Organizowany w niewielkim Brześciu Kujawskim już po raz czwarty festiwal Kultura Nas Ocali łączy film, muzykę, literaturę i sztuki wizualne, które wyszły spod ręki najciekawszych twórców młodego i średniego pokolenia. Impreza skierowana jest do mieszkańców regionu, z naciskiem na młodych odbiorców, w których obcowanie z kulturą wzbudzić ma kreatywność i chęć do działania.
W programie festiwalu znalazła się, zrealizowana na Czukotce i nagradzana na międzynarodowych festiwalach „Koka” Aleksandara Tsymbaliuka. To niezwykle historia ojca i syna żyjących w rybackiej wsi na brzegu Morza Barentsa. Ich relacja przesiąknięta jest trudami codzienności, bezpretensjonalnością dzieciństwa, surowością ojcowskiego wychowania, a także miłością wykuwaną w mroźnych realiach koła podbiegunowego...
Widzowie Kultura Nas Ocali będą mieli okazję poznać także dokumentalne „Echo” Emi Buchwald. To opowieść o dwójce nastolatków - Ani i Bartku, którzy w trakcie terapii jąkania próbują polubić siebie i okiełznać własne lęki.
Listę prezentowanych w Brześciu krótkometrażowych fabuł otwiera „Nic mnie w tobie nie przeraża” Justyny Nowak. Ochrzczony mianem pierwszego post-hipsterskiego melodramatu obraz opowiada historię skomplikowanej relacji miłosnej mającej miejsce w środowisku aktorów prowincjonalnego teatru. Główne role kreują Agnieszka Skrzypczak, Monika Roszko i Eryk Kulm Jr.
Kolejny z zaproszonych tytułów to „Dom lalki” Magdy Matwijow – dotykająca tematu przemocy domowej opowieść o spotkaniu dwóch sióstr, w czasie którego na jaw wychodzą od dawna skrywane tajemnice. W bohaterki filmu wcielają się Justyna Wasilewska i Helena Rząsa, a partneruje im Łukasz Garlicki.
Kolejne dwa prezentowane tytuły dotykać będą
tematów LGBTQ+ . „Gorzko” Marcina Kluczykowskiego to zbudowana na
kreacjach Wojciecha Kalinowskiego i Janusza Łagodzińskiego historia dwójki
emerytowanych gejów, którzy od lat skrywają przed światem swoją bliską relację.
Powoli jednak zaczynają dojrzewać do tego, by spróbować publicznie okazywać
sobie uczucia.
Natomiast „Śmierć frajera” Krzysztofa Grudzińskiego to opowieść o
mieszkającym z matką w prowincjonalnym miasteczku Młodym, który należy do grupy
lokalnych nacjonalistów. Życie chłopaka kręci się wokół siłowni i pracy w
sklepie. Kumple wyszydzają go z powodu brata-geja, który wyjechał do Warszawy.
Szantażowany przez lidera bojówki Młody zmuszony zostaje do podłożenia bomby na
trasie mającej odbyć się w stolicy parady równości...
Festiwal Kultura Nas Ocali 2024 odbędzie się w dniach 2-5 października w Brzeskim Centrum Kultury Wahadło. Po festiwalowych projekcjach twórcy prezentowanych filmów wezmą udział w spotkaniach z uczniami szkół województwa kujawsko-pomorskiego.
Prezentowane w Brześciu Kujawskim krótkometrażowe fabuły Studia Munka SFP powstały w ramach programu Trzydzieści Minut, realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w koprodukcji TVN Warner Bros. Discovery. Za produkcję „Nic mnie w tobie nie przerażą” odpowiadał shortCat, zaś koproducentem jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Producentem wykonawczym „Domu lalki” jest Orphan Studio, a koproducentami Chimney Poland, Dreamsound i Gdyńskie Centrum Filmowe. Producentem wykonawczym „Gorzko” jest Telemark, a koproducentami CANAL+ Polska i Editorium. Za produkcję wykonawczą „Śmierci frajera” odpowiada AIDU.
„Echo” i „Koka” to produkcje ze wspieranego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Producentem wykonawczym „Echa” jest Fundacja Viewer, a partnerami firmy Komlogo oraz CamCam Rental. Producentem wykonawczym „Koki” jest Dom Produkcyjny VEV Productions.