PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
24 listopada startuje 42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu – jedno z najstarszych wydarzeń tego typu na świecie. Przez tydzień festiwal zaprezentuje ponad 100 filmów z 36 krajów, w tym 46 premier, obejmujących fabuły, animacje i dokumenty. Pełen program dostępny jest na stronie, a sprzedaż biletów rusza 8 listopada.
W programie Ale Kino! znalazły się uznane filmy z festiwali w Berlinie, Cannes, Toronto i innych, w tym produkcje, które pojawią się w polskich kinach, jak i tytuły niedostępne na co dzień w kraju. To niepowtarzalna okazja do obejrzenia filmów z różnych zakątków świata, jak Argentyna, Kenia czy Katar.

Konkurs - serce festiwalu

W konkursie festiwalowym zaprezentowane zostaną filmy z lat 2023-2024, wybrane zarówno przez otwarty nabór, jak i autorską selekcję. Rywalizacja toczy się w czterech kategoriach, z podziałem na wiek i format. W konkursie pełnometrażowym zobaczymy m.in. animację „Flow” (Łotwa/Francja/Belgia) oraz polski „Smok Diplodok”. W konkursie dla młodzieży uwagę przyciąga film „Toxic” (Litwa), nagrodzony w Locarno, oraz australijska animacja „Pamiętnik ślimaka” Adama Elliota.

Panorama - kino dla dzieci i młodzieży


Panorama prezentuje filmy, które w sposób przystępny, lecz nieinfantylny opowiadają o bliskości i dorastaniu. Wśród ważnych tytułów są „Honey” (Dania) oraz „Ostatnie zanurzenie” (Wielka Brytania), które poruszają temat zdrowia psychicznego. Sekcja wyróżnia również filmy inspirowane literaturą, takie jak „Rodzina Obrabków i sprawa Gliny” (Szwecja) na podstawie książek Pera Gustavssona.


Pokazy i wydarzenia specjalne

Ale Kino! oferuje liczne wydarzenia specjalne, w tym pokaz nowej animacji „Zaklęci” wyprodukowanej przez Netflix oraz kultowego „Troll 2” z lat 90. Festiwal proponuje także Sekretny pokaz, którego szczegóły są owiane tajemnicą, oraz pokaz „Queer shorts” – krótkometrażowych filmów przygotowanych we współpracy z Lokum Stonewall.

Platynowe Koziołki

Nagroda Platynowe Koziołki, przyznawana od 2002 roku, honoruje wyjątkowe osobowości w kinie dziecięcym. W tym roku wyróżnienie otrzyma Nora Twomey, reżyserka i współzałożycielka Cartoon Saloon, za wkład w rozwój wartościowego kina dla młodego widza.

Ale Kino! Pro – spotkania branżowe

Ale Kino! Pro to miejsce spotkań branży filmowej i edukacyjnej. W 2024 roku program skupi się na standardach pracy z młodzieżą na planie i edukacji filmowej. Wśród gości znajdą się Christian Lo oraz krytyk Alain Bergala.

Więcej informacji o programie, spotkaniach i wydarzeniach znaleźć można na stronie www.alekino.com.
lk
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2024
Zobacz również
Maria Zmarz-Koczanowicz – 70 na siedemdziesiątkę!
„Kajtek Czarodziej” z nagrodą w Tokio
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll