PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.08.2024
Wybitna scenografka, profesor sztuki, laureatka Oscara i wieloletnia członkini SFP. Polskie kino zawdzięcza jej scenografie w filmach takich twórców jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Janusz Majewski, Wojciech Jerzy Has, Peter Kassovitz i Volker Schlöndorff. Ewa Braun obchodzi dzisiaj 80. urodziny.
"Dekorator wnętrz próbuje odtworzyć czas miniony, z okruchów kultury materialnej, za pomocą różnych przedmiotów, kreuje nową rzeczywistość filmową" – mówiła podczas wernisażu wystawy „Odtwarzanie minionych światów” w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Ewa Braun urodziła się 2 sierpnia 1944 roku w Krakowie. W 1970 roku ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo związana zawodowo z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, od 1968 roku zajmowała się oprawą plastyczną produkcji filmowych i telewizyjnych w charakterze scenografki, dekoratorki wnętrz i kostiumografki.

Współpracowała z wybitnymi reżyserami m.in. z Andrzejem Wajdą („Wielki tydzień”), Agnieszką Holland („Europa Europa”), Krzysztofem Zanussim („Brat naszego Boga”, „Dotknięcie ręki”, „Życie za życia. Maksymilian Kolbe”, „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest”, „Spirala”), Peterem Kassovitzem („Jakub Kłamca”), Januszem Majewskim („C.K. Dezerterzy”, „Zaklęte rewiry”, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Sprawa Gorgonowej”), Wojciechem Jerzym Hasem („Nieciekawa historia”, "Pismak"), Volker Schlöndorff („Król Olch”).


fot. PWSFTviT / Roman Andrasik

Bez wątpienia jej największym sukcesem zawodowym jest zdobycie Oscara za dekorację wnętrz do “Listy Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga, który otrzymała z Allanem Starskim z rąk Toma Hanksa. – Naturalnie, jest to nagroda, o której marzą filmowcy. Pojawiają się nowe szanse, ale skorzystanie z nich to kwestia osobistych wyborów – mówiła w wywiadzie udzielonym I Programowi Polskiego Radia. – Trzeba podjąć decyzję, czy chce się pracować na rynku amerykańskim, bo to stamtąd głównie pojawiają się propozycje. Ja jednak postanowiłam wrócić do Polski i tu realizować swoje plany.


Ważną częścią działalności Braun jest praca pedagogiczna. Wykłada w łódzkiej Szkole Filmowej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2018 roku została wyróżniona nagrodą dla wybitnego twórcy filmowego i zasłużonego pedagoga na festiwalu Etiuda&Anima w Krakowie. W 2019 r. otrzymała tytuł naukowy profesora sztuki. W tym samym roku ukazała się jej książka "Dekorator wnętrz – współtwórca rzeczywistości filmowej" przedstawiająca kompleksowo aspekty pracy dekoratora wnętrz.

Jest członkinią Amerykańskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Historyków Sztuki. 

W 2014 została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej”.
AK/LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.08.2024
Zobacz również
"Miła, padnij!": pokaz filmu Mai Baczyńskiej
18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Andrzej Pągowski spowiada się Grażynie Torbickiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll