PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- W naszej branży najważniejsze jest planowanie. Potrzebna jest pewność, której dziś nie ma – mówił Grzegorz Łoszewski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tymi słowami rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli polskiej branży filmowej w warszawskim kinie Kultura, gdzie środowisko omawiało głęboki kryzys w administrowaniu kinematografią. W centrum dyskusji znalazły się odwołanie Karoliny Rozwód ze stanowiska dyrektorki PISF, problemy z finansowaniem, chaos organizacyjny w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej (PISF) oraz brak dialogu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKIDN).
Odwołanie Karoliny Rozwód – katalizator kryzysu

Odwołanie dyrektorki PISF, Karoliny Rozwód, w październiku tego roku wywołało oburzenie w środowisku filmowym. „To była osoba, która miała zreformować instytut, wprowadzić większą transparentność i demokratyzację decyzji. Nie dano jej szansy na realizację tych planów” – powiedziała reżyserka Agnieszka Holland, reprezentująca Gildię Reżyserów Polskich.

Agnieszka Holland, Grzegorz Łoszewski, Michał Bielawki, Witold Płóciennik, Marta Chabros, Maciej Sobczyk, fot. Paweł Wodzyński/East News/SFP

W opinii uczestników spotkania to działanie prowadzi do destabilizacji instytucji, która i tak funkcjonowała w trudnych warunkach. „W momencie, gdy ogłoszony zostanie kolejny konkurs na dyrektora, najbardziej kompetentni kandydaci mogą nawet nie stanąć do rywalizacji, wiedząc, że nie będą mieć niezależności” – dodała Holland.

Maciej Sobczyk z Gildii Scenarzystów Polskich również zwrócił uwagę na brak stabilności w relacjach z ministerstwem: „Z poprzednim ministerstwem nie dało się współpracować z racji osobowych. To wszystko zaczęło się zmieniać. Powstała większa inicjatywa środowiskowa, a środowisko zaczęło się scalać. Po odwołaniu Śmigulskiego mieliśmy nadzieję na większą współpracę z ministerstwem i samorządność. Jednak zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Wciąż nie wiemy, dlaczego Karolina Rozwód została odwołana. Co możemy zrobić? Pojawiają się głosy, że powinniśmy ostro zaprotestować.”


Kryzys finansowy i brak dialogu

Jednym z najpoważniejszych problemów, które omawiano na spotkaniu, jest pogłębiające się załamanie systemu finansowania kinematografii. „Koszty produkcji wzrosły o 20–30 proc., a środki na produkcje filmowe pozostają na tym samym poziomie. To jest droga donikąd, o czym świadczy fakt, że coraz więcej produkcji jest nierozliczona” – zauważył Grzegorz Łoszewski.

Łoszewski podkreślił również brak zaangażowania ministerstwa w dialog ze środowiskiem. „Kontakt z ministerstwem praktycznie się urwał. Jesteśmy zmuszeni działać sami, a w tej sytuacji trudno myśleć o normalności” – dodał.

Agnieszka Holland i Grzegorz Łoszewski, fot. Paweł Wodzyński/East News/SFP

Prezes wskazał szereg zaległych spraw, które utknęły albo nie zostały podjęte przez ministerstwo: Forum Prawa Autorskiego i Forum Rynku Audiowizualnego, ustawa o sponsoringu w kulturze, ustawa o zabezpieczeniu społecznym artystów zawodowych, nieprawidłowości w dystrybucji środków z KPO oraz fatalne zarządzanie Programami Operacyjnymi.

– Zauważyliśmy, że z dokumentu dotyczącego Programów Operacyjnych usunięto wstęp, który wyjaśniał cele PISF jako instytucji wspierającej kino artystyczne. To wydaje się symptomatyczne i budzi nasze obawy. Uważamy, że to sformułowanie powinno zostać przywrócone – zwrócił uwagę Michał Bielawski z Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Fatalne warunki pracy

Przedstawiciel Związku Zawodowego Filmowców, Witold Płóciennik, wskazał na wyniki badań dotyczących warunków pracy w branży. „67 proc. osób pracuje w nadgodzinach, dzień pracy wynosi średnio 13 godzin, a twórcy często nie są w stanie wyegzekwować płatności za swoją pracę” – powiedział Płóciennik.

To właśnie niepewność finansowa i zatory płatnicze skłaniają wielu twórców do odchodzenia z branży filmowej na rzecz telewizji lub platform streamingowych, które gwarantują stabilniejsze warunki.

Międzynarodowe straty i utrata wiarygodności

Reżyserka Agnieszka Holland przytoczyła przykład trudności w pozyskiwaniu międzynarodowych środków na produkcje. „Kiedy realizowaliśmy film o Franzu Kafce, bank francuski odmówił nam kredytu, uznając, że dokumenty z PISF i TVP są niewiarygodne. Bez takich kredytów trudno dziś robić filmy” – mówiła Holland.

Wielu twórców podkreślało, że bez zmian w podejściu ministerstwa polska produkcja filmowa może stracić niezależność i zostać zdominowana przez interesy platform streamingowych.

Apele o dialog i działania

Spotkanie zakończyło się postulatem stanowczych rozmów z MKIDN. „Nie musimy się lubić, ale powinniśmy rozmawiać” – stwierdził Łoszewski. Branża liczy, że zaplanowane na 17 grudnia spotkanie z ministrą kultury Hanną Wróblewską pozwoli na wypracowanie konstruktywnych rozwiązań.

„Musimy wymagać, bo jeśli przestaniemy, przestaniemy też istnieć jako niezależna kinematografia” – powiedziała Marta Chabros, reprezentantka Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC.

Środowisko filmowe liczy na to, że znajdzie wspólny język z ministerstwem i powstrzyma dalszą destrukcję polskiego kina. Spotkanie jest zaplanowane na 17 grudnia 2024.

Antykryzysowe spotkanie branży filmowej odbyło się 9 grudnia 2024 roku w warszawskim kinie Kultura.

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.12.2024
Zobacz również
fot. Paweł Wodzyński/East News/SFP
Zmarł Andrzej Piliczewski
Nowy Zarząd Stowarzyszenia Kin Studyjnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll