Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
W Gdyńskim Centrum Filmowym zakończyło się 55. Forum Wokół Kina, najważniejsza impreza branży kinowej. 11 grudnia 2024 roku poznaliśmy laureatów Złotych, Diamentowych i Brylantowych Biletów. Królowa jest jedna – „Akademia Pana Kleksa” Macieja Kawulskiego.
Fora odbywają się dwa razy w roku, w czerwcu i w grudniu, a ich podstawowym celem jest prezentacja oferty dystrybutorskiej na nadchodzący sezon dla kin. Imprezę organizuje od początku Stowarzyszenie Kina Polskie, a współorganizatorem jest Pomorska Fundacja Filmowa. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gdyńskim Centrum Filmowym, a lunche i wydarzenia towarzyskie - w najsłynniejszym hotelu filmowym, czyli Mercure Gdynia Centrum.
Leszek Kopeć, Ewa Krawczyk, Piotr Bigos, fot. A Rezulak
- W 55. Forum Wokół Kina wzięło udział około 360 gości. Są tutaj przedstawiciele większości kin z Polski, z dużych, małych i mniejszych miejscowości. Druga grupa to przedstawiciele dystrybutorów filmowych. I mamy tutaj chyba obecnych wszystkich, od najmniejszych po największych graczy, jak UIP czy Disney, którzy przybyli do nas po raz pierwszy od dawna. Są także firmy - usługodawcy, których odbiorcami i grupą docelową są przedstawiciele kin. Jest wielu uczestników, którzy uświadamiają nam, jak ważna jest edukacja w kinie, skierowana do szkoły, do młodego widza - wyjaśnia Emilia Krzystowska z Pomorskiej Fundacji Filmowej. Fundacja ma siedzibę w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie mieści się popularne trzysalowe kino. - Na Forum Wokół Kina mocno integrują się między sobą przedstawiciele kin z różnych regionów w Polsce. To jest dla nich bardzo ważne, bo oni wzajemnie od siebie się uczą tego, jak te kina są programowane, do kogo oni grają, co grają, co im się sprzedaje a co nie, jak można te kina promować, jakie pomysły wykorzystywać. Rozmawialiśmy między innymi z kolegami prowadzącymi kino w małym mieście o tym, jak ogromny wpływ na to, co się gra, ma lokalna struktura społeczna. A prowadzący kino musi być mocno zintegrowany ze swoją społecznością, żeby wiedzieć, jaki repertuar będzie cieszył się powodzeniem. Te networkingowe spotkania to kwintesencja Forum.
Katarzyna Obarek, Anna Malinowska, Emilia Krzystowska, Agata Kozierańska, fot. Anna Rezulak
Najbardziej uroczystym i wzruszającym momentem Forum jest ceremonię wręczenia Złotych Biletów - przyznawanych dystrybutorom filmów, które zgromadziły najwyższą frekwencję w kinach w okresie od 1 grudnia 2023 do 30 listopada 2024 roku. Na tegorocznej uroczystości gości przywitał prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej Leszek Kopeć, który poinformował obecnych o planowanym przejściu na emeryturę. Podziękował uczestnikom za wieloletnią współpracę, jednocześnie zapraszając ich na przyszły rok do Gdyni. Kopeć otrzymał pamiątkowy portret z rąk przedstawicieli Stowarzyszenia Kina Polskie - prezes Ewy Krawczyk i Piotra Bigosa. Uroczystość, podobnie jak wszystkie prezentacje Forum, prowadził Artur Zaborski.
Ekipa Next Filmu, fot. Anna Rezulak
Brylantowy Bilet dla filmu polskiego powędrował oczywiście do Next Filmu za "Akademię Pana Kleksa", która zgromadziła ponad 2.900.000 widzów. Prezes Robert Kijak zapowiedział jeszcze w grudniu pokazy przedpremierowe drugiej części – „Kleks i wynalazek Filipa Golarza". Diamentowy Bilet powędrował do Warner Bros. Entertainment za "Listy do M. Pożegnania i powroty" Łukasza Jaworskiego, które już obejrzało ponad milion widzów, a liczba ta ciągle rośnie. Next Film otrzymał także Złoty Bilet za komedię "Sami swoi. Początek" Artura Żmijewskiego – ponad 800.000 widzów.
W kategorii filmów zagranicznych triumfował The Walt Disney Company za ponad 2.600.000 biletów na animacji „W głowie się nie mieści 2". Drugie miejsce powędrowało do UIP za "Gru i Minionki: Pod przykrywką" – ponad 2.300.000 widzów, a Złoty Bilet ponownie do Warner Bros za "Diunę: Część 2", którą obejrzało w kinach ponad 1.700.000 widzów.
Natomiast honorowe Złote Bilety za wkład w rozwój kultury kinowej otrzymali: Andrzej Liszewski, Ania Dziewulska, Marta Witek i Iwona Nowak.
Laureaci wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Kina Polskie, fot. A. Rezulak
Forum Wokół Kina to także niekończące się dyskusji o teraźniejszości i przyszłości kin i filmu - także polskiego. Część tych głosów przekażemy w kolejnych relacjach, bo obok licznych kryzysów instytucjonalnych, to właśnie sprawa frekwencji na polskich filmach i przemiany modelu dystrybucji należą do tematów najczęściej podnoszonych w czasie rozmów środowiskowych.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Stowarzyszenie Kina Polskie
Ostatnia aktualizacja: 14.12.2024
Konkurs na 20-lecie Polskiego Kina Młodego Widza: nagrodzone prace
Debiut reżyserski Gabrieli Muskały w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025