Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Daniel Olbrychski jest pierwszym bohaterem nowego cyklu "Człowiek z filmu" w kinie Kultura. Do 27 lutego publiczność zobaczy trzy filmy wybrane przez wybitnego aktora. Na początek - francuski "Jedni i drudzy" Claude'a Leloucha.
Mam zaszczyt i ogromną przyjemność zaprosić Państwa na nowy cykl filmowy "Człowiek z filmu" w kinie Kultura. Przed na nami spotkanie z aktorem wybitnym, którego wielkość trudno jest określić słowami: z Danielem Olbrychskim - powiedziała Karolina Bielawska, wiceprezeska Stowarzyszenia Filmowców Polskich zapowiadając bohatera przeglądu. Już 27 lutego, w czwartek, aktor, którego wielkie kreacje na zawsze zapisały się w historii polskiego kina będzie obchodził osiemdziesiąte urodziny.
Prowadząca rozmowę Grażyna Torbicka przypomniała, że sposób traktowania aktorstwa przez Daniela Olbrychskiego jest wyjątkowy. - Aktorstwo jest dla Ciebie zawodem, pasją, ale też rodzajem dialogu. Prowadzisz go poprzez swoje role, które zagrałeś na przestrzeni dziesięcioleci. Prowadzisz go z nami, z Twoimi widzami. Na tematy ważne, aktualne, często ponadczasowe - podkreśliła.
Początkowo Karla Kremera w "Les uns et les autres" miał grać Klaus Kinski. Olbrychski, który poznał i zaprzyjaźnił się z Lelouchem podczas jego wizyty w szkole filmowej w Łodzi, szykował się do roli dyrygenta pobierając w Polsce lekcje u znakomitych twórców m.in. Jerzego Maksymiuka. - Ostatni szlif nadał mi czuwający nade mną na zdjęciach kompozytor Michel Legrand. Wyglądało to na tyle profesjonalnie, że orkiestra złożona z francuskich muzyków była przekonana, że jestem prawdziwym dyrygentem - wspominał Daniel Olbrychski.
Epicki film Claude’a Leloucha (z jego scenariuszem) to historia przeplatających się losów trzech pokoleń muzyków oraz tancerzy z Rosji, Niemiec, Francji i USA na przestrzeni lat trzydziestych do osiemdziesiątych XX wieku. „Jedni i drudzy” jest pełen wzruszających scen, wspaniałej muzyki i porywających tanecznych sekwencji, a jego kulminacją jest pamiętny finał z udziałem baletu Maurice’a Béjarta i muzyki Rachmaninowa. W międzynarodowej obsadzie pojawiła się plejada znakomitych aktorek i aktorów: Robert Hossein, Nicole Garcia, James Caan, Geraldine Chaplin, Macha Méril, Evelyne Bouix, Francis Huster, Raymond Pellegrin. Daniel Olbrychski wciela się w filmie w postać niemieckiego dyrygenta Karla Kremera. „Jedni i drudzy" nigdy nie mieli dystrybucji kinowej w Polsce.
GALERIA ZDJĘĆ:
fot. Anita Walczewska East News/SFP
Kolejne pokazy:
26.02.2025 r. (środa), godz. 19:00
„Blaszany bębenek” (org. Die Blechtrommel), reż. Volker Schlöndorff, 1979, 2 h 22 min
Przed pokazem rozmowa Błażeja Hrapkowicza z Danielem Olbrychskim
„Blaszany bębenek” (org. Die Blechtrommel), reż. Volker Schlöndorff, 1979, 2 h 22 min
Przed pokazem rozmowa Błażeja Hrapkowicza z Danielem Olbrychskim
27.02.2025 r. (czwartek), godz. 19:00
„Wesele”, reż. Andrzej Wajda, 1973, 1 h 42 min
Przed pokazem rozmowa Grażyny Torbickiej z Danielem Olbrychskim i Barbarą Wrzesińską
*****
"Człowiek z filmu" w kinie Kultura to cykl filmowy stworzony przez Stowarzyszenie
Filmowców Polskich, skupiający się na prezentacji polskich filmów lub produkcji zrealizowanych z udziałem rodzimych twórczyń i twórców, które nie miały dużej
dystrybucji w Polsce. Są przez to mniej znane szerokiej publiczności. Jest to
wyjątkowa okazja, aby odkryć nieoczywiste konteksty, tchnąć w te dzieła filmowe nowe życie oraz zaprezentować je na dużym ekranie – często po raz pierwszy od ich
premiery.
RJ
Ostatnia aktualizacja: 26.02.2025
Tajemnice "Blaszanego bębenka". Daniel Olbrychski w Kulturze
„Pan Olbrychski” w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025