PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aż cztery produkcje Studia Munka SFP zakwalifikowały się do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych festiwalu Febiofest w Bratysławie. Słowacka publiczność zobaczy dokumenty „Bloodline” Wojciecha Węglarza, „Biegnij Monia, biegnij” Karoliny Biesiackiej, „Świeżak” Michała Edelmana i Tomasza Pawlika oraz krótką fabułę „Ludzie i rzeczy” Damiana Kosowskiego.
Aż cztery produkcje Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zakwalifikowały się do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych festiwalu Febiofest w Bratysławie. Słowacka publiczność zobaczy filmy dokumentalne „Bloodline” Wojciecha Węglarza, „Biegnij Monia, biegnij” Karoliny Biesiackiej, „Świeżak” Michała Edelmana i Tomasza Pawlika oraz krótką fabułę „Ludzie i rzeczy” Damiana Kosowskiego.

Organizowany od 1993 roku w stolicy Słowacji festiwal Febiofest to inicjatywa Stowarzyszenia Słowackich Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Główną ideą imprezy jest prezentacja i promocja kina artystycznego skierowanego do publiczności kin studyjnych. W festiwalowym konkursie o nagrody rywalizują filmy krótkometrażowe z krajów wyszehradzkich (Polski, Węgier, Słowacji i Czech) oraz Austrii i Ukrainy. Główna część festiwalu odbywa się w Bratysławie, a niektóre filmy prezentowane są następnie w wybranych kinach na terenie Słowacji tworzących alternatywny kanał dystrybucji.

O filmach Studia Munka SFP

W gronie konkursowych tytułów znalazł się obraz „Bloodline” Wojciecha Węglarza – filmowa impresja, której bohaterem jest szukający bezpiecznego schronienia żubr z Puszczy Białowieskiej, któremu zbudowana przez ludzi zapora na granicy Polski i Białorusi uniemożliwiła powrót do rodzimego stada. Zagubione zwierzę staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń związanych z próbą powstrzymania napływu uchodźców do Unii Europejskiej...

O nagrody Febiofest powalczy także laureat ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego - „Biegnij Monia, biegnij”  Karoliny Biesiackiej. To filmowy portret Moniki Wyrobek – pochodzącej z małej miejscowości na Kujawach lekkoatletki z niepełnosprawnością. Zafascynowana bieganiem, od kilkunastu lat uczestniczy w zawodach sportowych udowadniając sobie i światu, że jest w stanie pokonać przeciwności losu. Podłamana brakiem sukcesu na Mistrzostwach Świata wraca do rodzinnej miejscowości, by odnaleźć siłę i kolejny raz spróbować zawalczyć o siebie oraz wymarzony złoty medal. Reżyserka filmu nawiązuje z bohaterką bliską relację i uczestniczy w jej codzienności wierząc, że Monice uda się odnieść sukces.

Trzeci z zaproszonych do Bratysławy filmów dokumentalnych to nagrodzony na Millennium Doc Against Gravity „Świeżak” Michała Edelmana i Tomasza Pawlika. Bohaterem filmu jest piętnastoletni Jędrek umieszczony w zakładzie poprawczym. Odcięty od rodziny i bliskich chłopak próbuje odnaleźć się w nowym, brutalnym środowisku. Na początku czuje się słaby i samotny, ale wreszcie poznaje przyjaciela - Wojtka. W ciągu dwóch lat odsiadki zakład powoli staje się ich domem...

Wśród dziewięciu prezentowanych w konkursie Febiofest krótkometrażowych fabuł znalazł się obraz Damiana Kosowskiego „Ludzie i rzeczy” - uczestnik tegorocznego Sundance Film Festival. To rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości w powojennej Ukrainie opowieść o 34-letniej Olenie (Oksana Cherkashyna), która, jak wiele innych ukraińskich kobiet, szuka zaginionych podczas wojny bliskich. Wiadomość o odnalezieniu szczątków męża oraz konfrontacja z ekshumowanymi ciałami ofiar rosyjskiej agresji uruchamia falę nieznanych dotąd Olenie emocji i zmuszą ją do dokonania wyboru między teraźniejszością, a światem, który przeminął.
 
W jury Febiofest oceniającym filmy krótkometrażowe zasiądą: Teja Miholič, dyrektor programowy słoweńskiego festiwalu Kino Otok, Lucila Riggio z międzynarodowej firmy dystrybucyjnej ShortsFit, która specjalizuje się w filmach krótkometrażowych oraz chorwacki reżyser Ivan Ramljak.
 
„Bloodline”, „Biegnij Monia, biegnij” i „Świeżak” zrealizowane zostały w Studiu Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję wykonawczą „Bloodline” odpowiada Media Corporation. Koproducentem filmu jest Black Photon. Producentem wykonawczym filmu Karoliny Biesiackiej jest studio Widok. Za produkcję „Świeżaka” odpowiadała Eh! Productions.  

Film „Ludzie i rzeczy” powstał w ramach współfinansowanego przez PISF programu Trzydzieści Minut, a jego koproducentami są Studio Filmowe Indeks oraz Podkarpacki Fundusz Filmowy.

32. edycja Febiofest odbędzie się w dniach 19-25 marca.

RJ
Studio Munka/SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.03.2025
Zobacz również
Dokument „Lift Lady” nagrodzony w Salonikach
Kolejna nagroda dla animacji „Meduzy” Oli Szmidy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll