David Lynch urodził się 20 stycznia 1946 r. w Missouli w rodzinie naukowca Donalda Waltona Lyncha i nauczycielki Edwiny Lynch. Jako młody chłopak zaczął przejawiać zainteresowanie malarstwem i rysunkiem. W 1970 r. twórca wyjechał do Los Angeles, by studiować reżyserię w American Film Institute. Osiem lat później światło dzienne ujrzał jego pełnometrażowy debiut fabularny „Głowa do wycierania”. Surrealistyczna opowieść o parze, której rodzi się dziwny stwór zaliczana jest dziś do klasyki światowej kinematografii.
W 1986 r. Amerykanin zachwycił środowisko filmowe. „Blue Velvet” zapewniło mu nominację do Oscara w kategorii najlepsza reżyseria. Jednak największy sukces miał dopiero nadejść. W 1990 r. Lynch zaprezentował w Cannes „Dzikość serca”, za którą zgarnął Złotą Palmę. W tym samym roku stworzył „Miasteczko Twin Peaks”, które stało się jednym z najbardziej kultowych seriali naszych czasów.
Pięć lat później światło dzienne ujrzał kolejny obraz reżysera – „Zagubiona autostrada”. Nie został on jednak przyjęty tak dobrze jak poprzednie dzieła. W 2001 r. Lynch nakręcił “Mulholland Drive”, a w 2006 – “Inland Empire” z udziałem polskich aktorów Karoliny Gruszki i Krzysztofa Majchrzaka. W 2017 r. zrealizował trzeci sezon „Twin Peaks”.
Reżyser kilkakrotnie gościł w Polsce – po raz pierwszy w 2000 r., gdy otrzymał Nagrodę dla Reżysera za Szczególną Wrażliwość Wizualną podczas festiwalu Camerimage. Z kolei w 2017 r. otworzył w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej wystawę swoich dzieł malarskich, rysunków i fotografii. Lynch wspierał budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Podarował twórcom tej inicjatywy kilkanaście kontenerów artefaktów z filmu i serialu „Twin Peaks”, które docelowo mają być prezentowane w części muzealnej gmachu. David Lynch w wywiadach mówił, że kocha Łódź i uważa się za przyjaciela Polski.
W 2006 r. podczas festiwalu w Wenecji Lynch odebrał Złotego
Lwa za całokształt osiągnięć. W 2019 r. jego kolekcja nagród powiększyła się o
honorowego Oscara.
Zmarł 16 stycznia 2025 roku w wieku 78 lat na rozedmę płuc, chorobę spowodowaną wieloletnim paleniem papierosów.