PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
17 marca w kinie Kultura odbyło się kolejne spotkanie poświęcone autorom zdjęć filmowych z cyklu "Filmowe obrazy". To był wieczór nie tylko z najlepszym polskim kinem, ale też pełna zabawnych anegdot, wzruszających wspomnień rozmowa Anity Skwary z Grażyną Szapołowską i Radosławem Piwowarskim o Witoldzie Adamku.
W tym roku Witold Adamek obchodziłby osiemdziesiąte urodziny. Kino było dla niego żywiołem, było całym światem. Talent Witka był niezwykle wszechstronny, jednocześnie wyróżniała go tytaniczna pracowitość - przypomniał postać bohatera wieczoru Grzegorz Kędzierski, inicjator cyklu "Filmowe obrazy". - Był perfekcjonistą i wszystko chciał robić sam. W czasach kiedy filmy były kręcone na taśmie filmowej, kamera była zwykle bardzo duża. Witek zawsze nosił ją sam, nigdy nie używał szwenkera - wspominał Radosław Piwowarski. - Witek zawsze mówił mi: kamera musi być twoim największym kochankiem. Zachowuj się tak jakbyś flirtowała - mówiła Grażyna Szapołowska.


"Krótki film o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego ze scenariuszem reżysera i Krzysztofa Piesiewicza, zdjęciami Witolda Adamka i muzyką Zbigniewa Preisnera otrzymał wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach.Na prestiżowym MFF w San Sebastian wyróżniono go m.in. Nagrodą Specjalną Jury i nagrodą FIPRESCI. W 1988 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał Wielkie Lwy Gdańskie, wyróżniono też scenariusz, Witolda Adamka za zdjęcia oraz Grażynę Szapołowską i Stefanię Iwińską za kreacje aktorskie. Film zdobywał także nagrody m.in. w Strasbourgu, Genewie, Chicago i Sao Paulo. W 1989 krytycy i krytyczki Stowarzyszenia Filmowców Polskich wyróżnili go Złotymi Taśmami.

GALERIA ZDJĘĆ:


fot. Wojciech Olkuśnik East News/SFP 

Witold Adamek, absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, debiutował jako operator na początku lat siedemdziesiątych filmami telewizyjnymi: „Punkt wyjścia” i „Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, „Grzech Antoniego Grudy” w reżyserii Jerzego Sztwiertni. - Witek był dzieckiem Łodzi i Arrifleksa. Witold Adamek zrealizował zdjęcia do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Są wśród nich „Matka Królów”, „Nadzór" (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku), „Yesterday” (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Baryton” (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Dotknięci” (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „C.K. Dezerterzy”, „Piłkarski poker”, „Biesy”, „Krótki film o miłości” (nagroda na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „Obywatel Piszczyk” (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „To ja, złodziej”, „Girl Guide”.
Pod koniec lat 90. XX wieku Witold Adamek zaczął sam reżyserować spektakle Teatru TV, a w roku 1997 zadebiutował jako reżyser filmowy „Poniedziałkiem”, za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy „Wtorek”, „Miss mokrego podkoszulka” i „Samotność w sieci” oraz seriale „Rodzina zastępcza” i „Czwarta władza”. W połowie lat 90. XX wieku założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała – poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka – także filmy i seriale innych twórców, m.in.: Jerzego Stuhra, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego czy Jana Jakuba Kolskiego.
W 2014 roku Witold Adamek otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Operator był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Swoim autorytetem wspierał wszystkie inicjatywy Stowarzyszenia, których celem była budowa silnej i artystycznie dojrzałej kinematografii. Zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Miał 71 lat.

O filmie:

Poruszająca opowieść o obsesji, samotności i pragnieniu bliskości. Film opowiada historię dziewiętnastoletniego Tomka (Olaf Lubaszenko), który podgląda przez lunetę mieszkającą naprzeciwko Magdę (Grażyna Szapołowska) – dojrzałą kobietę o swobodnym podejściu do miłości. Chłopak zakochuje się w niej platonicznie i podejmuje próby nawiązania kontaktu, m.in. aranżując spotkania. Kiedy Magda odkrywa jego uczucia, początkowo traktuje je cynicznie, ale później zaczyna rozumieć ich intensywność. Film jest refleksją nad prawdziwą naturą miłości i emocjonalnymi konsekwencjami ludzkich relacji.

*****

Inicjatorem cyklu "Filmowe obrazy" jest Grzegorz Kędzierski, członek Zarządu Koła Operatorów Obrazu Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Bohaterami cyklu, oprócz Witolda Adamka, byli do tej pory Zygmunt Samosiuk, Piotr Sobociński i Edward Kłosiński. Organizatorem wydarzenia w kinie Kultura jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
RJ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.03.2025
Zobacz również
Ewa Puszczyńska produkuje serial Anny Maliszewskiej
Katarzyna Figura „U Filmowców” w Sopocie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll