Cztery dni pełne śmiechu, wzruszeń i anegdot, którymi goście
Grażyny Torbickiej i Marcina Radomskiego uraczyli widzów podczas przeglądu,
dobiegły końca.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA
Ostatni wieczór przypomniał wypełnionej po brzegi publiczności
w kinie Kultura o „Zmiennikach”. Serial zrealizowany w drugiej połowie lat
80-tych do tej pory bawi kolejne pokolenia Polaków. Jak opisał Mieczysław Hryniewicz,
rola taksówkarza Jacka Żytkiewicza była jego wymarzoną, a szczególnie
współpraca z reżyserem Stanisławem Bareją. Hryniewicz wspomniał o kolegach i koleżankach aktorach. - Zawsze
uważałem, że miałem szczęście stać obok wybitnych aktorów – podkreślał
mówiąc o występowaniu wspólnie z Ewą Błaszczyk, Krzysztofem Kowalewskim,
Bronisławem Pawlikiem czy Wojciechem Pokorą.
Violetta Buhl wystąpiła w pierwszym odcinku serialu „Zmiennicy” (w swojej jedynej roli aktorskiej) jako Przedstawicielka Komitetu Obchodu Założenia Kruszwicy, transportująca pomnik Zwycięskiej Myszy Postępu i Tradycji (odcinek 1 „Ceny umowne”). Buhl współpracowała ze Stanisławem Bareją jako II reżyser przy serialach „Alternatywy 4” oraz „Zmiennicy”. - Bareja czerpał garściami z rzeczywistości. Absurd w jego filmach stał się uniwersalny – mówiła Buhl. - Myślę, że młode pokolenie śmieje się oglądając filmy Barei z sytuacji surrealistycznych, bo mimo że opowiadał on o minionych czasach, to potrafił pokazać je w sposób ponadczasowy – podkreślała. Buhl wspominała także o paraleli między filmami Barei i Kieślowskiego. Według niej sportretowana jest ta sama epoka, ale zupełnie inaczej opowiedziana, w innym wymiarze interpretacyjnym - u Kieślowskiego na poważnie, u Barei z humorem.
„Zmiennicy” to kultowy polski serial komediowy. Młoda dziewczyna w przebraniu mężczyzny zatrudnia się jako kierowca w Miejskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Tylko w ten sposób może otrzymać posadę. Wraz ze swoim zmiennikiem jeździ taksówką po Warszawie. Świat zza szyb „taryfy” wygląda czasem śmiesznie, czasem groteskowo, a niekiedy tragikomicznie.
Przegląd Filmów Stanisława Barei z okazji 95. rocznicy urodzin reżysera odbył się w dniach 2-5 grudnia 2024 w warszawskim kinie Kultura.