Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Sale pełne młodych widzów na projekcjach, stworzonej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich sekcji Gdynia Dzieciom, prezentacja nowej nazwy Domu Pracy Twórczej SFP w Sopocie oraz kluczowe dla rynku filmowego kwestie poruszone podczas Forum SFP, to najważniejsze akcenty obecności Stowarzyszenia podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Jubileuszowa 20. edycji Gdyni Dzieciom
Pełne sale dzieci – łącznie ponad 3,5 tysiąca (!) - na
projekcjach w Teatrze Muzycznym i Konsulacie Kultury w Gdyni oraz
wyjątkowe emocje towarzyszyły pokazom oraz spotkaniom z twórczyniami i
twórcami w ramach sekcji Gdynia Dzieciom. Żywiołowe reakcje dziecięcej
publiczności na polskie kino familijne i wartość edukacyjna wydarzeń
towarzyszących, są nie do przecenienia. Realizowany przez Stowarzyszenie
Filmowców Polskich projekt Polskie Kino Młodego Widza potrwa w
dwudziestu miastach i miejscowościach do końca listopada.
Inauguracja sekcji Gdynia Dzieciom, fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP
Spotkanie prezesa SFP na Gdynia Industry
Ustawa o artyście zawodowym, stworzenie wspólnej koalicji filmowców oraz organizacji pozarządowych w sprawie reformy mediów publicznych, zachęty i ulgi podatkowe dla inwestorów jako temat planowanych rozmów z Ministerstwem Finansów – to najważniejsze tematy poruszone przez Grzegorza Łoszewskiego na spotkaniu ze środowiskiem filmowym.
Gdynia Industry. W rozmowie z: Grzegorzem Łoszewskim, fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP
Panel „Muzyka filmowa. Pozycja w budżecie czy nieodłączny warunek sukcesu dzieła filmowego?”
W ramach Gdynia Industry odbył się panel poświęcony muzyce filmowej, w którym wziął udział m.in. Maciej Zieliński, przewodniczący nowego Koła Kompozytorów Muzyki Filmowej SFP oraz moderująca dyskusję dr Maja Baczyńska, inicjatorka cyklu spotkań „Muzyka w filmie” odbywających się na Pańskiej 85. Bardzo duże zainteresowanie dyskusją w Gdyni udowodniło, że rola kompozytora muzycznego na poszczególnych etapach powstawania filmu jest warta upowszechniania na kolejnych wydarzeniach branżowych.
Gdynia Industry. Panel o muzyce filmowej, fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP
Studio Munka w Konkursie Filmów Krótkometrażowych
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych FPFF w Gdyni uczestniczyły trzy filmy fabularne zrealizowane w programie Trzydzieści Minut: „Siła oporu” Elżbiety Benkowskiej, „Fiber” Natalii Nylec oraz „Przybieżeli” Bartosza Brzezińskiego. Projekcjom towarzyszyły spotkania z publicznością.
Elżbieta Benkowska po pokazie konkursowym filmu „Siła oporu”, fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP
Stoisko SFP w Teatrze Muzycznym miejscem spotkań branży filmowej
Jak zwykle, Stowarzyszenie Filmowców Polskich przygotowało swoje stoisko na piętrze Teatru Muzycznego. Były to miejsce zarówno pracy dla dziennikarzy, filmowców, ale też odpoczynku dla festiwalowiczów.
Jak zwykle, Stowarzyszenie Filmowców Polskich przygotowało swoje stoisko na piętrze Teatru Muzycznego. Były to miejsce zarówno pracy dla dziennikarzy, filmowców, ale też odpoczynku dla festiwalowiczów.
Stoisko SFP w Teatrze Muzycznym, fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP
U Filmowców. Nowa nazwa Domu Pracy Twórczej SFP w Sopocie
To będzie ważne miejsce w Sopocie i w Trójmieście. Tu będą odbywały się spotkania, rozmowy, ale też to będzie miejsce odpoczynku i pracy twórczej naszych członkiń i członków - mówił na okolicznościowym spotkaniu Grzegorz Łoszewski, prezes Stowarzyszenia. Nowa nazwa DPT w Sopocie została wybrana przez osoby należące do Stowarzyszenia w plebiscycie internetowym.
Dom Pracy Twórczej U Filmowców w Sopocie, fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP
Forum SFP i zapowiedź Okrągłego Stołu w sprawie tantiem
Szansa na poprawę sytuacji w mediach publicznych, konieczność zmiany modelu finansowania produkcji filmowej w Polsce, nadzieja na zmiany programowe w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone na Forum SFP. Wśród gości byli m.in. Karolina Rozwód, dyrektorka PISF i dyrektor generalny TVP Tomasz Sygut. Grzegorz Łoszewski wspólnie z Dominikiem Skoczkiem zapowiedzieli inaugurację środowiskowego Okrągłego Stołu w sprawie tantiem. Jego celem jest wypracowanie porozumienia w kwestii podziału tantiem pomiędzy współtwórców filmowych. Otwierające spotkanie odbędzie się 16 października.
Forum SFP, fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP
„Platynowe Lwy” za całokształt twórczości odebrał reżyser Wojciech Marczewski
Wojciech Marczewski to reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, producent, ceniony pedagog, wykładowca szkół filmowych w Londynie, Berlinie, Kopenhadze, Łodzi, Warszawie i Katowicach, a przy tym niekwestionowany autorytet polskiego środowiska filmowego, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Kandydata do Nagrody „Platynowych Lwów” proponuje Rada Programowa FPFF w Gdyni w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.
Grzegorz Łoszewski (prezes SFP) i Karolina Bielawska (wiceprezeska SFP) wręczają Wojcechowi Marczewskiemu "Platynowe Lwy", fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja: 4.10.2024
Animacja „MoMo i LuLu” nagrodzona w Macedonii
49. FPFF. Oto laureaci!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024