PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pokazy filmowe i rozmowy z Mistrzem i jego gośćmi to główne atrakcje przeglądu filmów z udziałem Janusza Gajosa. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 60-lecia pracy artystycznej i 85. rocznicy urodzin wybitnego aktora, odbędzie się w dn. 16-19 września 2024 r. w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie kina od 12 września od godz. 17. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każdy dzień przeglądu. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane.
„To wieeelki aktor” – powiedział o nim Tadeusz Łomnicki, a Kazimierz Kutz oświadczył, że „Reżyser mu niepotrzebny. Wszystko umie”. Nie sposób zliczyć wszystkich jego ważnych ról, obejmujących film, teatr i telewizję na przestrzeni aż sześciu dekad. Wkład Janusza Gajosa (ur. 1939 r. w Dąbrowie Górniczej) w polskie kino jest niepodważalny. Zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przegląd jego twórczości w kinie Kultura będzie próbą przyjrzenia się bliżej warsztatowi jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.


Przypomnijmy, że na początku kariery popularność przyniosła mu rola Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies”. Ta popularność miała swoją cenę, bo jak mówił w jednym z wywiadów („Newsweek”): „Nie szanowało się człowieka, który jedną serialową rolą zdobywa taki rozgłos”. Wybitny talent i pracowitość (Władysław Kowalski powiedział o nim „wół roboczy”) pozwoliła mu jednak pozbyć się serialowej łatki, czego potwierdzeniem były znakomite występy w filmach m.in. Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog”, „Trzy kolory. Biały”), Andrzeja Wajdy („Człowiek z żelaza”, „Zemsta”), Wojciecha Marczewskiego („Ucieczka z kina Wolność”), Ryszarda Bugajskiego (Przesłuchanie”, „Układ zamknięty”, „Zaćma”), Janusza Morgensterna („Żółty szalik”,  „Mniejsze zło”), Wojciecha Smarzowskiego („Kler”), Małgorzaty Szumowskiej („Body/Ciało”). Wiele razy udowadniał, że jest aktorem niezwykle wszechstronnym, świetnie odnajdującym się także w komedii i kabarecie . Aktor, który z taką lekkością umie zagrać czołgistę, majora, prokuratora, sędziego piłkarskiego, alkoholika, Stalina i arcybiskupa, może zagrać wszystko.

Jest sześciokrotnym laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, w tym Orła za osiągnięcia życia. Siedmiokrotnie przyznano mu Złote Lwy, a w 2015 r. odebrał Diamentowe Lwy dla najlepszego aktora 40-lecia. Od 2003 r. wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie uhonorowano go tytułem doktora honoris causa. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. Wyróżniono go też Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pasjonuje się fotografią, czego rezultaty można było oglądać na wystawach w wielu miastach Polski.

Przegląd w kinie Kultura odbędzie się w dn. 16-19 września. Publiczność wraz z aktorem obejrzy cztery wybranego przez niego filmy: „Big Bang” (1986) Andrzeja Kondratiuka, „Piłkarski poker” (1989) Janusza Zaorskiego, „Tam i z powrotem” (2001) Wojciecha Wójcika, „Jasminum” (2006) Jana Jakuba Kolskiego. Przed pokazami Grażyna Torbicka porozmawia z Januszem Gajosem i jego gośćmi. Wśród nich są prof. Jerzy Bralczyk, Jan Frycz, Wiktoria Gąsiewska, Jan Jakub Kolski, Małgorzata Pieczyńska i Janusz Zaorski.

Program przeglądu
 
16 września (poniedziałek)
19:00 – rozmowa Grażyny Torbickiej z Januszem Gajosem, gość specjalny: prof. Jerzy Bralczyk
19:30 – pokaz filmu „Big Bang” reż. Andrzej Kondratiuk (1986 r., 89 min)

„Big Bang”, fot. TVP

W jednej z mazowieckich wsi nocą ląduje UFO. Poruszeni mieszkańcy organizują naradę w chałupie. Atmosfera napięcia, niepewności i skrzynka wódki na stole wyzwalają skrywane od dawna emocje. Wśród czekających na przybyszów z kosmosu jest Janek. Postać grana przez Janusza Gajosa, z charakterystycznym kaskiem na głowie, balansuje między powagą a humorem. Jego gra współtworzy atmosferę zadumy, napięcia i filozoficznej groteski, przenikającej cały film Andrzeja Kondratiuka.

17 września (wtorek)
19:00 – rozmowa Grażyny Torbickiej z Januszem Zaorskim i Małgorzatą Pieczyńską
19:30 – pokaz filmu „Piłkarski poker” reż. Janusz Zaorski (1989 r., 101 min)

„Piłkarski poker”, fot.WFDIF

Układy, łapówki, korupcja. „Piłkarski poker” ukazuje patologie kultury sportowej lat 80. Film Janusza Zaorskiego jest utrzymany w konwencji filmu sensacyjnego, ale gdy ogląda się go dzisiaj, zatrważa swoją aktualnością. Głównym bohaterem jest sędzia Jan Laguna – doświadczony arbiter piłkarski, doskonale obeznany z ciemną stroną futbolu. Dzięki roli Gajosa to postać złożona, pełna niuansów, do bólu szczera. Mistrzowska kreacja aktorska przyczyniła się do sukcesu filmu i uczynienia z niego klasyka polskiego kina lat 80.

18 września (środa)
19:00 – rozmowa Grażyny Torbickiej z Janem Fryczem
19:30 – pokaz filmu „Tam i z powrotem” reż. Wojciech Wójcik (2001 r., 102 min)

„Tam i z powrotem”, fot. WFDIF

Film osadzony w Łodzi lat 60., świetnie oddający atmosferę tamtej epoki. Janusz Gajos wciela się w rolę Andrzeja Hoffmana, cenionego chirurga i byłego łącznika AK, który po wojnie żyje pod stałym nadzorem SB. Nie mogąc opuścić kraju, planuje ucieczkę za granicę wraz z dawnym znajomym z AK. Aby zdobyć pieniądze na ucieczkę, dokonują napadu na bankowy konwój, co prowadzi do poważnych konsekwencji. Rola Gajosa jako Hoffmana świetnie ukazuje dramat człowieka rozdartego między lojalnością a moralnością, szczególnie gdy musi podjąć trudną decyzję dotyczącą życia jedynego świadka przestępstwa.

19 września (czwartek)
19:00 – rozmowa Grażyny Torbickiej z Janem Jakubem Kolskim i Wiktorią Gąsiewską
19:30 – pokaz filmu „Jasminum” reż. Jan Jakub Kolski (2006 r., 107 min)

„Jasminum”, fot.Best Film

Film Jana Jakuba Kolskiego jest osadzony w małym klasztorze, gdzie życie trzech mnichów, obdarzonych niezwykłymi zdolnościami, zostaje zakłócone przez przybycie konserwatorki sztuki i jej córki. Janusz Gajos wciela się w rolę brata Zdrówko, który staje się świadkiem subtelnych zmian w życiu zakonu. Jego postać, pełna spokoju i ciepła, wpisuje się w poetykę filmu, opowiadającego o miłości, przemijaniu i niezwykłej sile ludzkich więzi. Za tę rolę Janusz Gajos otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł.
LK/gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.09.2024
Zobacz również
„Tyle co nic” i „Horror Story” w Albanii
Nabór na Nyski Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll