. W Polsce „Kokę” wyróżniono natomiast Brązowym Gronem 53. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.


„Koka” zrealizowana została w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym filmu jest Dom Produkcyjny VEV Productions.

*****

Jednym z partnerów medialnych Gali PSC 2025 jest Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
RJ
Studio Munka/SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2025
Zobacz również
Senat. Spotkanie w sprawie zachęt i ulg na produkcję filmową
Wieczór Jubileuszowy Ewy Braun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll