Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
„Myślą, mową, słowem – jak media publiczne mogą wspierać filmowców” – tak brzmiał tytuł spotkania w ramach Gdynia Industry, w którym udział wzięli: Agnieszka Szydłowska (Program III Polskiego Radia), Kinga Dębska (reżyserka, wiceprezeska SFP), Bartosz M. Kowalski (reżyser), Anna Karny (TVP). Spotkanie moderowała Katarzyna Borowiecka.
Spotkanie poświęcone było promocji filmów i dorobku artystów w mediach publicznych. „Z pewnością nie jest to jedyna forma wspólnego działania w kulturalno-medialnym ekosystemie. Jak media mogą wspierać twórców, a twórcy wzbogacać opowieść o swoich filmach z pomocą dziennikarzy, dziennikarek i redakcji programów kulturalnych?” – napisano w komunikacie na stronie Festiwalu. Spotkanie przyniosło odpowiedź na to istotne pytanie tylko częściowo. Obecne warunki funkcjonowania TVP ograniczają znacznie działalność misyjną. – Nie dostajemy pieniędzy z abonamentu, procentują nasza energia i kontakty z twórcami, a nakładów potrzeba. Nie mamy ich. Robimy bardzo dużo w ograniczonych warunkach – mówiła Agnieszka Szydłowska. – Zostały zerwane relacje, naturalny obieg pomiędzy redakcjami a twórcami, potrzebujemy czasu, by je odbudować.
Agnieszka Szydłowska, Anna Karny, fot. K. Mystkowski KFP / SFP
Anna Karny zwróciła uwagę na rzadko poruszany aspekt sprawy, czyli rozluźnienie współpracy między publicznym radiem a telewizją. – Kiedyś radio i telewizja były jak siostry bliźniaczki, czujemy, że to się zmieniło w ostatnich latach, chcemy wrócić do tej współpracy.
Przy okazji zapowiedziała nowy program filmowy nadawany w sobotni wieczór - Prowadzą go moderująca tę dysksuję Katarzyna Borowiecka z radiowej Trójki i publicysta prasowo-internetowy Igor Kierkosz. Pierwsze wydanie „W poszukiwaniu dobrego filmu” (28.09.2024) dotyczyło najciekawszych filmów pokazanych podczas festiwalu w Gdyni. W programie przedstawiane będą zarówno nowe produkcje kinowe, telewizyjne i streamingowe, jak też serialowa klasyka.
Agnieszka Szydłowska zwróciła z kolei uwagę na różne sposoby dotarcia do widowni za pomocą mediów publicznych – poprzez patronaty, współpracę redakcyjną. Jest wiele pasm w radiu poświęconych kulturze, do Trójki, jak to określiła, „wraca słowo” i w większym stopniu rozmowy na tematy kulturalne i społeczne.
Agnieszka Szydłowska zwróciła z kolei uwagę na różne sposoby dotarcia do widowni za pomocą mediów publicznych – poprzez patronaty, współpracę redakcyjną. Jest wiele pasm w radiu poświęconych kulturze, do Trójki, jak to określiła, „wraca słowo” i w większym stopniu rozmowy na tematy kulturalne i społeczne.
O większe zaangażowanie w promowanie polskiej kultury, zwłaszcza filmu (jako że rozmowa odbyła się podczas 49. FPFF) apelowali twórcy – Kinga Dębska i Bartosz M. Kowalski. - Jesteśmy w procesie odbudowywania zaufania do mediów publicznych. Media publiczne są od tego, by podejmować te tematy – zauważyła Szydłowska. - Widza trzeba wychowywać, z nim rozmawiać, ale trzeba stworzyć te programy. Media publiczne powinny na szerszą wodę wyprowadzać wiedzę o filmach w audycjach, materiałach, podcastach. - Mam wrażenie, że nasze życie jest zdominowane przez tematy polityczne, ale o kulturze mówi się mało. O filmie może napisać w necie każdy i wystawić ocenę, jak nauczyciel w szkole. Widać zanik rzemiosła dziennikarskiego, rozmowy są szczątkowe, po łebkach, nie ma na przykład poważnej rozmowie o kinie grozy, półgodzinnej, 40-minutowej. Filmów jest od groma, nie można o nich rozmawiać od rana do wieczora, ale wspaniale by było, gdyby w mediach publicznych znalazło się miejsce na tę rozmowę – mówił Bartosz Kowalski.
Agnieszka Szydłowska, Anna Karny, Katarzyna Borowiecka, fot. K. Mystkowski KFP / SFP
Bartosz M. Kowalski, Kinga Dębska, fot. K. Mystkowski KFP / SFP
Panel o mediach publicznych odbył się 26 września 2024 roku w ramach sekcji Gdynia Industry. Zapraszamy do lektury wszystkich naszych relacji z paneli branżowych i Forum SFP.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024
Przed nami 7. edycja SFPitch
„Moja siostra” i „Echo” na festiwalu Młode Horyzonty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024