PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Mensch” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego to pierwszy pełnometrażowy film o Ludwiku Hirszfeldzie. W filmie znajdują się nigdy wcześniej nieprezentowane materiały archiwalne, wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich, niemieckich, szwajcarskich i serbskich naukowców.
Film "Mensch" był prezentowany czternaście razy w USA oraz Kanadzie w ramach festiwali filmowych, na uniwersytetach oraz seansach dla Polonii. "Mensch" w ostatnich trzech miesiącach wyświetlono w Austin, Nowym Jorku (cztery pokazy), Chicago (dwa pokazy), Toronto, Montrealu (dwa pokazy), Seattle, Miami oraz na dwóch pokazach w szkołach polonijnych w USA. Film zdobył dwie nagrody: w Austin nagrodę publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego oraz w Toronto nagrodę za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego.

Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu „Mensch” odradzał się mimo że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Znany w świecie szerzej niż w Polsce. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy. Kosmopolita, który mógł kontynuować karierę naukową w Szwajcarii, ale wybrał Polskę. Mógł wykładać w Ameryce tuż po wojnie, ale wrócił do Polski. Jego losy w warszawskim getcie są przejmujące. Małżeństwo Ludwika Hirszfelda z żoną Hanną to być może najważniejszy wybór jakiego dokonał w życiu.


Akcję filmu budują inscenizacje, dzięki którym przenosimy się w rzeczywistość w której żył Hirszfeld : w wiele rzeczywistości, ponieważ „nasz” Hirszfeld był w istocie obywatelem świata. Film nie tworzy z jego biografii laurki. Hirszfeld nie był i nie jest pomnikowy. Był blisko ludzi, żył i pracował z ludźmi, dla ludzi. Ludwik Hirszfled – Mensch.

Reżyserem i producentem filmu jest Paweł Wysoczański, absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Autor filmów "Punkt widzenia", "Kiedyś będziemy szczęśliwi" czy "Jurek" – filmu o Jerzym Kukuczce.


MR
Ostatnia aktualizacja:  18.01.2025
Zobacz również
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Nie żyje Kazimierz Janecki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll