Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
22 listopada 2024 roku w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Zależy jak się patrzy”, poświęconej Krzysztofowi Zanussiemu w 85. rocznicę urodzin.
fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury
- Mam bezmierną wdzięczność dla wszystkich, którzy się do tej wystawy przyłożyli. Dla państwa, którzy chcieliście przyjechać, poświęcić wieczór takiej uroczystości. To jest naprawdę szalenie ujmujące i właściwie o niczym więcej w życiu nie mogłem marzyć – mówił wzruszony laureat, jak zwykle – w świetnej formie.
Na uroczyste otwarcie wystawy przybyły tłumy: fani kina, filmowcy, przyjaciele, ludzie wielu pokoleń wielbicieli dobrego filmu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wiceprezydentka Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Grzegorz Łoszewski, rektor PWSFTViT profesor Milenia Fiedler, Prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Irena Strzałkowska, gospodarz wieczoru, profesor Rafał Syska oraz kurator wystawy - Michał Dondzik. Wernisaż, po którym można było już obejrzeć wystawę, poprowadziła Agata Gwizdała. Autorem plakatu wystawy jest wieloletni współpracownik mistrza Andrzej Pągowski, również obecny na uroczystości.
Krzysztof Zanussi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury
- Krzysztof Zanussi opowiada o samotności, o liczbach i imperatywach, o pokusie konformizmu, o śmiertelności ciała, o górach, o buncie, o eskapizmie, o Bogu. Nikt tak pięknie nie portretował w polskim kinie Zbigniewa Zapasiewicza i Mai Komorowskiej jak Krzysztof Zanussi. U nikogo tak pięknie nie brzmi muzyka Wojciecha Kilara jak w filmach Krzysztofa Zanussiego. Zanussi należy do wielkich humanistów współczesnego kina. Łapie bohatera w chwilach zwątpienia, każe mu się konfrontować z sytuacjami granicznymi, nieustannie kusi, często uśmierca, ale chyba jeszcze częściej pozwala pokonać zło przypisanym nam potencjale dobra – mówił Rafał Syska. - Kino nie musi być oceanem komercji i żonglerką wizualnych atrakcji. Może być także przestrzenią nieustającego dialogu. Dobrze, że w kinie jest ktoś, kto chce widzowi stawiać tak wysokie wymagania, jak właśnie Krzysztof Zanussi.
fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury
- Bardzo się cieszę, że to właśnie w Łodzi, w Łodzi Filmowej, w Narodowym Centrum Kultury Filmowej powstała ta wyjątkowa wystawa, że artysta podzielił się również z nami wątkami swojego życia prywatnego. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatnia wizyta artysty. Jestem zaszczycona i dumna, że właśnie w Łodzi otwieramy tę wystawę – przywitała znakomitego gościa wiceprezydent Moskwa-Wodnicka.
- Bardzo się cieszę, że to właśnie w Łodzi, w Łodzi Filmowej, w Narodowym Centrum Kultury Filmowej powstała ta wyjątkowa wystawa, że artysta podzielił się również z nami wątkami swojego życia prywatnego. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatnia wizyta artysty. Jestem zaszczycona i dumna, że właśnie w Łodzi otwieramy tę wystawę – przywitała znakomitego gościa wiceprezydent Moskwa-Wodnicka.
Rafał Syska, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury
Wystawę wsparło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. - Krzysztof Zanussi jednym z tych niewielu, których zapamięta historia. Tylko niektóre z filmów przeżywają dekady, bardzo nieliczne przeżyją nas. I myślę, że filmy Krzysztofa Zanussiego przeżyją nas – mówił prezes SFP Grzegorz Łoszewski. - Gdy przed laty gdzieś na jakiejś zachodniej uczelni spotkałem się ze studentami, byłem kompletnie zaskoczony, że młodzi ludzie, którzy w zasadzie w ogóle nie znają i nie kojarzą polskiej kultury, zaczęli mnie dopytywać o filmy Krzysztofa Zanussiego, porównując go do wielkich mistrzów kina. To jest właśnie to, co pewnie jest w sztuce czymś zupełnie pierwotnym. Sztuka, doświadczenie piękna powieść przenoszą nas w przestrzeń uniwersalną. Nagle zadajemy sobie pytania, których do tej pory sobie nie zadawaliśmy. Szukamy odpowiedzi.
Grzegorz Łoszewski, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury
Maska Krzysztofa Zanussiego, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury
Wystawę można oglądać do 2 marca 2025 roku, w ramach zwiedzania wystawy Kino Polonia.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024
„Tygrys skacze raz”. Machulski gościem Rekonstrukcji Cyfrowej TVP (posłuchaj)
7. SFPitch: wyjątkowa edycja. Prezentujemy listę projektów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024