PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
3 sierpnia 2024 roku zakończyła się 18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Poznaliśmy laureatów Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych a także termin kolejnej edycji.
- W tym roku mamy rekord frekwencyjny. Dziękuję że biegaliście od jednego seansu do drugiego, dziękujemy za wnikliwe pytania na spotkaniach, za uwagi i podziękowania, które nas uskrzydlają – przywitała gości gorąco oklaskiwana dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka.

Grażyna Torbicka i wolontariusze, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Gospodyni Dwóch Brzegów przywitała sponsorów, partnerów i patronów imprezy, w tym m.in. BNP Paribas, miasto Kazimierz Dolny, Polski Instytut Sztuki Filmowej, PGE, Mennicę Polską, Mercedes-Benz i – jak podkreśliła – po kilkuletniej przerwie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w tym miejscu spontaniczne oklaski). Torbicka przypomniała o wieloletniej współpracy Dwóch Brzegów ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. W tegorocznym programie znalazło się aż 10 filmów z działającego przy SFP Studia Munka, zarówno krótkich metraży z konkursu międzynarodowego jak i pełnometrażowych debiutów. -Jesteśmy szczęśliwi, że możemy korzystać z Domu Pracy  Twórczej SFP Starej Łaźni, wszyscy nasi goście czują się tam znakomicie - powiedziała dyrektorka festiwalu i powitała - po raz pierwszy w tej roli - prezesa SFP Grzegorza Łoszewskiego. – Spotykacie się tak licznie w tym namiocie, pcha was tu chęć spotkania z twórcami, także z tymi młodymi – przywitał widzów festiwalu Grzegorz Łoszewski. - Dziękuję, że jesteście ich widownią, że z  nimi rozmawiacie, to dla nas najważniejsza rzecz. I jak zauważył, koniec festiwalu jest też początkiem następnego: - Spotkamy się tu za 12 miesięcy!

Grzegorz Łoszewski, Grażyna Torbicka, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Najważniejszym punktem uroczystości było rzecz jasna wręczenie nagród w konkursie filmowym.  W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi zostało zakwalifikowanych 25 produkcji z Polski i zagranicy. Jury pracowało w składzie: Dorota Kędzierzawska — reżyserka, Michał Walkiewicz — krytyk filmowy, Michał Toczek — reżyser, a sponsorem głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MAKonLine Ubezpieczenia. Jak dowiedzieliśmy się od selekcjonerów Macieja Jaszczyńskiego i Alicji Sawickiej, konkurs krótkich metraży cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności, a bloki konkursu międzynarodowego wyprzedają się jako pierwsze!

Dorota Stalińska i Dorota Pomykała, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Pozaregulaminowa nagroda aktorska wzbudziła wielki entuzjazm publiczności. - Za dwie wrażliwości, dwa rodzaje lęków i dwa oblicza marzeń zaklęte w jednym imieniu otrzymują dwie Doroty, Stalińska i Pomykała - za film Natalii Parzymies "Moje stare" - ogłosiła przewodnicząca jury. - A wręcza Dorota Kędzierzawska - zauważyła Grażyna Torbicka. - Jak się cieszę! te film jest wyjątkowy i dla Doroty i dla mnie – mówiła wzruszona Dorota Stalińska. - Mimo iż film krótki, ta rola jest dla mnie jedną z największych i najtrudniejszych. Cieszę się, że ten film wszędzie, gdzie jest pokazywany, wyzwala takie emocje u młodych, starych i średnich.

Nagrodę im. Agatki Modrzejewskiej za najlepsze zdjęcia otrzymał Jakub Stoszek za film „Wyraj” w reżyserii Jakuba Szostka i Magdaleny Mistygacz, „za paradoks, który zdarza się tylko w kinie; realistyczny i zarazem metaforyczny portret odchodzącego świata”. Jakub Stoczek wyznał, że to jego pierwsza nagroda za zdjęcia dla tego filmu.

III Nagroda powędrowała do Pawła Prewenckiego za „Brak” „impresjonistyczną opowieść o stracie, bólu i poszukiwaniu nadziei; krótkometrażową animację, w której zmieścił się tuzin pełnometrażowych fabuł”, jak uzasadniło jury. Natomiast II Nagrodę otrzymał Mariusz Rusiński za zrealizowany w Studiu Munka SFP dokument „Moja siostra”, który  tylko tego lata otrzymał najwyższe nagrody na Nowych Horyzontach, Kameralnym Lecie, Młodzi i Film, w Bostonie i w Bułgarii - "za kino, które unika moralnych diagnoz oraz etycznych pułapek, a będąc świadectwem autorskiej wrażliwości pozostaje wezwaniem do uważności na drugiego człowieka". - To mój drugi raz w Kazimierzu. Ten film jest o trudnym zderzeniu perspektyw dwóch osób, jednej wychowanej w postpatriachalnym postkomunistycznym świecie i w tej drugiej, ze świata wrażliwego, gdzie dorastała moja siostra. To zderzenie jest koktajlem wybuchowym, więc pamiętajmy, żeby młodym ludziom pomagać, a nie ich karać – mówił młody reżyser.


Mariusz Rusiński z Grażyną Torbicką i jurorami - Dorotą Kędzierzawską, Michałem Toczkiem, Michałem Walkiewiczem, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Główna nagroda powędrowała do Piotra Jasińskiego za film „Mimo” – „za precyzyjny formalnie, stymulujący intelektualnie i sycący emocjonalnie film, który przypomina nam, że zarówno w życiu, jak i w kinie, o skomplikowanych sprawach warto mówić jak najprościej”.  – Nie spodziewałem się! Cieszę się tą nagrodą! Chciałbym podziękować publiczności, jestem nią zachwycony, to mój pierwszy raz na tym festiwalu – wyznał reżyser. I dodał, wzbudzając entuzjazm widowni. - Wygrać tu pierwszą nagrodę to dla mojego pokolenia to festiwalowy klasyk!

Piotr Jasiński i selekcjonerzy konkursu, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

  Wieczór zakończyła projekcja najnowszej adaptacji dumasowskiego klasyka – „Hrabiego Monte Christo” w reżyserii Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte. Co ciekawe, głównym sponsorem tej wysokobudżetowej, znanej już w Cannes produkcji jest bank BNP Paribas, sponsor tytularny Dwóch Brzegów.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbywał się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. 19. edycja Dwóch Brzegów odbędzie się w dniach 26 lipca – 3 sierpnia. Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Dwa Brzegi.

Rodzinne zdjęcie publiczności, organizatorów i wolontariuszy, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Anna Wróblewska
Stowarzyszenie Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  5.08.2024
Zobacz również
„Moja siostra” z nagrodą na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi
SHORT Festivalowski: 18 filmów w konkursie komedii krótkometrażowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll