PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.01.2025
Stanisław Brudny, znany aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, zmarł 13 stycznia 2025 roku w wieku 94 lat.

Urodził się 16 maja 1930 roku w Pilźnie. Ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w 1953 roku. Przez ponad dwie dekady, od 1951 do 1972 roku, był związany z tą sceną teatralną, stawiając pierwsze kroki w świecie aktorstwa.


Od 1972 roku Brudny związał się z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Wystąpił w ponad 160 spektaklach, współpracując z takimi mistrzami reżyserii jak: Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki, Jerzy Kreczmar, Lidia Zamkow, Tadeusz Łomnicki, Krystyna Janda czy Michał Zadara. W ostatnich latach był etatowym aktorem Teatru Studio, współpracując m.in. z Teatrem Żydowskim, Teatrem Miejskim w Gliwicach czy Teatrem Polonia. Aktor zdobył uznanie nie tylko na scenie teatralnej, ale także w filmie i telewizji, budując niezwykle wszechstronny dorobek artystyczny. 


Na kinowym ekranie po raz pierwszy pojawił się w latach 60., w następnych latach grał szereg niewielkich ról drugoplanowych w filmach i serialach telewizyjnych. Pierwszą poważniejszą i ciekawszą rolę zaproponował mu Radosław Piwowarski. Brudny po raz pierwszy zagrał u niego w jednym z odcinków „Jana Serce” (1981).W późniejszych latach Piwowarski regularnie angażował aktora – Brudny zagrał role w „Yesterday” (1984), „Kochankach mojej mamy” (1985) czy „Marcowych migdałach” (1989). Aktor pojawił się w „111 dni letargu” (1984) Sztwiertni czy serialach „Tulipan” (1986) i „Mistrz i Małgorzata” (1988). Następne lata przyniosły szereg kreacji, m.in. w filmach „Tato” (1995), „Statyści” (2006), „Las” (2009), „Jeziorak” (2016), „Brigitte Bardot cudowna” (2021) czy „Fin del Mundo?” (2023). W ostatnim czasie w „Znachorze" grał kamerdynera Ludwika, w „Akademii Pana Kleksa" Starego Mateusza, w „Listach do M. 4" - Antoniego. Od stycznia 2025 roku można oglądać go w „Dalej jazda".


Aktor znany był także ze swojego charakterystycznego głosu, którego użyczył bohaterom bajek, filmów i gier. Był m.in. Mistrzem we francuskiej serii "Było sobie życie", sułtanem w serii "Aladyn" czy maesterem Luwinem w słuchowisku "Gra o tron".

 

Stanisław Brudny był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia aktorskie. W 1971 roku zdobył Srebrną Maskę za wybitne kreacje teatralne. W 2008 roku otrzymał nagrodę za rolę Jozuego Carvila w słuchowisku radiowym „Jutro", a rok później uhonorowano go prestiżowym wyróżnieniem Splendor Splendorów, przyznawanym przez Teatr Polskiego Radia. Był także odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", czy też Złotym Krzyżem Zasługi.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.01.2025
Zobacz również
„Kleks i wynalazek Filipa Golarza” z mocnym otwarciem, ale poniżej wyniku pierwszej części
Polskie lokacje w „Dziewczynie z igłą”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll