PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.12.2024
6 grudnia tygodnik „Polityka” poinformował o śmierci Stanisława Tyma, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina, teatru i kabaretu. Miał 87 lat.
„Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru” – napisano na stronie internetowej tygodnika.

Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 r. w Małkini. Był aktorem, satyrykiem, scenarzystą i felietonistą, który swoją wszechstronnością oraz ostrym dowcipem odcisnął niezatarte piętno na polskiej kulturze.

Artystyczne początki i niezapomniane role

Zanim Tym zajął się sztuką, studiował chemię na Politechnice Warszawskiej i przetwórstwo na SGGW. Karierę sceniczną rozpoczął w Studenckim Teatrze Satyryków, a w latach 60. współtworzył popularne kabarety, m.in. Owca, Dudek i Wagabunda.

Jako aktor zadebiutował w 1960 roku, wcielając się w postać w dramacie Kazimierza Kutza „Nikt nie woła”. W kolejnych latach występował w produkcjach dalekich od komedii – można go było zobaczyć w „Kwietniu” (1961) Witolda Lesiewicza, „Pingwinie” (1965) Jerzego Stefana Stawińskiego oraz w filmach Jerzego Skolimowskiego: „Walkowerze” (1965) i „Barierze” (1966). W 1970 roku zagrał w „Dziurze w ziemi” Andrzeja Kondratiuka, a także stworzył kultową kreację Kaowca w „Rejsie” Marka Piwowskiego. Po latach, w 1993 roku, ponownie pracował z Piwowskim na planie „Uprowadzenia Agaty”.

Największą sławę i uznanie przyniosła mu jednak współpraca ze Stanisławem Bareją. Po raz pierwszy wystąpił w jego komedii „Nie ma róży bez ognia” (1974), a od 1976 roku stał się jednym z jego najbliższych współpracowników, nie tylko jako aktor, ale również współscenarzysta i autor dialogów. Ich wspólne dzieła, w tym legendarne „Miś” (1980), weszły do kanonu polskiego kina. Tym wcielił się w postać Ryszarda Ochódzkiego – prezesa KS „Tęcza”, który stał się symbolem absurdu i ironii PRL-u. Do tej roli wrócił w „Rozmowach kontrolowanych” (1991) Sylwestra Chęcińskiego oraz w wyreżyserowanym przez siebie filmie „Ryś” (2007), który stanowił hołd dla pierwowzoru Barei.

W 2005 roku wydał zbiór swoich tekstów i rysunków zatytułowany „Mamuta tu mam”. Tym chętnie angażował się w życie artystyczne, pojawiając się jako juror na licznych festiwalach kabaretowych. Ostatnie lata życia spędził w spokojnej suwalskiej wsi nad jeziorem Wigry. W lipcu 2023 roku pochował swoją żonę Annę, która w latach 80. pracowała jako scenografka w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Anna Tym wystąpiła w małej roli pasażerki samolotu w „Misiu” (1981).

Nagrody i uznanie

Jego talent obejmował także literaturę – był felietonistą m.in. „Polityki” i autorem licznych sztuk teatralnych.

Stanisław Tym był laureatem Nagrody Kisiela, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz licznych wyróżnień za całokształt twórczości. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, który inspiruje kolejne pokolenia.
lk
Polityka
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2024
Zobacz również
9 grudnia, 11:00 – antykryzysowe spotkanie branży filmowej
Przegląd Filmów Stanisława Barei. Reżyser "Zmienników" czerpał garściami z rzeczywistości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll