PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas zeszłorocznej, 49. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przeprowadzono badania uczestnictwa w kulturze. Jego celem była analiza preferencji, zachowań, aktywności osób biorących udział w festiwalu oraz oceny jego programu i organizacji.
Koordynatorzy projektu badawczego - dr hab. Krzysztof Stachowiak (UAM), dr inż. Malwina Balcerak (UAM) oraz dr Anna Wróblewska (PWSFTViT), a także Agata Kozierańska i Agata Dzik (Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni) - zwracają uwagę, że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to nie tylko filmy – to uczucie bycia częścią filmowego świata. Ten stan wyróżnia go na tle innych wydarzeń. Widz festiwalowy traktuje imprezę jako szczególny, świąteczny czas, podczas którego ceni sobie nie tylko możliwość spotkania z twórcami, ale także z innymi zaangażowanymi widzami. Uczestnicy gdyńskiego festiwalu kochają oglądać filmy w przestrzeni kina, ale chętnie korzysta też z platform streamingowych, które znacząco rozszerzają ofertę filmową.

Festiwal postrzegany jest przede wszystkim jako rytuał – dla wielu uczestników FPFF to coroczny obowiązkowy punkt w kalendarzu, pełniący funkcję społeczno-kulturową. Podkreślają oni różnicę między kinem festiwalowym a „kinem codziennym” – festiwalowe seanse to intensywne przeżycie, budujące poczucie wspólnoty i emocjonalne zaangażowanie.

Na Festiwal przyzywa widzów miłość do kina, jego unikalna atmosfera, ale także szeroki wybór filmów, w tym produkcje, które trudno zobaczyć w kinach i spotkania z ich twórcami. FPFF to także stały element corocznych planów, przedłużenie wakacji, czasem nawet – spełnienie marzeń, które okazały się w zasięgu ręki, jako że festiwal zaskakuje otwartością na widza.

Gdynia jest kluczowym elementem atmosfery FPFF, turyści festiwalowi przyjeżdżają tu także z powodu wyjątkowego uroku miasta, w ocenie uczestników – bardzo dobrze przygotowanego do roli gospodarza imprezy. Część rozmówców zauważyła, że choć Gdynia jest integralną częścią festiwalu, wciąż wielu mieszkańców nie wie o jego istnieniu lub aktywnościach, być może więc przydałaby się lepsza integracja festiwalu z przestrzenią miejską.

Pobierz pełną wersję raportu:  TUTAJ

Projekt „Profil uczestnika FPFF w Gdyni. Badania jakościowe”, który jest kontynuacją badań ilościowych z lat 2018-2019 i 2022-2023, otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z programu Upowszechnianie Kultury Filmowej – Priorytet: Badania rynku audiowizualnego.

*****

Organizatorami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego. Producentem jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.



RJ
FPFF w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  3.03.2025
Zobacz również
fot. Anna Rezulak
Filmowe obrazy: Witold Adamek
O muzyce w filmie czyli wszechstronność kompozytora
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll