Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Grzegorz Dębowski, twórca zrealizowanego w Studio Munka SFP „Tyle co nic”, znalazł się w finałowej trójce twórców nominowanych w 8. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze, przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich. Jej laureata poznamy w czwartek 19 września podczas gali w warszawskim kinie Iluzjon.
Nagroda im. Krzysztofa Krauze przyznawana jest reżyserom, których filmy wyróżnia wrażliwość społeczna, kunszt artystyczny i nonkonformistyczne podejście do sztuki filmowej. - Wybierając temat swojego pełnometrażowego debiutu Grzegorz Dębowski wykazał się nie lada odwagą. Kto będzie chciał oglądać film o sfrustrowanych rolnikach rozrzucających w ramach protestu gnojówkę pod domem polityka? Jak sprzedać taki temat producentom, dystrybutorom, widzom? Czy da się zrobić o tym wciągający i poruszający film? Dębowski udowodnił, że się da. Poszedł pod prąd, wbrew kalkulacji „czy to się opłaci” – piszą o nominowanym organizatorzy.
Grzegorz Dębowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W swoim dotychczasowym dorobku, obok kilku docenionych na festiwalach filmowych etiud szkolnych, ma m.in. zrealizowany w Studio Munka w programie Trzydzieści Minut krótkometrażowy obraz „NDR”. Doświadczenie filmowe zdobywał jako asystent reżysera na planach m.in. „Jestem Bogiem” Leszka Dawida i nagrodzonego Oscarem filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Obecnie rozwija scenariusz swojego drugiego pełnego metrażu - „Cudze rzeczy”.
Finalistów 8. Nagrody im. Krzysztofa Krauze wyłoniono spośród dziewięciorga nominowanych. Kapituła Nagrody poza Grzegorzem Dębowskim doceniła również Agnieszkę Holland, twórczynię „Zielonej granicy” oraz dokumentalistę Macieja Hamelę, nominowanego za „Skąd dokąd”. W Kapitule zasiadły reżyserki: Beata Dzianowicz (przewodnicząca), Anna Jadowska, Ola Jankowska, Natalia Koryncka-Gruz i Marta Minorowicz. To samo grono wskaże tegorocznego Laureata.
Jego nazwisko poznamy podczas uroczystości, która odbędzie się 19 września w warszawskim kinie Iluzjon. Zwycięzca Nagrody im. Krzysztofa Krauze otrzyma obraz Kasinatha Chauhana, prymitywisty z Indii. Malarz, nazywany hinduskim Nikiforem, był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Krauze de Lendorff i Krzysztof Krauze. Dziś prace Kasinatha Chauhana są pokazywane w uznanych galeriach sztuki na całym świecie. Obraz, który otrzyma laureat, pochodzi z prywatnej kolekcji Joanny Krauze de Lendorff i Krzysztofa Krauze.
„Tyle co nic” powstał w Studiu Munka SFP ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał również wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, który jest też jego koproducentem. Dystrybutorem „Tyle co nic” jest Forum Film Poland.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024
Filmy Studia Munka w konkursie WAMA Film Festival
Przegląd z udziałem Janusza Gajosa. Świętujemy 60-lecia pracy artystycznej i 85. urodziny aktora
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024