PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trzy produkcje Studia Munka SFP z programu Trzydzieści Minut mają szansę na Nagrodę im. Lucjana Bokińca podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Publiczność zobaczy krótkometrażowe filmy Elżbiety Benkowskiej, Natali Nylec i Bartosza Brzezińskiego.
Konkurs Filmów Krótkometrażowych to od lat nieodłączny element święta polskiego kina, jakim jest Festiwal w Gdyni. Swoje pierwsze filmy prezentują tam ci, którzy za kilka lat decydować mogą o kształcie polskiej kinematografii. Wśród laureatów Nagrody im. Lucjana Bokińca znajdziemy takie nazwiska, jak Magnus von Horn, Paweł Maślona, Damian Kocur a także Hubert Patynowski, Olga Bołądź i Karolina Porcari. W tym roku do tego grona dołączyć mogą twórcy trzech produkcji Studia Munka SFP – Elżbieta Benkowska, Natalia Nylec i Bartosz Brzeziński. Ich filmy znalazły się w gronie 29 tytułów zakwalifikowanych do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 49. FPFF.


„Siła oporu” reż. Elżbieta Benkowska

Osadzona w PRLu lat 80. „Siła oporu” Elżbiety Benkowskiej to historia 30-letniej Olgi - aktorki jednego z warszawskich teatrów i działaczki Solidarności. Inwigilowana przez SB kobieta pewnego dnia otrzymuje propozycję nie do odrzucenia: jeśli pójdzie na współpracę i zdradzi swojego najbliższego przyjaciela, to lekarze uratują życie jej ciężko chorego ojca. Reżyserka „Siły oporu”, absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej, w głównej roli obsadziła charyzmatyczną Lenę Górę – ubiegłoroczną laureatkę Gdyni, nagrodzoną za rolę w filmie „Imago” Olgi Chajdas. Stanowiący uniwersalną opowieść o konfrontacji jednostki z autorytaryzmem film Elżbiety Benkowskiej miał swoją premierę w Konkursie polskim 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie otrzymał Wyróżnienie Jury.

Premierowy pokaz filmu z udziałem ekipy odbędzie się w Bloku Filmów Konkursowych w poniedziałek 23 września o godz. 9.15 na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni. Drugi seans i spotkanie z festiwalową publicznością będzie mieć miejsce w gdyńskim kinie Helios we wtorek 24 września o godz. 13.30.


„Fiber” reż. Natalia Nylec

Drugim z zaproszonych do gdyńskiego konkursu tytułów jest „Fiber” Natali Nylec. To historia nastoletniej Niny, kibicki drużyny piłkarskiej zakochanej w przywódcy trybun Mateuszu. Aby mu zaimponować, dziewczyna decyduje się na radykalny krok, który sprowadzi na jej głowę zemstę fanów przeciwnej drużyny. Pochodząca z Górnego Śląska reżyserka ukończyła Gdyńską Szkołę Filmową, a także dokumentalistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Na koncie ma nagradzany krótki metraż „Utrata” oraz szereg reportaży o tematyce społecznej zrealizowanych dla TVP. Była stypendystką Danish School of Media and Journalism.

Premierowy pokaz filmu z udziałem ekipy odbędzie się w Bloku Filmów Konkursowych w poniedziałek 23 września o godz. 13.30 na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni. Drugi seans i spotkanie z festiwalową publicznością będzie mieć miejsce w gdyńskim kinie Helios we wtorek 24 września o godz. 10.00.


„Przybieżeli” reż. Bartosz Brzeziński

Ostatni z konkursowych tytułów Studia Munka - „Przybieżeli” Bartosza Brzezińskiego - to dziejąca się na Podlasiu w okresie świąt Bożego Narodzenia opowieść o wdowie po miejscowym organiście, która zaczyna dostrzegać tajemnicze znaki mogące pochodzić od zmarłego męża. Sytuacja ta pogłębia u niej nieprzepracowaną żałobę. Film jest aktorskim popisem Doroty Pomykały, która znakomicie odnajduje się w zaproponowanej przez reżysera konwencji kina grozy. Twórca „Przybieżeli” Bartosz Brzeziński to absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej i laureat licznych laurów za studencki obraz „Skowyt” nagradzany m.in. na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, toruńskim Camerimage oraz w Gdyni.

Premierowy pokaz filmu z udziałem ekipy odbędzie się w Bloku Filmów Konkursowych w wtorek 24 września o godz. 9.00 na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni. Drugi seans i spotkanie z festiwalową publicznością będzie mieć miejsce w gdyńskim kinie Helios we środę 25 września o godz. 13.30

W Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 49. FPFF w Gdyni zasiądą reżyserki Magdalena Łazarkiewicz (przewodnicząca) i Karolina Bielawska oraz montażysta Piotr Kmiecik. O tym, kto zdobędzie Nagrodę im. Lucjana Bokińca dowiemy się w trakcie Młodej Gali w piątek, 27 września.

Wszystkie trzy tytuły konkursowe ze Studia Munka SFP powstały w ramach skierowanego do młodych twórców programu Trzydzieści Minut współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Siła oporu” zrealizowana została w koprodukcji z CANAL+ Polska, Gdyńskim Centrum Filmowym, Prosound Studio, Anderegande Studio i Czarnym Atelier. Za produkcję wykonawczą filmu Elżbiety Benkowskiej odpowiada WE Film. „Fiber” to koprodukcja zrealizowana przy udziale Gdyńskiego Centrum Filmowego, TVN Warner Bros. Discovery i CANAL+ Polska. Producentem wykonawczym filmu jest Green Rat Production. Producentem wykonawczym „Przybieżeli” jest Dynamo Film, a koproducentami Open Media, Dreamsound Studio i ATM System.

Jak co roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poznamy również laureatów Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To szczególne wyróżnienie, którego celem jest docenienie osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek oraz ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. W gronie tegorocznych nominowanych w kategorii Plakat Filmowy znalazła się praca Eweliny Karpowiak prowadzącej studio projektowe Klawe Rzeczy - artystyczny plakat do wyprodukowanego w Studiu Munka debiutanckiego obrazu Grzegorza Dębowskiego "Tyle co nic". Uroczysta Gali Nagród PISF odbędzie się w środę 25 września.

Szczegółowy harmonogram pokazów 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dostępny jest na stronie www.festiwalgdynia.pl
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2024
Zobacz również
Ostatni dzień Przeglądu filmów z Januszem Gajosem
Tego nie można było źle zagrać. Janusz Gajos i Jan Frycz o filmie „Tam i z powrotem”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll