PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Dziewczyna z igłą” otworzy 15. edycję Festiwalu Kamera Akcja (24-27 października 2024 roku w Łodzi). Film był pokazywany premierowo w Cannes. Reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski spotkają się z widzami imprezy.
- Rzadko zdarza się, że ktoś jest tylko zły albo tylko dobry. W trudnych czasach z ludzi wychodzą jednocześnie najgorsze i najlepsze instynkty – mówi Magnus von Horn, twórca „Dziewczyny z igłą”.

To już trzeci pełnometrażowy film polsko-szwedzkiego reżysera. Dzieło von Horna oprawione wirtuozerskimi czarno-białymi zdjęciami Michała Dymka („IO”, „Supernova”), odważnie miesza elementy charakterystyczne dla kryminału, filmu noir, neorealistycznej przypowieści czy nawet ekspresjonistycznego thrillera przypominającego miejscami „Gabinet doktora Caligari”. Dziejąca się tuż po I wojnie światowej historia oparta jest o prawdziwe wydarzenia, które wstrząsnęły XX-wieczną Danią. Tytułowa dziewczyna z igłą, Karoline, zachodzi w ciążę, traci pracę w fabryce i zostaje pozostawiona sama sobie.
 
Film zachwyca aktorskimi kreacjami — obok znanej z „Godland” czy „Wakacji” odtwórczyni głównej roli Vic Carmen Sonne, widzowie na ekranie zobaczą Trine Dyrholm, gwiazdę kina znaną widzom z takich produkcji, jak „Komuna” Thomasa Vinterberga czy „Królowa Kier” May el-Toukhy. Nad „Dziewczyną z igłą” w niemal każdym pionie produkcyjnym pracowało ponad 200 polskich twórców i twórczyń, w tym montażystka Agnieszka Glińska („Jak najdalej stąd”, „IO”), scenografka Jagna Dobesz („The Silent Twins”, „Moje wspaniałe życie”), a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali („Belfer III”, „Klangor”).

Trine Dyrholm w „Dziewczynie z igłą”, reż. Magnus von Horn

- „Dziewczyna z igłą” to dla mnie zdecydowanie najbardziej przejmujący film tegorocznego Cannes, bolesny i mroczny, a jednocześnie zachwycający formalnie. Kameralny film Magnusa von Horna ma większą siłę oddziaływania niż prezentowane w tym roku w konkursie głównym filmy Coppoli, Schradera czy Sorrentino razem wzięte — wspomina Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja. Ten film rezonuje we mnie i nie daje o sobie zapomnieć. Ta historyczna przypowieść uświadamia nam uniwersalny wymiar moralności człowieka — dodaje Malwina Czajka, dyrektorka Festiwalu Kamera Akcja.
 
Kadr z filmu „Dziewczyna z igłą” reż. Magnus von Horn

To kolejna już produkcja Lava Films, za którą stoi duet reżysersko-producencki Magnus von Horn i Mariusz Włodarski. Wcześniej współpracowali nad pełnymi metrażami, które również znalazły się w Cannes — „Intruzem” oraz „Sweat”. Wspólnie zrealizowali także krótkometrażowe „Bez śniegu” oraz „Echo”. - Kluczem jest dla nas baśń, co daje nam pewien rodzaj umowności, dystansu. Pozwala też tworzyć światy z pogranicza realności. Szukaliśmy scenografii, która ma dużo wzorów i barw. I choć w czerni i bieli ich nie widać, na obraz wpływa sama struktura — mówi producent Mariusz Włodarski.

Magnus von Horn i Mariusz Włodarski spotkają się z widzami festiwalu 24 października 2024 r.

Więcej informacji o 15. edycji Kamery Akcji na stronie imprezy.
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  19.08.2024
Zobacz również
Znamy program 10. edycji Przeźroczy
O psie, który jeździł w... Meksyku. Nagroda dla Magdaleny Nieć!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll