Celem Festiwalu Opolskie Lamy jest prezentowanie szerokiemu gronu odbiorców twórczości filmowców będących na początku swojej kariery. Serce imprezy stanowią Ogólnopolski Konkurs Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, Konkurs Krótkich Metraży nagradzający filmy w trzech kategoriach: Dokument, Fabuła, Animacja oraz Konkurs Filmów Amatorskich.
W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału w festiwalu aż osiem tytułów Studia Munka SFP. O Opolskie Lamy dla fabularnych filmów krótkometrażowych powalczą: „Wolna krowa” Marka Głuszczaka, „Radość życia” Szymona Waćkowskiego, „Gorzko” Marcina Kluczykowskiego i „Dom lalki” Magdaleny Matwijow.
Pierwszy z filmów to podszyta komediową nutą opowieść o zagubionej emocjonalnie matce (Gabriela Muskała) próbującej porozumieć się z córką - zbuntowaną nastolatką (Pola Król), która uciekła z domu, by dołączyć do grupy ekologów broniących stada krów przed ubojem.
W „Radości życia” reżyser Szymon Waćkowski opowiada historię młodego małżeństwa, które podczas wizyty w parku rozrywki stara się ukryć przed dziećmi załamanie nerwowe ojca. W role małżonków w kryzysie wcielają się Julia Wyszyńska i Dobromir Dymecki.
„Gorzko” Marcina Kluczykowskiego to historia dwójki emerytowanych gejów, którzy od lat skrywają przed światem swoją bliską relację. Powoli jednak zaczynają dojrzewać do tego, by spróbować publicznie okazywać sobie uczucia. W bohaterów wcielili się Wojciech Kalinowski i Janusz Łagodziński.
Z kolei „Dom lalki” Magdy Matwijow to dotykająca tematu przemocy domowej opowieść o spotkaniu dwóch sióstr, w czasie którego na jaw wychodzą od dawna skrywane tajemnice. W bohaterki filmu wcielają się Justyna Wasilewska i Helena Rząsa, a partneruje im Łukasz Garlicki.
Wszystkie cztery tytuły powstały w ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. „Wolna krowa” to koprodukcja z TVN Warner Bros. Discovery oraz CANAL+ Polska. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiada Maj Film - Produkcja Filmowa. Producentem wykonawczym „Gorzko” jest Telemark. Koproducentami filmu są TVN Warner Bros. Discovery, CANAL+ Polska i Editorium. Za produkcję wykonawczą „Radości życia” odpowiada firma Re:Sin, a koproducentem jest TVN Warner Bros. Discovery. Producentem wykonawczym „Domu lalki” jest Orphan Studio, a koproducentami TVN Warner Bros. Discovery, CANAL+ Polska, Chimney Poland, Dreamsound i Gdyńskie Centrum Filmowe.
W sekcji dokumentalnej opolska widownia będzie
mogła zobaczyć film głośną, nagradzaną w Polsce i na świecie „Moją siostrę”
Mariusza Rusińskiego. To niezwykle osobista opowieść o mającej problemy z
narkotykami dorastającej siostrze reżysera - Zuzi. Mariusz Rusiński kieruje
obiektyw kamery na swoich najbliższych i próbuje dociec co takiego wydarzyło
się w życiu całej rodziny, że nastolatka popadła w uzależnienie.
Tytułowa „Starsza pani szuka” z dokumentu Marii Wider to
72-letnia Krystyna poszukująca z pomocą biura matrymonialnego mężczyzny, u boku
którego mogłaby spędzić jesień życia. Jej przedstawione w filmie spotkania z
kolejnymi potencjalnymi kandydatami okazują się być pasmem rozczarowań,
uświadamiając bohaterce, że związek może wcale nie być tym, czego brakuje jej
do szczęścia...
Ostatni z zaproszonych dokumentów to „Echo” Emi Buchwald - opowieść o dwójce nastolatków - Ani i Bartku, którzy w trakcie terapii jąkania próbują polubić siebie i okiełznać własne lęki.
„Moja siostra”, „Starsza pani szuka” i „Echo” zrealizowane zostały w ramach współfinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Za produkcję wykonawczą „Mojej siostry” odpowiadała Produkcja 316, a koproducentem filmu jest MX35. Producentem wykonawczym filmu Marii Wider jest Friends With Benefits Studio, a koproducentem Cineo Studio. Producentem wykonawczym „Echa” jest Fundacja Viewer, a partnerami firmy Komlogo oraz CamCam Rental.
Listę konkursowych filmów Studia Munka w Opolu zamyka animacja „Meduzy” Oli Szmidy. To osadzona w świecie kolorowych reklam i krzyczących afiszy opowieść o dwóch kobietach, które napadają na bank, a następnie umykają policyjnej pogoni. Film stanowić może punkt wyjścia do dyskusji o konsumpcjonizmie i przedmiotowym traktowaniu kobiet. „Meduzy” to film z programu Młoda Animacja współfinansowanego PISF. Producentem wykonawczym filmu jest Alchemiq Studio.