PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.11.2024
Ukazała się nowa książka członka Sławomira Rogowskiego „Za tamtymi drzwiami” , wydana nakładem wydawnictwa Muza.
Dr Sławomir Rogowski - scenarzysta, reżyser, producent, naukowiec, wykładowca akademicki, publicysta  - jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (był m.in. członkiem Komisji Rewizyjnej SFP). Od sierpnia 2024 roku pełni funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sławomir Rogowski, fot. Marcin Jędrzejewski

Sławomir Rogowski jest adiunktem i kierownikiem Laboratorium Badań Telewizyjnych i Filmowych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, wykładowcą Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Specjalizuje się w problematyce finansowania mediów publicznych, zarządzania jakością w mediach i kulturze oraz filmu jako instrumentu komunikacji społecznej.

Książka Sławomira Rogowskiego "Za tamtymi drzwiami" jest zbiorem opowiadań zainspirowanych historią rodzinną, ściśle powiązaną  z historią  kraju. „Fenomen pamięci dla jednych sprowadza się do samego procesu zapamiętywania, dla drugich do przekazywania innym tego, co w pamięci zapisane, aby trwało w czasie. Kiedyś przy świątecznym stole opowiadał o tym dziadek, potem ojciec, teraz przychodzi kolej na nas, a najmłodsi słuchają, jak kiedyś było. Gdy rodzina się rozrasta, pojawiają się żony, mężowie, synowe czy zięciowie, opowieści przybywa. Dziadek był na wojnie, teścia wywieźli na Syberię, ojciec budował drogę. Za każdym stoi jakaś historia” – czytamy w opisie Wydawnictwa.


„Moje opisywanie polega na gotowych obrazach, które zapamiętałem, często w sposób plastyczny widzę sceny jak obrazy, które opisuje, z dokładnością co do detalu, filmowego rekwizytu. Bardzo lubię, wręcz obsesyjnie opisywać te szczegóły, z pozoru nie ważne. A jednak konieczne,  bo istotne dla budowy nastroju. Czasami bywa, że są oniryczne np. Moja bohaterka śni, pragnie czegoś, zatem to jest możliwe w jej głowie. Mieszają się dwa światy, realny i dopisany, dobrze się w tym czuje, ale ocenę zostawiam krytykom” – mówi Sławomir Rogowski w rozmowie z Tomaszem Zbigniewem Zapertem.

  Sławomir Rogowski jest autorem książek m.in.: „Zima stulecia” (2004 r.), „Widok z dachu” (2014 r.), „Hybrydy. Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni” (2007 r., ukazały się 3 wydania), „Kultura studencka okresu PRL. Media i działalność artystyczna” (razem z Michałem Rauszerem, 2019 r.), „Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu” (razem z Anną Wróblewską, 2020 r.) „Tygodnik studencki ITD refleksje historyczne” (2024 r.)


WRÓB
Wydawnictwo Muza / Agencja Informacyjna
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2024
Zobacz również
Znamy Zwyciezców Festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2024
„Tygrys skacze raz”. Machulski gościem Rekonstrukcji Cyfrowej TVP (posłuchaj)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll