Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
- Chciałem stworzyć film o bezradności współczesnego człowieka, który nie potrafi odnaleźć nadziei w swojej kulturze – powiedział Grzegorz Łoszewski po pokazie filmu "Minghun" Jana P. Matuszyńskiego w kinie Kultura. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu pokazów organizowanych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
Podczas rozmowy prowadzonej przez Łukasza Knapa poruszono tematy osobistego tonu filmu „Minghun”, dialogu międzykulturowego, złożoności procesu twórczego i współpracy między twórcami.
Spotkanie po projekcji filmu "Minghun" fot. Adam Burakowski/East News/SFP
Grzegorz Łoszewski podkreślił, że „Minghun” powstał z potrzeby zgłębienia intymnej historii, „która nie daje spokoju”: - Chciałem stworzyć film o bezradności współczesnego człowieka, który nie potrafi odnaleźć nadziei w swojej kulturze. To właśnie inność, często postrzegana jako coś obcego, może okazać się źródłem nadziei – powiedział scenarzysta, będący również prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Jan P. Matuszyński, reżyser filmu, wspominał o źródłowym pomyśle na film: – Temat wiary i duchowości od dawna był dla mnie fascynujący. W trakcie pandemii, gdy pierwszy raz zetknąłem się z pomysłem „Minghuna”, dostrzegałem w tej historii metaforę naszej zbiorowej traumy. Dzisiaj dla wielu widzów ten film opowiada o czymś zupełnie innym.
Grzegorz Łoszewski fot. Adam Burakowski/East News/SFP
Twórcy podkreślali wagę dialogu w procesie twórczym. – Choć często mówi się o konflikcie między scenarzystą a reżyserem, mam szczęście współpracować z twórcami, którzy wzbogacają moje pomysły - mówił Grzegorz Łoszewski: - Spotkanie z kimś o innej wrażliwości, kto inaczej czyta tekst, jest dla mnie inspirujące. Takim partnerem w pracy jest Janek – wiedziałem, że jeśli zainteresuje się moim pomysłem, powstanie coś wyjątkowego.
Grzegorz Łoszewski, Jan P. Matuszyński, Łukasz Knap fot. Adam Burakowski/East News/SFP
Matuszyński dodał: – Praca nad filmem była procesem pełnym pytań i eksperymentów. Historia ewoluowała nie tylko na etapie scenariusza, ale także podczas zdjęć i montażu. Podczas pracy nad „Minghunem” pozwoliłem sobie na kwestionowanie każdego elementu powstania filmu. Dziś to dla mnie przykład solidnego procesu twórczego, który chciałbym powtarzać przy kolejnych projektach.
Pokaz dla ambasadorów: "Minghun" fot. Adam Burakowski/East News/SFP
Za zdjęcia do filmu odpowiada Kacper Fertacz, a za scenografię Joanna Kaczyńska. Reżyser opowiadał o ich kluczowym wkładzie w tworzenie wizualnej strony filmu: – Z Kacprem współpracuję od lat, co pozwala nam na precyzyjną i zwięzłą komunikację. Przy „Minghunie” wyjątkowo dużo uwagi poświęciliśmy inscenizacji, kolorystyce i tonacji. Zależało mi, by film dawał przestrzeń widzowi do własnych interpretacji – mówił Matuszyński.
Reżyser podsumował: – Można powiedzieć, że to film o żałobie lub o relacji między skrytym mężczyzną a jego teściem; o spaleniu drewnianego domku nad morzem czy o rodzicach, którzy pozwalają dzieciom pójść własną drogą. Jako ojciec rozumiem, że rodzicielstwo to proces zgody na oddalenie się dziecka od rodzica, co jest też istotą drogi Jurka – o tym rozmawialiśmy z Marcinem Dorocińskim - powiedział. - Każdy widz może odnaleźć w tej historii coś dla siebie. Coraz bardziej doceniam wolność interpretacji, jaką ma odbiorca.
Pokaz dla ambasadorów: "Minghun" fot. Adam Burakowski/East News/SFP
Twórcy i ekipa filmu
„Minghun” został zrealizowany przez wybitną ekipę twórców, z Janem P. Matuszyńskim na czele. Scenariusz napisał Grzegorz Łoszewski, a za produkcję odpowiada studio Wonder Films. Koproducentami filmu są Canal+ Polska, TVP, Instytut Kultury Miejskiej - Operator Gdańskiego Funduszu Filmowego, Gdyńskie Centrum Filmowe, DI Factory i Dreamsound. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
"Minghun" wejdzie na ekrany kin 29 listopada 2024 r. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.
Jan P. Matuszyński i Grzegorz Łoszewski fot. Adam Burakowski/East News/SFP
Pokaz filmu „Minghun” dla ambasadorów w kinie Kultura odbył się 27 listopada 2024 r.
lk
SFP
Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024
Nabór filmów na 30. PROWINCJONALIA
Premiera filmu „Minghun”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024