PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.03.2025
- Po 25 latach pracy dydaktycznej, kiedy oglądam czołówki polskich filmów trafiam cały czas na nazwiska swoich studentów. To bardzo przyjemne uczucie – mówiła Ewa Braun podczas Wieczoru Jubileuszowego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
- Pani Profesor, która współtworzyła najwspanialsze dzieła polskiej kinematografii, szczególnie te z lat 70. i 80. XX wieku, od ponad dwóch dekad dzieli się swoją wiedzą i talentem z kolejnymi pokoleniami adeptów sztuki scenografii. Za ten szlachetny wkład w rozwój polskiego kina chciałem Pani szczególnie podziękować – mówił Grzegorz Łoszewski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, witając gości Wieczoru Jubileuszowego Ewy Braun.

- Jestem zachwycona, że otacza mnie dzisiaj grono bliskich i ważnych dla mnie osób. Widzę sporo tych, z którymi miałam przyjemność pracować, ale także tych, których miałam okazję uczyć. Miałam wielkie szczęście, że na początku swojej zawodowej drogi spotkałam takich fantastycznych ludzi jak: Witek Sobociński, Allan Starski, Michał Sulkiewicz, Ewa Wiśniewska i Andrzej Seweryn. Te znajomości, które przerodziły się w przyjaźnie są dla mnie szczególnie ważne – mówiła wzruszona Ewa Braun.

- Szanowna Pani Profesor, z okazji przypadających niedawno Pani 80. urodzin oraz w uznaniu wielu lat pracy artystycznej i akademickiej, pełnej wybitnych osiągnięć i pięknych sukcesów, proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i wyrazy najwyższego szacunku. Pani Profesor wspierała społeczność wyższych szkół artystycznych jako doświadczona scenografka, kostiumolożka i dekoratorka wnętrz filmowych, a przede wszystkim laureatka prestiżowych nagród, w tym Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za dekorację wnętrz do ,,Listy Schindlera” – mówił Sławomir Rogowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Ewa Braun urodziła się 2 sierpnia 1944 roku w Krakowie. W 1970 roku ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo związana zawodowo z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, od 1968 roku zajmowała się oprawą plastyczną produkcji filmowych i telewizyjnych w charakterze scenografki, dekoratorki wnętrz i kostiumografki.

Wśród ponad 60 filmów kinowych i telewizyjnych, które ma w dorobku twórczym, są dzieła wspaniałych reżyserów i reżyserek. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą („Wielki tydzień”), Agnieszką Holland („Europa Europa”), Krzysztofem Zanussim („Brat naszego Boga”, „Dotknięcie ręki”, „Życie za życia. Maksymilian Kolbe”, „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest”, „Spirala”), Peterem Kassovitzem („Jakub Kłamca”), Januszem Majewskim („C.K. Dezerterzy”, „Zaklęte rewiry”, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Sprawa Gorgonowej”), Wojciechem Jerzym Hasem („Nieciekawa historia”, "Pismak"), Volker Schlöndorff („Król Olch”).

Jej największym sukcesem zawodowym jest zdobycie Oscara za dekorację wnętrz do “Listy Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga, który otrzymała z Allanem Starskim z rąk Toma Hanksa. – Naturalnie, jest to nagroda, o której marzą filmowcy. Pojawiają się nowe szanse, ale skorzystanie z nich to kwestia osobistych wyborów – mówiła w wywiadzie udzielonym I Programowi Polskiego Radia. – Trzeba podjąć decyzję, czy chce się pracować na rynku amerykańskim, bo to stamtąd głównie pojawiają się propozycje. Ja jednak postanowiłam wrócić do Polski i tu realizować swoje plany.

Ważną częścią działalności Ewy Braun zawsze była praca pedagogiczna. Wykłada w łódzkiej Szkole Filmowej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2018 roku została wyróżniona nagrodą dla wybitnego twórcy filmowego i zasłużonego pedagoga na festiwalu Etiuda&Anima w Krakowie. W 2019 r. otrzymała tytuł naukowy profesora sztuki. W tym samym roku ukazała się jej książka "Dekorator wnętrz – współtwórca rzeczywistości filmowej" przedstawiająca kompleksowo aspekty pracy dekoratora wnętrz.

fot. Anita Walczewska/East News/SFP

Jest członkinią Amerykańskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Laureatka Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii (2024).
W 2014 została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej”.

Organizatorem Wieczoru Jubileuszowego Ewy Braun, który odbył się 19 marca 2025 roku w kinie Kultura było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2025
Zobacz również
fot. Anita Walczewska/East News/SFP
„Koka” Aliaksandra Tsymbaliuka z nominacją do Nagrody PSC
14. Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll