Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
„Tygrys skacze raz”. Juliusz Machulski jest gościem najnowszego odcinka podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP.
Juliusz Machulski, jeden z najwybitniejszych polskich twórców kina komediowego, autor takich klasyków gatunku jak „Vabank", „Seksmisja" czy „Kingsajz" będzie gościem najnowszego odcinka podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”. Podcast dostępny jest na YouTube i Spotify. Z reżyserem, scenarzystą, producentem i aktorem rozmawia dziennikarka Programu III Polskiego Radia Katarzyna Borowiecka.
„Najwięcej zawdzięczam rodzicom bo w domu mama i tata mieli wielkie poczucie humoru, każde inne (…). W takiej atmosferze wyrosłem, to mnie chroniło od tego, co było za oknem. Kino uchroniło mnie przed skażeniem komunizmem” – wspomina Juliusz Machulski.
Katarzyna Borowiecka, Juliusz Machulski, fot. TVP
Urodził się 10 marca 1955 roku w Olsztynie w rodzinie aktorskiej. W 1980 roku uzyskał dyplom łódzkiej Szkoły Filmowej na kierunku reżyseria. W latach 1984-1985, jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, studiował w USA w California Institute of the Arts. Początkowo występował jako aktor, m.in. w głównej roli w telewizyjnym filmie „Personel" (1975) Krzysztofa Kieślowskiego czy, na drugim planie, w filmie „Indeks" (1977) Janusza Kijowskiego, „Constans" (1980) Krzysztofa Zanussiego i „W biały dzień" (1980) Edwarda Żebrowskiego.
Kinowy debiut reżyserski Machulskiego – "Vabank" (1981) odniósł ogromny sukces frekwencyjny, został doceniony przez krytykę (Nagroda za Najlepszy Debiut na FPFF w Gdyni) i wszedł do kanonu polskiej popkultury. Dwa lata później powstała równie kultowa "Seksmisja" (1983). W latach 80. powstała kontynuacja "Vabank II, czyli riposta" (1984), komedia fantasy "Kingsajz" (1987) i wyrażające miłość reżysera do filmowej klasyki „Deja vu” (1989). W następnej dekadzie Machulski nakręcił „Szwadron” (1992), dramat historyczny o Powstaniu Styczniowym, komedię sensacyjną „Girl Guide” (1995) oraz dwa filmy o przygodach Jurka Kilera, „Kiler” (1997) i "Kilerów 2-óch" (1999). Wtedy powstał również telewizyjny serial „Matki, żony i kochanki” (1995 i 1998).
Lata 2000. przyniosły kolejne produkcje w reżyserii gościa podcastu: komedie „Pieniądze to nie wszystko" (2001) i „Superprodukcja" (2002), stanowiący powrót do klasycznej komedii kryminalnej „Vinci” (2004), satyrę na nostalgię za czasami PRL „Ile waży koń trojański?” (2008) oraz czarną komedię „Kołysanka” (2010).
Równie istotna jest działalność producencka Machulskiego. Jako założyciel i kierownik artystyczny Studia Filmowego „Zebra” ma na koncie jedne z najważniejszych polskich filmów ostatnich 20 lat, m.in. „Psy" (1992), „Dług” (1999), „Dzień świra" (2002),„Plac Zbawiciela" (2006) czy „W ciemności”(2011).
Co i kto ukształtował Juliusza Machulskiego? Co zawdzięcza kinu, jakie plany ma na przyszłość? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”.
materiały promocyjne TVP
W podcaście „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Katarzyna Borowiecka przygląda się twórczości wyjątkowych gości, zagłębia się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięga po ich – dotąd nieznane – anegdoty i wspomnienia. W podcaście poruszane są tematy związane zarówno z najgłośniejszymi, jak i z kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach www.vod.tvp.pl oraz cyfrowa.tvp.pl w nowej jakości obrazu i dźwięku, po rekonstrukcji cyfrowej.
Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.
Linki do podcastu: https://www.youtube.com/watch?v=uNYLmIm7rhw
https://open.spotify.com/episode/2d4oiEKFmMoci10NHXOA9a
https://open.spotify.com/episode/2d4oiEKFmMoci10NHXOA9a
WRÓB
TVP
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024
Nowa książka Sławomira Rogowskiego
Krzysztof Zanussi w NCKF w Łodzi. „Zależy, jak się patrzy”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024