PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
22 listopada 2024 roku w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Zależy jak się patrzy”, poświęconej Krzysztofowi Zanussiemu w 85. rocznicę urodzin.
fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury

- Mam bezmierną wdzięczność dla wszystkich, którzy się do tej wystawy przyłożyli. Dla państwa, którzy chcieliście przyjechać, poświęcić wieczór takiej uroczystości. To jest naprawdę szalenie ujmujące i właściwie o niczym więcej w życiu nie mogłem marzyć – mówił wzruszony laureat, jak zwykle – w świetnej formie.

Na uroczyste otwarcie wystawy przybyły tłumy: fani kina, filmowcy, przyjaciele, ludzie wielu pokoleń wielbicieli dobrego filmu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.  wiceprezydentka Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Grzegorz Łoszewski, rektor PWSFTViT  profesor Milenia Fiedler, Prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Irena Strzałkowska, gospodarz wieczoru, profesor Rafał Syska oraz kurator wystawy - Michał Dondzik. Wernisaż, po którym można było już obejrzeć wystawę, poprowadziła Agata Gwizdała. Autorem plakatu wystawy jest wieloletni współpracownik mistrza Andrzej Pągowski, również obecny na uroczystości.

Krzysztof Zanussi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury

Krzysztof Zanussi opowiada o samotności, o liczbach i imperatywach, o pokusie konformizmu, o śmiertelności ciała, o górach, o buncie, o eskapizmie, o Bogu. Nikt tak pięknie nie portretował w polskim kinie Zbigniewa Zapasiewicza i Mai Komorowskiej jak Krzysztof Zanussi. U nikogo tak pięknie nie brzmi muzyka Wojciecha Kilara jak w filmach Krzysztofa Zanussiego. Zanussi należy do wielkich humanistów współczesnego kina. Łapie bohatera w chwilach zwątpienia, każe mu się konfrontować z sytuacjami granicznymi, nieustannie kusi, często uśmierca, ale chyba jeszcze częściej pozwala pokonać zło przypisanym nam potencjale dobra – mówił Rafał Syska. - Kino nie musi być  oceanem komercji i żonglerką wizualnych atrakcji. Może być także przestrzenią nieustającego dialogu. Dobrze, że w kinie jest ktoś, kto chce widzowi stawiać tak wysokie wymagania, jak właśnie Krzysztof Zanussi.

fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury

- Bardzo się cieszę, że to właśnie w Łodzi, w Łodzi Filmowej, w Narodowym Centrum Kultury Filmowej powstała ta wyjątkowa wystawa, że artysta podzielił się również z nami wątkami swojego życia prywatnego. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatnia wizyta artysty. Jestem zaszczycona i dumna, że właśnie w Łodzi otwieramy tę wystawę – przywitała znakomitego gościa  wiceprezydent Moskwa-Wodnicka.

Rafał Syska, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury

Wystawę wsparło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. - Krzysztof Zanussi jednym z tych niewielu, których zapamięta historia. Tylko niektóre z filmów przeżywają dekady, bardzo nieliczne przeżyją nas. I myślę, że filmy Krzysztofa Zanussiego przeżyją nas – mówił prezes SFP Grzegorz Łoszewski. - Gdy przed laty gdzieś na jakiejś zachodniej uczelni spotkałem się ze studentami, byłem kompletnie zaskoczony, że młodzi ludzie, którzy w zasadzie w ogóle nie znają i nie kojarzą polskiej kultury, zaczęli mnie dopytywać o filmy Krzysztofa Zanussiego, porównując go do wielkich mistrzów kina. To jest właśnie to, co pewnie jest   w sztuce czymś zupełnie pierwotnym. Sztuka, doświadczenie piękna powieść przenoszą nas w przestrzeń uniwersalną. Nagle zadajemy sobie pytania, których do tej pory sobie nie zadawaliśmy. Szukamy odpowiedzi.

Grzegorz Łoszewski, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury

  Krzysztof Zanussi z właściwym sobie poczuciem humoru przyznał, że nasłuchał się już tyle komplementów i informacji na swój temat, że niewiele ma tu do dodania. Długo żyję, to łaska boska. I geny. I dużo robię, bo bardzo lubię pracować. A jak mnie ktoś pyta, po co ja tyle pracuję, to odpowiadam, bo nie mam nic innego do roboty. I to wystarczy – mówił Krzysztof Zanussi. - Mam plany. Chcę jeszcze zrobić film. Mam teraz już w produkcji teatr telewizji. Jakby próbuję zapomnieć o tym, że czas w naszym ludzkim odczuciu płynie tylko w jedną stronę. I może jeszcze Państwu coś przyniosę. Może będziecie chcieli to obejrzeć – zapowiedział reżyser. Publiczność powitała tę zapowiedź gromkimi oklaskami.

Maska Krzysztofa Zanussiego, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury

Wystawę można oglądać do 2 marca 2025 roku, w ramach zwiedzania wystawy Kino Polonia.


Andrzej Pągowski, Krzysztof Zanussi, fot. Marta Woźniak, EC1 Łódź - Miasto Kultury


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2024
Zobacz również
„Tygrys skacze raz”. Machulski gościem Rekonstrukcji Cyfrowej TVP (posłuchaj)
7. SFPitch: wyjątkowa edycja. Prezentujemy listę projektów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll