PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kolejna nagroda dla kinowego hitu „O psie, który jeździł koleją”! Tym razem film Magdaleny Nieć doceniono w Meksyku, gdzie otrzymał prestiżowe wyróżnienie.
29. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci (i nie tylko dla dzieci) czyli El 29. Festival Internacional de Cine Para Niños (… y no tan Niños) La Matatena odbył się w dniach 4-11 sierpnia w Mieście Meksyku. Jego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie La Matatena.

Jerzy Moszkowicz odbiera nagrodę za film "O psie, który jeździł koleją". Archiwum prywatne

Nagrodę w imieniu twórców filmu odebrał Jerzy Moszkowicz, wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Ale Kino! w Poznaniu. Moszkowicz, w porozumieniu z założycielką i dyrektorką Festiwalu  Liset Cotera, był kuratorem polskiej panoramy, która składała się z trzech tytułów: „O psie który jeździł koleją” Magdy Nieć, dokumentu Lidii Dudy „Pisklaki” oraz zestawu sześciu filmów animowanych z archiwum Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. Po seansie tych animacji przeprowadzono szybki plebiscyt publiczności, która za najlepszy film uznała „Ole zmruż oczko” w reżyserii Joanny Koronkiewicz-Jasińskiej. Fabuła Magdaleny Nieć otrzymała Wyróżnienie Honorowe - jedną z dwóch nagród, przyznawanych podczas festiwalu. -  Dzieci podkreślały, że film jest wzruszający, wiele z nich ocierało łzy, ale mówiły, że dawał nadzieję, że wszystko może się dobrze skończyć.  Moim zdaniem ten uniwersalny przekaz zaskarbia serca dzieci z tak różnych zakątków świata - mówi reżyserka w rozmowie z naszą redakcją.

Bohaterką filmu, powstałego na motywach powieści Romana Pisarskiego, jest Zuzia. Życie dziewczynki, której tata pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki.

"O psie, który jeździł koleją", fot. materiały prasowe / Kino Świat

Film otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Kina Polskie - Platynowy Bilet za znakomity wynik w polskim box office – blisko 750 tys. widzów.  Głosami publiczności na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nagrodę Złotych Lwiątek, a w zeszłym miesiącu wygrał w kategorii najlepszy film dla widza w kategorii 6+   na Giffoni Film Festival. 

Producentem "O psie, który jeździł koleją" jest Canal+ , producentem wykonawczym K&K Selekt Film, a autorami scenariusza, który powstał na podstawie znanej książki Romana Pisarskiego, są Mojca Tirs i Marcin Siemiątkowski.

Magdalena Nieć na planie filmu, fot. materiały prasowe

La Matenta to jedyny festiwal filmów dla dzieci organizowany w liczącym 128 milionów mieszkańców Meksyku. Jerzy Moszkowicz odwiedził festiwal w tym roku po raz pierwszy dzięki stypendium PISF.  - Ma bardzo starannie przygotowany program filmowy, a poszczególne seanse cieszą się dużym powodzeniem wśród widzów. Większość seansów, w których miałem przyjemność brać udział, odbywała się przy prawie pełnych salach kinowych – relacjonuje Moszkowicz. - Tegoroczna La Matatena odbywała się głownie we wspaniałej, liczącej kilkanaście sal kinowych Filmotece Narodowej oraz w kinie na terenie słynnego Uniwersytetu UNAM. Projekcje organizowano także w peryferyjnych dzielnicach miasta, jednak tam goście festiwalowi, ze względu na olbrzymie dystanse i kwestie bezpieczeństwa, nie docierali. Trzeba przy tym pamiętać, że obszar metropolitalny Miasta Meksyk liczy blisko 20 milionów mieszkańców.  Po każdej projekcji miałem przyjemność spotykać się i rozmawiać z widownią. Wszystkie seanse spotkały się ze znakomitym odbiorem, a w rozmowach ze strony publiczności, także tej najmłodszej wielokrotnie padały błyskotliwe i interesujące komentarze. Wielu widzów dorośli, zarówno podczas spotkań jaki i w rozmowach w foyer kina, wielokrotnie imponowało mi swoja wiedzą o polskim kinie (padały takie nazwiska, jak Kieślowski, Wajda, Kawalerowicz czy Kolski).


Jerzy Moszkowicz z widzami festiwalu, fot. archiwum prywatne

  Festiwalowi towarzyszyła między innymi debata dyrektorów festiwali filmowych z udziałem Liset Cotery (La Matatena), Judity Soukopovej (Junior Festival, Czechy), Michaela Harbauera (Festival Schlingel, Niemcy). Rozmowa, którą  moderował Moszkowicz, obecnie konsultant programowy poznańskiego Ale Kino!  poświęcona była wymianie informacji oraz dyskusji na temat możliwej współpracy wydarzeń filmowych dla dzieci z Ameryki Łacińskiej i Europy.
 


Anna Wróblewska / Jerzy Moszkowicz
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  18.08.2024
Zobacz również
„Dziewczyna z igłą” na otwarciu Festiwalu Kamera Akcja
Filmy z Gdyńskiej Szkoły Filmowej krążą po Europie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll