Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Jesienna aura spowiła Krakowskie Przedmieście i kino Kultura, którego charakterystyczny neon zatonął w mgle. Ale w środku kina tętniło życie i triumfowała młodość - za sprawą trzech krótkich fabuł i jednej animacji, które niespodziewanie ze sobą dialogowały. Podczas październikowej premiery krótkich metraży Studia Munka SFP ich twórcy zabrali nas w swoje lokalne, osobiste i intymne światy. "Fiber", "I nie mów o mnie wariat", "Entropia" i "Gorzko" to w jakiś sposób filmy o mniejszościach, choć różnie rozumianych.
Ekipy na scenie, fot. Sylwia Olszewska / SFP
Pokaz odbył się 24 października 2024 roku. Tłumnie przybyłych członków ekip i gości wieczoru przywitał prowadzący premierę Artur Zaborski. - „Fiber” przybył do nas prosto z Gdyni. „Nie mów o mnie wariat” miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym. „Entropia” pokazana została w Macedonii na KineNova. I „Gorzko” – zwycięzca WAMA Film Festival w Olsztynie, Wajda na Nowo, Szczecin Film Festival – opowiadał o prezentowanych tego wieczoru krótkich metrażach. – To jest ten moment, kiedy będziemy celebrować dobre kino w obecności twórców.
Kino Kultura w jesiennej aurze, fot. Sylwia Olszewska / SFP
Artur Zaborski szczególnie ciepło przywitał przedstawicieli działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka, bez których, jak podkreślił, nie byłoby tych filmów i nie byłoby powodu spotkać się tego wieczoru w Kulturze: Dyrektora Artystycznego Jerzego Kapuścińskiego, Dyrektorkę ds. Produkcji Magdalenę Tomanek i Koordynatorkę Programów dla Młodych Twórców Katarzynę Malinowską.
Jerzy Kapuściński, fot. Sylwia Olszewska / SFP
„Fiber” Natali Nylec to historia nastoletniej Niny, kibicki drużyny piłkarskiej zakochanej w przywódcy trybun Mateuszu. Aby mu zaimponować, dziewczyna decyduje się na radykalny krok, który sprowadzi na jej głowę zemstę fanów przeciwnej drużyny.
Pochodząca z Górnego Śląska reżyserka ukończyła Gdyńską Szkołę Filmową, a także dokumentalistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Na koncie ma nagradzany krótki metraż „Utrata” oraz szereg reportaży o tematyce społecznej zrealizowanych dla TVP. Była stypendystką Danish School of Media and Journalism. „Fiber” to koprodukcja zrealizowana przy udziale Gdyńskiego Centrum Filmowego, TVN Warner Bros. Discovery i CANAL+ Polska. Producentem wykonawczym filmu jest Green Rat Production.
Natalia Nylec, fot. Sylwia Olszewska / SFP
Animacja "I nie mów o mnie wariat" to opowieść o brutalnej rzeczywistości, której doświadczają ludzie mierzący się z psychozą. Głównej bohaterce udaje się wyjść z impasu, gdy znajduje nietypowych adwokatów wierzących w zmianę konserwatywnego systemu. Reżyserka Dorota Skupniewicz scenariusz filmu oparła na doświadczeniach zebranych jako działaczka organizacji IDHA NYC zajmującej się pomocą osobom w kryzysie zdrowia psychicznego. Autorka filmu z programu "Młoda Animacja" mieszka w Belfaście (Irlandia Północna). Dorastała w okresie startu brutalnego kapitalizmu w Polsce, po zmianie systemu w kraju. Wywarło to ogromny wpływ na całościowy ogląd jej świata i twórczość. Przez większość życia zajmuje się aktywnościami na rzecz praw człowieka i planety. Ukończyła kierunek Animacja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Dorota Skupniewicz, fot. Sylwia Olszewska / SFP
Koproducentem „I nie mów o mnie wariat” jest 25 Frames. Film Doroty Skupniewicz powstał przy wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kolejny film to „Entropia”Anny Fam-Rieskaniemi. Bohaterką „Entropii” jest 23-letnia Mei urodzona w rodzinie wietnamskich imigrantów. Jej marzeniem są studia na Akademii Muzycznej w Warszawie, ale sytuacja finansowa zmuszą ją do pracy w wietnamskim barze. Mei czuje się̨ Polką, tu dorastała, stąd też pochodzi jej chłopak. Im jest starsza, tym mocniej uwierają̨ ją reguły narzucane przez rodziców. Ci widzą jej przyszłość́ wyłącznie u boku Wietnamczyka z dobrego domu. Mei musi wybrać między rodziną i wiernością̨ tradycji, a własnym szczęściem.
Anny Fam-Rieskaniemi, fot. Sylwia Olszewska / SFP
Autorka filmu Anna Fam jest scenarzystką, reżyserką i producentką o wietnamskich korzeniach. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wajda School & Studio. Wielokrotnie nagradzana była za nietuzinkowe podejście do tematu przenikania się̨ kultur.
Producentem wykonawczym filmu jest Ikigai Film, a koproducentami TVN Warner Bros. Discovery i The Lab.
„Gorzko” Marcina
Kluczykowskiego to historia dwójki emerytowanych gejów, którzy od lat
skrywają przed światem swoją relację. Powoli jednak zaczynają dojrzewać
do tego, by spróbować publicznie okazywać sobie uczucia.
Producentem wykonawczym filmu jest Ikigai Film, a koproducentami TVN Warner Bros. Discovery i The Lab.
Marcin Kluczykowski, fot. Sylwia Olszewska / SFP
Marcin Kluczykowski jest absolwentem reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. W 2020 roku obronił doktorat na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na koncie ma kilka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych („Uczta duchowa”, „Szereg syczący”) i teledysków. Zajmuje się również działalnością teatralną, animacją kulturalną oraz projektami aktywizującymi społeczności lokalne. W 2021 roku otrzymał Grand Prix Papaya Young Directors.
Artur Zaborski z autorami filmów, fot. Sylwia Olszewska / SFP
Programy "Młoda Animacja" i "Trzydzieści Minut" zostały wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej,
Anna Wróblewska / wideo: Marian Kupidłowski
artykuł redakcyjny / SFP
Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024
Kto dostał nagrody sekcji animacji SFP dla filmów animowanych? Sprawdź werdykt!
Najgorętsze polskie dokumenty: "Radical Move" w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024