PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Za nami czwarty, finałowy dzień Przeglądu Filmów Stanisława Barei. Wieczór, prowadzony przez Grażynę Torbicką, przyniósł spotkanie z drugą reżyser Violettą Buhl oraz aktorem Mieczysławem Hryniewiczem. Po rozmowie nastąpiła projekcja pierwszego odcinka serialu „Zmiennicy”. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Cztery dni pełne śmiechu, wzruszeń i anegdot, którymi goście Grażyny Torbickiej i Marcina Radomskiego uraczyli widzów podczas przeglądu, dobiegły końca.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

fot. Anita Walczewska/East News/SFP

OBEJRZYJ NAGRANIE SPOTKANIA

Ostatni wieczór przypomniał wypełnionej po brzegi publiczności w kinie Kultura o „Zmiennikach”. Serial zrealizowany w drugiej połowie lat 80-tych do tej pory bawi kolejne pokolenia Polaków. Jak opisał Mieczysław Hryniewicz, rola taksówkarza Jacka Żytkiewicza była jego wymarzoną, a szczególnie współpraca z reżyserem Stanisławem Bareją. Hryniewicz wspomniał o kolegach i koleżankach aktorach. - Zawsze uważałem, że miałem szczęście stać obok wybitnych aktorów – podkreślał mówiąc o występowaniu wspólnie z Ewą Błaszczyk, Krzysztofem Kowalewskim, Bronisławem Pawlikiem czy Wojciechem Pokorą.


Violetta Buhl wystąpiła w pierwszym odcinku serialu „Zmiennicy” (w swojej jedynej roli aktorskiej) jako Przedstawicielka Komitetu Obchodu Założenia Kruszwicy, transportująca pomnik Zwycięskiej Myszy Postępu i Tradycji (odcinek 1 „Ceny umowne”). Buhl współpracowała ze Stanisławem Bareją jako II reżyser przy serialach „Alternatywy 4” oraz „Zmiennicy”. - Bareja czerpał garściami z rzeczywistości. Absurd w jego filmach stał się uniwersalny – mówiła Buhl. - Myślę, że młode pokolenie śmieje się oglądając filmy Barei z sytuacji surrealistycznych, bo mimo że opowiadał on o minionych czasach, to potrafił pokazać je w sposób ponadczasowy – podkreślała. Buhl wspominała także o paraleli między filmami Barei i Kieślowskiego. Według niej sportretowana jest ta sama epoka, ale zupełnie inaczej opowiedziana, w innym wymiarze interpretacyjnym - u Kieślowskiego na poważnie, u Barei z humorem. 


„Zmiennicy” to kultowy polski serial komediowy. Młoda dziewczyna w przebraniu mężczyzny zatrudnia się jako kierowca w Miejskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Tylko w ten sposób może otrzymać posadę. Wraz ze swoim zmiennikiem jeździ taksówką po Warszawie. Świat zza szyb „taryfy” wygląda czasem śmiesznie, czasem groteskowo, a niekiedy tragikomicznie.

 

 

Przegląd Filmów Stanisława Barei z okazji 95. rocznicy urodzin reżysera odbył się w dniach 2-5 grudnia 2024 w warszawskim kinie Kultura.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2024
Zobacz również
Nie żyje Stanisław Tym
Przegląd Stanisława Barei. Małgorzata Potocka i Jan Bareja w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll