Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Muzyka w filmie”. W zainicjowanym przez Maję Baczyńską wydarzeniu w sali kinowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich udział wzięli czołowi rodzimi twórcy muzyki filmowej. Podczas prezentacji twórczości Marcina Macuka, Jerzego Rogiewicza, Łukasza Targosza i Pawła Lucewicza toczyły się ważne rozmowy dotyczące kondycji kompozytorów muzyki filmowej.
Maja Baczyńska otwiera kolejną edycję "Muzyki w filmie" fot. Michał Żebrowski East News/SFP
„Muzyka w filmie” przyciąga coraz większe zainteresowanie i
trudno się temu dziwić. Wydarzenie jest rzadką okazją do rozmowy
z twórcami muzyki filmowej. Ma charakter networkingowy i edukacyjny.
Artyści prezentują fragmenty swoich utworów, a przy okazji mówią o
swoich największych wyzwaniach. Tym razem poruszano takie kwestie jak:
możliwość łączenia działalności koncertowej z komponowaniem muzyki
filmowej; kiedy zaczyna się (i powinna zaczynać) praca nad ścieżką
dźwiękową; jak wyglądają standardy pracy dla kompozytorów w kraju i za
granicą; jak może wyglądać (dobra) współpraca kompozytora z
konsultantami muzycznymi. Poruszano też różnorodne aspekty techniczne i
artystyczne związane z np. tworzeniem przestrzeni dla muzyki w obrazie
filmowym.
Marcin Macuk, fot. Michał Żebrowski East News/SFP
Jako pierwszy wystąpił Marcin Macuk, kompozytor, multiinstrumentalista, producent i aranżer. Jego – skomponowana wspólnie z Zuzanną Wrońską – muzyka do "Silent Twins" została doceniona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodzona Grand Prix KOMEDA 2023. Jest autorem muzyki filmowej do ponad 40 filmów fabularnych, seriali, spektakli teatralnych, filmów krótkometrażowych oraz animowanych oraz współtwórcą ponad 20 albumów muzycznych. Zdobył Fryderyka za współprodukcję płyty „Unplugged” zespołu Hey.
Jerzy Rogiewicz,fot. Michał Żebrowski East News/SFP
Swoją twórczość zaprezentował również Jerzy Rogiewicz, kompozytor, perkusista i pianista, znany z muzyki filmowej do takich produkcji jak „1670”, „Krew Boga” czy „Fucking Bornholm”. Ma też na koncie bajkę muzyczną na dziecięce głosy solowe, chór i orkiestrę symfoniczną "Król Maciuś I" (2019) na podstawie powieści Janusza Korczaka, zaadaptowaną na zamówienie muzeum POLIN.
Łukasz Targosz, fot. Michał Żebrowski East News/SFP
Paweł Lucewicz,fot. Michał Żebrowski East News/SFP
Last but not least wystąpił Paweł Lucewicz, który opowiedział o drodze do powstania skomponowanej przez niego muzyki do nowej wersji „Znachora”. Lucewicz daje się poznać jako wszechstronny artysta, który poza muzyką filmową ma na swoim koncie muzykę do spektakli teatralnych, a także m.in. utwór promujący film Jana Komasy "Miasto 44”. W latach 2009–2019 był także dyrektorem muzycznym Festiwalu Olsztyńskie Spotkania Zamkowe.
Kolejna odsłony „Muzyki w filmie” jest przewidziana na zimę 2025. Więcej informacji można uzyskać na stronie FB Muzyka w Filmie lub kontaktując się bezpośrednio z Mają Baczyńską pod adresem mailowym: mudo.musicdoc@gmail.com
Organizatorem "Muzyki w filmie" jest Koło Reżyserów Stowarzyszenia Filmowców Polskich we współpracy z Kołem Młodych SFP i kompozytorami muzyki filmowej zrzeszonymi w Stowarzyszeniu, przy wsparciu promocyjnym Koła Scenarzystów SFP i Studio Munka.
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja: 9.09.2024
Startuje nabór filmów na 23. Cinemaforum
Oto skład konkursu 34. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024